REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zbrodnia VAT-owska. Wyłudzili co najmniej 50 mln zł, zarzuty usłyszało już 330 osób

2023-03-15 07:01
publikacja
2023-03-15 07:01

Kolejnych 17 osób zostało zatrzymanych w tzw. sprawie VAT-owskiej. W śledztwie dotyczącym działalności gangu zajmującego się przestępczością podatkową zarzuty usłyszało już prawie 330 osób. Straty Skarbu Państwa w wyniku działań tej grupy to co najmniej 50 mln zł.

Zbrodnia VAT-owska. Wyłudzili co najmniej 50 mln zł, zarzuty usłyszało już 330 osób
Zbrodnia VAT-owska. Wyłudzili co najmniej 50 mln zł, zarzuty usłyszało już 330 osób
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że kolejnych 17 osób zostało zatrzymanych przez CBŚP i KAS na terenie Pomorza, Mazowsza, Małopolski i województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcjonariusze przeszukali też kilkanaście biur i mieszkań zatrzymanych. Zabezpieczyli sprzęt elektroniczny i dokumentację rachunkową.

"Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani w trakcie tej akcji to pośrednicy oraz odbiorcy końcowi korzystający z nierzetelnych faktur. Zatrzymanych funkcjonariusze doprowadzili na czynności do zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej" - poinformowała podinsp. Jurkiewicz.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej podał, że zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT, w tym również tzw. zbrodni VAT-owskiej oraz "prania pieniędzy". Za te czyny grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawdziwego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości od 20 tysięcy do 100 tysięcy złotych, dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w sprawie, a także zakazy opuszczania kraju" - poinformowała PK.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

CBŚP i PK poinformowały, że dotychczas w śledztwie dotyczącym działalności gangu zajmującego się przestępczością podatkową zarzuty usłyszało prawie 330 osób.

"Sprawa dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadzała do obrotu księgowego nierzetelne faktury, umożliwiające zmniejszenie kosztów podatkowych działalności biznesowej. Wykorzystywano do tego celu podmioty gospodarcze zarejestrowane na podstawione osoby, czyli tzw. słupy, które nie prowadziły rzeczywistej działalności gospodarczej. W proceder mogło być zaangażowanych kilkaset firm" - wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

Jak podał dział prasowy PK, "puste" faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci "buforów" trafiały do ostatecznych odbiorców. Oni w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm.

Podinsp. Jurkiewicz podkreśliła, że według ustaleń śledztwa grupa mogła wystawić faktury na ok. 150 mln zł, a straty budżetowe Skarbu Państwa w wyniku jej działalności wynoszą co najmniej 50 mln zł. "Dotychczas zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę ponad 14 mln zł. Sprawa jest cały czas rozwojowa" - zaznaczyła.

Śledztwo jest prowadzone od 2018 roku przez policjantów z Zarządu CBŚP w Bydgoszczy i funkcjonariuszy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

autorzy: Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
pimpek01
A kto odpowie za zbrodnie Europejską? kosztuje to nas 1,7 mld zł!!
I kwota kary ciągle lecą Ziobro? Sasiń? Morawiecki? Duda? Kaczysław?
moravietz
PISowcy zrobili z Polski państwo zbrodni
forfun
czyli kolejna zbrodnia pod rządami pis na polsce
kaczdzonjar
a kiedy zaczniemy osądzać zbrodnie PiSowskie na pieniądzach polskiego budżetu?
polonu
jacy przestępcy przestępcy to mafia rządząca uzbrojona w broń palną . jak najmniej podatków tanie państwo zrównoważone wydatki budżetowe , rząd wybrany w drodze konkursu z kryteriami koniec immunitetów, finansowania partii politycznych na to chcecie wydawać ciężko zarobione pieniądze na pałace i samoloty jak najmniej podatków ,jacy przestępcy przestępcy to mafia rządząca uzbrojona w broń palną . jak najmniej podatków tanie państwo zrównoważone wydatki budżetowe , rząd wybrany w drodze konkursu z kryteriami koniec immunitetów, finansowania partii politycznych na to chcecie wydawać ciężko zarobione pieniądze na pałace i samoloty jak najmniej podatków , gnębienia , uwolnić rynek . nakazy zakazy pozwolenia mandaty kary daniny ,podatki grzywny .podatek na podatku a na tym podatku jeszcze jeden podatek.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
okragly_stol
PiS woli zlikwidować państwo. Wtedy przestępcy VAT będą mogli szukać sprawiedliwości za granica
stachsgh
to były czasy
https://www.youtube.com/watch?v=EnKPX5ao5gI
dziadekjarek odpowiada (usunięty)
tyl regulacji i biurokracji. Split Payment a przestępcy nadal robią wałki.
Tylko zwykły przedsiębiorąca musi codziennie ponosić konsekwencje coraz bardziej zagmatwanego prawa i coraz większej biurokracji.,
dziadekjarek odpowiada (usunięty)
Za pis NCBIR plus dla spółek widmo

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki