REKLAMA

Prokurator generalny polecił wszczęcie śledztwa ws. uszkodzeń gazociągów Nord Stream

2022-09-30 19:17
publikacja
2022-09-30 19:17

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego - poinformował w piątek PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokurator generalny polecił wszczęcie śledztwa ws. uszkodzeń gazociągów Nord Stream
Prokurator generalny polecił wszczęcie śledztwa ws. uszkodzeń gazociągów Nord Stream
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FotoNews

Jak przekazała Prokuratura Krajowa, śledztwo będzie prowadzone w kilku kierunkach. W trakcie postępowania prokuratorzy będą wyjaśniali m.in., czy doszło do ataku o charakterze terrorystycznym, jak również czy wyciek miał wpływ na środowisko morskie, a jeśli tak - w jakich rozmiarach.

Śledczy wskazują, że zdarzenia miały miejsce na wodach wyłącznych stref ekonomicznych Szwecji i Danii, jednak ich skutki mogą rozciągać się zarówno na polski obszar morski i tereny przybrzeżne.

W toku śledztwa polscy prokuratorzy będą wyjaśniali również, czy doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla elektrycznego łączącego Polskę i Szwecję.

Śledztwo na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro wszczął w piątek Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Prokuratura Krajowa przekazała, że kwalifikacja prawna czynów ma charakter wstępny i w zależności od ustaleń poczynionych na dalszym etapie postępowania może ulec zmianie.

W poniedziałek odkryto wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki. "Nie ma wątpliwości, że to eksplozje" - zaznaczył Bjoern Lund z SNSN. Spółka Nord Stream AG potwierdziła we wtorek wyciek, który "pozwala założyć fizyczne zniszczenie rury".

W czwartek poinformowano o czwartym wycieku z uszkodzonych rurociągów. Znajduje się on w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Przesył NS 1 wstrzymała Rosja, a NS 2 jest gotowy do eksploatacji, ale nie został uruchomiony.

Również w czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat poinformował, że zbada, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską.

Według przedsiębiorstwa do jednej z eksplozji doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia. "Nie wiemy, jak silna była podwodna detonacja. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z naszym kablem, w przyszłym tygodniu dokonamy pomiarów" - przekazał szwedzkiej telewizji SVT Per Kvarnefalk ze Svenska Kraftnat.

SwePol Link jest obecnie wyłączony z użytkowania z powodu zaplanowanego wcześniej przeglądu, stąd nie wiadomo, w jakim stanie jest odcinek, który krzyżuje się z Nord Stream na północny wschód od Bornholmu.

Współwłaścicielem kabla o napięciu 450 kV, prowadzącego z Karlshamn w południowej Szwecji do okolic Słupska, są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia pozwala obu krajom na wzajemny przesył prądu, gdy w jednym z krajów występuje niedobór energii.(PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj

mchom/ bf/ jann/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (11)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Co go obchodzi cudza rura? Taki wyrywny? Jak przyszło rozmawiać o PEGASUSie, to nagle okazało się jaki z niego miękiszon.
mlot_na_lby
Rosja bombarduje swoją elektrownie atomową, swoje rurociagi a na koniec zbombarduje Moskwę
, typuje że rury to robota polskiej formozy :)
zoomek
Biden powiedział o NS - no longer.
fiat126p
Tam dość głęboko jest, akcja nurków musiałaby trwać kilka godzin.
Słowo kluczowe "głuptak"... Też raczej nie bo dość wolny jest a ładunki ma dość małe, raczej do niszczenia min.
polonu
fi fi fi ,,,,ha ha ha wysadzić Niemcom dwie rury i to na zimę .mogli chociaż poczekać do maja i wysadzić na święto pracy .
znawca_wszystkiego
to jakaś farsa. siepacze reżimu który najgłośniej krzyczał o zamknięciu nord stream będą "badać" sprawę? Wystarczy jedna sprawna półkula mózgowa żeby wiedzieć kto to zrobił. Wystarczy wiedzieć kto ma interes.
emk6
może to tylko kurtuazja a może zorientowali się, że właśnie nas(Europe) permanentnie odcięli od energii powodując spadek naszej konkurencyjności w przepaść. Nawet jak USA pogodzi się z ruskimi, przywrócić gazu do europy nie będzie można.

Lepiej zapnijcie pasy.
niedziela16
Suwerenne Państwo Polskie dba o swoje interesy. Tym bardziej, że w tym wypadku badając morze, można wykryć świnki morskie, które grasują na lądzie.
zoomek
Zamierzają przesłuchać Bidena który powiedział o Nord Stream - no longer?
Powiedział zrobimy to (nie mówiąc oczywiście co dokładnie). Ale że Nord Stram "zkończą".

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki