REKLAMA
WEBINAR

Gazociągi Nord Stream zostały zniszczone przez bomby o dużej sile wybuchu. Tak zakładają śledczy

2022-09-30 10:59
publikacja
2022-09-30 10:59

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu.

Gazociągi Nord Stream zostały zniszczone przez bomby o dużej sile wybuchu. Tak zakładają śledczy
Gazociągi Nord Stream zostały zniszczone przez bomby o dużej sile wybuchu. Tak zakładają śledczy
fot. LISI NIESNER / / Reuters

W szacunkach uwzględniono również sygnały sejsmiczne zarejestrowane przez różne stacje pomiarowe.

Niemiecki rząd liczy na więcej informacji z bliższej analizy gazociągów Nord Stream 1 i 2. Kręgi bezpieczeństwa twierdzą, że nurkowie lub zdalnie sterowany robot mogą ewentualnie zbadać szkody już w weekend - pisze "Spiegel".

W najlepszym wypadku można będzie wówczas wyciągnąć wstępne wnioski co do charakteru eksplozji pod wodą i użytych w niej materiałów wybuchowych. Trudno jednak przewidzieć, ile jeszcze śladów można znaleźć.

Naprawa rurociągu jest obecnie uważana w kręgach bezpieczeństwa za bardzo mało prawdopodobną. Ponieważ uszkodzone rury są obecnie wypełnione wodą morską, specjalna wewnętrzna powłoka bardzo szybko ulega korozji, mówi się w Berlinie. Z analizy wynika, że po zalaniu rurociągu nie można już używać do przesyłu gazu - informuje "Spiegel".

(PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (44)

dodaj komentarz
warszawyak
W okolicach uszkodzonych gazociągów w tym czasie przepływały tylko dwie jednostki. Pierwszym był szkoleniowy żaglowiec rosyjski Sydow , który opuścił Kaliningrad. Jego możliwości do przeprowadzenia tego typu działań są nie wystarczające. Druga jednostką był okręt USA wyposażony we wszelkie możliwości do przeprowadzenia m.in. tego W okolicach uszkodzonych gazociągów w tym czasie przepływały tylko dwie jednostki. Pierwszym był szkoleniowy żaglowiec rosyjski Sydow , który opuścił Kaliningrad. Jego możliwości do przeprowadzenia tego typu działań są nie wystarczające. Druga jednostką był okręt USA wyposażony we wszelkie możliwości do przeprowadzenia m.in. tego typu działań dywersyjnych. Radek S. były minister Spraw Zagranicznych małżonek Pani Applebaun mającej kontakty z wysoko sytuowanymi osobami kongresu USA zapewne mają rzetelne informacje na temat działań USA na arenie międzynarodowej.
fiat126p
Możliwości Schleswig-Holstein też były niewystarczające? Przecież w 1939 to już przestarzały był...
zene
Spoko 6-12 miesiecy i rura jak nowa

1. kesony - czapki na rurze - drogo
2. podniesienie rury i spawanie, taniej

Chyba ze Jankesi znowu wysadza
eglantyna
Wysadzając sobie WTC, czerwone karki zaprezentowaly całemu światu, że są ekspertami w ładunkach wybuchowych - a zwłaszcza w ich podkładaniu tak, żeby nikt nie zauważył. A rury wysadzili tak na wszelki wypadek. Putin zaanektował ruskojęzyczne kawałki Ukrainy, idzie zima; pojawia więc się niebezpieczeństwo, że Europa mogłaby się przeprosić Wysadzając sobie WTC, czerwone karki zaprezentowaly całemu światu, że są ekspertami w ładunkach wybuchowych - a zwłaszcza w ich podkładaniu tak, żeby nikt nie zauważył. A rury wysadzili tak na wszelki wypadek. Putin zaanektował ruskojęzyczne kawałki Ukrainy, idzie zima; pojawia więc się niebezpieczeństwo, że Europa mogłaby się przeprosić z Rosją. Ale nie może! Bo czerwone karki prędzej same zbombardują Europę, niż jej pozwolą na pokój.
karbinadel
Ruskie trolle straciły orientację - nie dostały instrukcji, czy chwalić, czy ganić :)
darius19
wyglada ze tak - ale im Putin szambo zgotowal. Ale zaden troll tego nie napisze. Izolowac bandycka Rosje
trolley
Ten gazociąg w połowie był tez niemiecki, a jak wiadomo teraz osłabione gospodarczo Niemcy to od razu skok gospodarczy Polski... na łeb do basenu bez wody hehe. Także tak, tylko się cieszyć :) Najwidoczniej zachodni kapitał ma takie samo patrząc na GPW. Także radość podwójna :)
trolley odpowiada trolley
A jeszcze większa będzie jak wylecą inne rury i ten śmieszny filmik z Gazpromu ze zmarźniętą Europą przestanie być smiesznym filmikiem...
33karol33 odpowiada trolley
dobrze towarzyszu Trolley, dobrze. Już sami sobie odpowiadacie, zanosi się na 200% normy!
od_redakcji
Zielinsky "Ukraina chce do NATO w trybie przyspieszonym" to jest to co Europa potrzebuje aby całkowicie się pogrążyć w otchłani przepaści i zależności od USA.

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki