REKLAMA

Zamożni podatnicy w Finlandii nie ukryją już danych o zarobkach przed mediami

2021-05-05 22:21
publikacja
2021-05-05 22:21
Zamożni podatnicy w Finlandii nie ukryją już danych o zarobkach przed mediami
Zamożni podatnicy w Finlandii nie ukryją już danych o zarobkach przed mediami
fot. Robert Anasch / / Unsplash

Fińska skarbówka przekaże mediom, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, nazwiska osób zarabiających co najmniej 100 tys. euro, które wcześniej zastrzegły dane o swoich rocznych zarobkach – podały w środę władze administracji podatkowej.

W ten sposób zakończy się trwająca od dwóch lat, budząca kontrowersje praktyka (stosowana na podstawie unijnych przepisów o ochronie danych osobowych – RODO) ukrywania przed społeczeństwem przez niektórych zamożnych podatników informacji o swoich dochodach.

W 2019 r. dane o zarobkach utajniło ok. 200, zaś rok później już ok. 4 tys. podatników spośród zarabiających min. 100 tys. euro (w ostatnich latach to grupa licząca ok. 70 tys. osób).

Władze administracji podatkowej poinformowały, że zgadzają się z ostatnim postanowieniem sądu administracyjnego w Helsinkach z końca kwietnia i nie będą go zaskarżać.

Sąd, który rozpoznawał skargę mediów na przyjętą w ostatnich latach praktykę, orzekł, że podatnik ma prawo zażądać usunięcia swojego nazwiska z tradycyjnego wykazu osób zarabiających min. 100 tys. euro (lista ta od wielu lat była przekazywana przez urząd skarbowy środkom masowego przekazu). Jednocześnie jednak władze podatkowe – na żądanie mediów – muszą ujawnić te nazwiska.

"Informacje podatkowe są i zawsze były jawne, jeśli można je wyszukać na podstawie nazwiska. Teraz, gdy będziemy zobowiązani podawać nazwiska zgłaszających sprzeciw, to w praktyce prawo do sprzeciwu straci sens" – przekazała dyrektor ds. komunikacji administracji podatkowej Kati Kalliomaki.

"Podatnik musi rozważyć, czy warto ubiegać się o utajnienie danych, jeśli media i tak mogą je uzyskać" – dodała.

W Finlandii zgodnie z przyjętym pod koniec lat 90. prawem dane podatkowe są informacją publiczną. Podając nazwisko podatnika, można uzyskać w urzędzie skarbowym dane o jego zarobkach i kwocie uiszczonego podatku.

Sąd administracyjny przyznał również, że realizowana przez władze podatkowe "usługa dla mediów nie jest obowiązkiem określonym w prawie". Jednak usługa ta będzie kontynuowana, "ponieważ w ten sposób wspiera się związany z kwestiami podatkowymi dialog społeczny" – przekazały władze skarbowe.

W 2020 r. duża część prasy zdecydowała się zaprotestować przeciwko praktyce ukrywania danych podatkowych i nie uruchomiła tradycyjnie na jesieni (tj. po dniu wyliczeniu rocznych kwot podatku) popularnej wśród czytelników tzw. internetowych "maszyn podatkowych" pozwalających na porównanie dochodów i kwot naliczonego podatku.

Media argumentowały wtedy, że "transparentność podatkowa" była od lat elementem fińskiej kultury, "zjawiskiem wyjątkowym na skalę światową".

Z Helsinek Przemysław Molik

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki