REKLAMA

Zakupy w sieci. Tę płatność Polacy uważają za najbezpieczniejszą

2022-04-20 06:34
publikacja
2022-04-20 06:34

41 proc. Polaków uważa, że płatność za pobraniem to najbezpieczniejszy sposób opłacania zakupów w internecie - wynika z badania do raportu „Polaków Portfel Własny: Bezpieczni na e-zakupach 2022”. Natomiast 17 proc. pytanych największe zaufanie ma do Blika.

Zakupy w sieci. Tę płatność Polacy uważają za najbezpieczniejszą
Zakupy w sieci. Tę płatność Polacy uważają za najbezpieczniejszą
fot. 13_Phunkod / / Shutterstock

Z przekazanego PAP badania Santander Consumer Banku wynika, że ponad 41 proc. Polaków z każdej grupy wiekowej uznało, że "płatność za pobraniem" jest najbezpieczniejszą metodą płatności za rzeczy kupowane w internecie. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się niemal tyle samo kobiet co mężczyzn (kolejno 41 i 42 proc.). Chociaż rozwiązanie to osiągnęło wysoki wynik we wszystkich kategoriach wiekowych, liderami w korzystaniu z niego okazali się najmłodsi badani - 54 proc. w grupie 18-29 latków - podano.

W ocenie autorów badania może to być związane z faktem, że osoby w tym wieku często są utrzymywane przez rodziców lub nie mają dużych dochodów, a w związku z tym z większą ostrożnością podchodzą do płacenia za zamówienie „z góry”. Jak wskazali, tę metodę płatności częściej od innych badanych wybierali również zarabiający do 2000 i od 2001 do 2999 zł netto (odpowiednio 49 i 42 proc.).

Z badania wynika, że dla 17 proc. respondentów największe zaufanie wzbudza płatność BLIK-iem. "Co ciekawe, takie zdanie o nim najczęściej mają 30-latkowie (28 proc. wskazań), wyprzedzając tym samym osoby między 18 a 29 rokiem życia (13 proc.)" – zaznaczył Patryk Perliński z Santander Consumer Banku. Dodał, że ten sposób płatności jest lubiany przede wszystkim przez osoby z wykształceniem wyższym (20 proc.) i mieszkańców dużych miast z populacją powyżej 250 tys., jak Warszawa, Wrocław czy Kraków (19 proc.).

Co ósmy badany (13 proc.) zadeklarował, że to tradycyjne przelewy bankowe są najbezpieczniejsze. Tak zadeklarowali głównie seniorzy i mieszkańcy miast do 50 tys. osób (w obu przypadkach po 19 proc.). "Spora część ankietowanych miała jednak problemy ze wskazaniem metody płatności zapewniającej jak największe bezpieczeństwo. Co dziewiąty respondent stwierdził, że nie potrafi się wypowiedzieć na ten temat" - dodał Perliński.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z badania wynika również, że Polacy niechętnie korzystają z tzw. pay-by-linków, czyli szybkich przelewów elektronicznych podczas zakupów w sklepach internetowych. "Aż 51 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich nie używa. W tej grupie najwięcej jest mężczyzn (57 proc. w porównaniu do 46 proc. kobiet) oraz 50- i 60-latków (odpowiednio: 55 i 64 proc. wskazań). Co więcej, tylko 7 proc. ankietowanych uważa pay-by-linki za najbezpieczniejszą metodę płatności" - podał ekspert.

Jego zdaniem klienci mają obawy przed przekierowaniem ze strony sklepu do operatora płatności, a następnie do swojej bankowości internetowej, martwiąc się, że w tym procesie może dojść do wycieku danych. "To błędne myślenie, ponieważ pay-by-linki od dawna zaliczane są do jednej z najbezpieczniejszych metod płatności m.in. dlatego, że informacje o elektronicznych przelewach są zaszyfrowane, a dane do nich są wypełniane automatycznie i ich edycja jest zablokowana, co uniemożliwia cyberprzestępcom ich podmianę" - wyjaśnił.

Badanie Santander Consumer Banku zostało zrealizowane w styczniu 2022 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w ankiecie telefonicznej, na reprezentatywnej grupie 1001 dorosłych Polaków.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
W Polsce jak w lesie, nadal średniowiecze, nikt nikomu nie ufa, każdy chce każdego orżnąć.
wizytator
Fakt. W temacie zaufanie przez dziesiątki lat nic się nie zmieniło. Trzeba pieczątkę, podpis, zaświadczenie, odpis, świadectwo. Jedynie żyranci już nie są potrzebni.
jas2 odpowiada wizytator
Dziwne. Zrobiłem płatność BLIK-iem i o dziwo nikt ode mnie nie wymagał pieczątki, zaświadczenia, odpisu ani świadectwa.
antek10 odpowiada jas2
Jak nie dostnaiesz towaru za ktory zapłaciłeś blikiem to ci bank nie zwroci kasy. Taki mały niuans miedzy płatnoscią kartą a blikiem - brak gwarancji zwrotu kasy jeżeli usługa/ zakup towaru nie otrzymana

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki