Co to płatność za pobraniem? Czy korzystanie z tej metody płatniczej ma sens?

Podczas zakupów online mamy do dyspozycji szereg metod płatniczych. Wśród nich często pojawia się płatność za pobraniem. Przed jej wybraniem, trzeba dowiedzieć się, co tak naprawdę oznacza te metoda opłacania zakupów internetowych. Poznajmy więc specyfikę, koszty oraz wady i zalety płatności za pobraniem.

Co to płatność za pobraniem? Czy korzystanie z tej metody płatniczej ma sens?
Spis treści
więcej Ikona strzałki


Płatność za pobraniem: co to znaczy?

Jedną z często pojawiających się opcji płatniczych w sklepach online jest płatność za pobraniem. W tym przypadku za towar zakupiony w sieci płacimy dopiero w momencie odbioru. To zupełnie inaczej niż w przypadku większości innych metod. Przesyłając środki tradycyjnym przelewem bankowym czy przez BLIK lub systemy płatności błyskawicznych, przesyłkę trzeba przecież opłacić z góry.

Płatność za pobraniem bywa też określona mianem COD, tj. Cash On Delivery. Czasem też określa się ją mianem płatności przy odbiorze. Jest to wciąż popularna i szeroko dostępna metoda płatnicza. Wielu uważa ją za najbezpieczniejszy sposób dokonywania płatności za zakupy w sieci. Inni kontrargumentują, że przesyłki pobraniowe są mniej wygodne i droższe. 

Jak w praktyce działa płatność za pobraniem przy zakupach online?

Realizowanie transakcji w przypadku płatności za pobraniem nie jest niczym trudnym. Standardowy schemat zakupów z użyciem tej metody płatniczej przebiega następująco:

  1. W sklepie internetowym dokonuje się zakupów, a jako metodę płatniczą wybiera się tę za pobraniem.

  2. Po potwierdzeniu transakcji trzeba po prostu poczekać na kuriera z przesyłką.

  3. Kurier przed wydaniem paczki poprosi nas o dokonanie płatności.

Naturalnie po zrealizowaniu płatności otrzymujemy paczkę od kuriera.

Płatność kartą za pobraniem lub gotówką

Kiedy decydujemy się na płatność za pobraniem, to przesyłkę możemy opłacić gotówką. W takim przypadku lepiej byłoby mieć odliczoną sumę pieniędzy. Może się przecież zdarzyć, że kurier nie będzie stanie wydać reszty określonej wysokości.

Sprawdź również: Limity płatności gotówką

Przesyłkę pobraniową wygodniej jest opłacić kartą płatniczą. Do tego celu można wykorzystać kartę debetową przypisaną do konta osobistego, kartę kredytową czy kartę przedpłaconą. Na ogół kurierzy mają przy sobie terminale płatnicze. Zawczasu lepiej się jednak upewnić, czy kurier na pewno przyjmie płatność kartą. Bywa też, że kurierowi za paczkę można zapłacić z użyciem nowoczesnych metod, np. przez płatność BLIK. 

Kto oferuje płatność gotówką lub kartą za pobraniem?

Metoda płatności za pobraniem jest kojarzona głównie z firmami kurierskimi. Jest ona praktykowana przez takie przedsiębiorstwa jak DPD, InPost, Fedex, DHL, UPS i Poczta Polska. Opcję płatności za pobraniem możemy również użyć przy odbieraniu paczek z popularnych Paczkomatów. W tym przypadku płatności możesz dokonać np. przy użyciu aplikacji mobilnej twojego banku, lub też przez Apple Pay i Google Pay.

Wszystkie popularne przedsiębiorstwa specjalizujące się w dostarczaniu paczek wśród wyboru płatności proponuję opcję za pobraniem. To, czy płatność za pobraniem będzie faktycznie dostępna, zależy od podejścia sprzedawcy danego produktu. Największe sklepy internetowe proponują co najmniej kilka metod płatniczych. Wśród nich często pojawia się płatność za pobraniem. Wymienić tu można między innymi:

  • Sklepy odzieżowe, np. Zalando i Carry;

  • Portale ogłoszeniowe, w tym Allegro;

  • Sklepy specjalistyczne, takie jak Empik;

  • Sieci drogeryjne, w tym Rossmann;

  • Sklepy RTV i AGD, np. Media Expert.

Opcji płatności za pobraniem nie znajdziemy jednak wszędzie. Przykładowo nie oferuje jej Aliexpress, sklep internetowy Lidl, Vinted ani Amazon. Również osoby prywatne sprzedające coś na portalach aukcyjnych zwykle preferują opłacenie przesyłki z góry, a paczkę przesyłają po zaksięgowaniu wpłaty na rachunku bankowym.

Płatność za pobraniem z obiorem osobistym i przy zamówieniach telefonicznych

Większość popularnych sprzedawców online oferuje płatność za pobraniem z odbiorem osobistym. W tym przypadku zamówienie składamy online, a następnie udajemy się do sklepu stacjonarnego danej marki. Wtedy to płacimy np. kartą i otrzymujemy paczkę. 

Z płatności za pobraniem możemy często skorzystać też przy zamówieniach realizowanych przez telefon. W gruncie rzeczy często jest to jedyna opcja płatności. Przykładem są tu zamówienia telefoniczne realizowane w sieciach fast food. Zamówienie składamy przez telefon, by później poczekać na dostawcę i dokonać zapłaty.

Ile kosztuje płatność za pobraniem?

Na ogół wybór płatności za pobraniem jest związany z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości od kilku do kilkunastu złotych. To ile będzie kosztować płatność za pobraniem gotówką lub kartą zależy jednak od polityki cenowej, jaką prowadzi konkretny sprzedawca.

Większość sprzedawców wymaga jednak wyższych opłat przy przesyłkach pobraniowych niż tych opłaconych z góry. Wynika to przede wszystkim z tego, że z perspektywy sprzedawcy płatności za pobraniem są ryzykowne. Klient może przecież zamówić towar, by potem go nie odebrać ani nie opłacić.

Jakie są blaski i cienie płatności za pobraniem?

Wady wyboru płatności są dość liczne. Po pierwsze ta metoda zwykle wiąże się z ponadprzeciętnym kosztem. Po drugie wiele sklepów internetowych po prostu nie oferuje płatności pobraniowych. Ta metoda bywa też nieco kłopotliwa, gdy trzeba przygotować odliczoną sumę pieniędzy.

Pojawiają się jednak także i spore zalety płatności przy odbiorze. Wielu uważa to za najbezpieczniejszą metodę płatniczą. Wszakże za przesyłkę płaci się dopiero po faktycznym otrzymaniu zamówienia i sprawdzeniu zawartości paczki.

Ponadto realizacja zamówienia odbywa się natychmiastowo, a nie dopiero po zaksięgowaniu wpłaty. Wśród zalet płatności przy odbiorze wymienić trzeba też większą anonimowość, o ile paczkę opłaci się z użyciem gotówki. 

Kiedy wybór metody płatności za pobraniem ma sens?

Niektórzy wybierają płatność za pobraniem, gdy tylko jest taka możliwość. W ich opinii jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Inni twierdzą, że jest to przestarzała metoda płatnicza. Argumentują to tym, że opłacenie przesyłki już w trakcie składania zamówienia jest tańsze i wygodniejsze.

Jeszcze inni stosują strategię mieszaną. Przy zamówieniach na relatywnie niskie kwoty wybierają tańsze metody płatnicze. Gdy zaś wartość paczki jest duża, to wybierają płatność za pobraniem, ponieważ uważają ją za bezpieczniejszą. Koniec końców to, czy warto wybrać płatność przy odbiorze, zależy od naszych preferencji.

Rodzaje przelewów
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2023-12-01
Miniatura

Gdzie Polacy trzymają pieniądze? Zyskała gotówka i… (top 5 popularnych sposobów)

Od kilkunastu lat na liście „top 5” aktywów gospodarstw domowych dominują lokaty i konta bankowe. Ponad 60 proc. oszczędności Polaków nadal znajduje się na depozytach. Na dalszych miejscach są jednak przesunięcia. Podsumowujemy wygranych i przegranych.

2023-11-30
Miniatura

Kredyt gotówkowy dla Ukraińców – krok po kroku

Pochodzisz z Ukrainy, ale żyjesz w Polsce i chciałbyś postarać się o dodatkowe środki na dowolny cel? A czy wiedziałeś, że możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy w polskich bankach, a procedury przy jego udzielaniu będą niemalże identyczne z tymi, jakie stosowane są w przypadku polskich obywateli? W niniejszym artykule podpowiadam co zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy dla Ukraińców. Zapraszam do lektury!

2023-11-29
Miniatura

Czy podanie numeru konta jest bezpieczne?

Odkąd handel w internecie, w wielu kategoriach, stał się bardziej popularny, niż ten stacjonarny, sprawa ochrony danych osobowych stała się jedną z kluczowych kwestii. Czy podawanie numeru konta bankowego jest bezpieczne? Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą kradzieży tożsamości?

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca jest w Polsce jak najbardziej możliwy. Obecnie m.in. obywatele Ukrainy (choć nie tylko!) z sukcesami starają się o uzyskanie kredytu gotówkowego na różne cele. Banki chętnie udzielają kredytów gotówkowych obcokrajowcom, jednak należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach.

Co wpływa na zdolność kredytową? Porównanie ofert kredytów hipotecznych

Lekki spadek stóp procentowych nie zmienił obowiązującej od kilkunastu miesięcy prawidłowości. Nadal kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem charakteryzują się niższymi stawkami niż ich zmiennoprocentowe odpowiedniki. W niektórych przypadkach ma to konsekwencje dla zdolności kredytowej.

Kredyt dla młodych – co powinieneś o nim wiedzieć?

Osoby rozpoczynające dorosłe życie potrzebują środków na wiele ważnych celów, takich jak kupno pierwszego mieszkania czy samochodu. Kiedy brakuje gotówki, dobrym rozwiązaniem będzie kredyt dla młodych.

Najwyżej oprocentowane lokaty na nowe środki. Maksymalna stawka to 6,80 proc. rocznie

Najwyższe stawki na lokatach są zwykle dostępne w przypadku promocyjnych ofert. Trzeba się wówczas liczyć z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Jednym z nich jest np. wpłata nowych środków.