REKLAMA

Polacy najczęściej wśród Europejczyków robią zakupy "na czarną godzinę"

2021-06-25 10:25
publikacja
2021-06-25 10:25
Polacy najczęściej wśród Europejczyków robią zakupy "na czarną godzinę"
Polacy najczęściej wśród Europejczyków robią zakupy "na czarną godzinę"
fot. George Rudy / / Shutterstock

Polacy najczęściej wśród Europejczyków robią zakupy na zapas. Są także w czołówce konsumentów korzystających z promocyjnych okazji pomimo aktualnego braku potrzeby kupowania danego produktu – wynika z raportu "Global State of the Consumer Tracker", opracowanego przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na zakupowe przyzwyczajenia Polaków. Wprowadzane ograniczenia oraz lockdowny "przeniosły" więcej niż do tej pory kupujących do sieci. Wartość produktów kupowanych przez internet zwiększyła się o 35 proc. w ciągu jednego roku (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Polskie e-commerce puchnie na potęgę. 8 wykresów, które warto zobaczyć"). Eksperci z Deloitte przeanalizowali zachowania konsumentów. Sprawdzili m.in. kto robi zakupy "na czarną godzinę".

Polacy najczęściej z Europejczyków robią zakupy na tzw. czarną godzinę – 41 proc. badanych. Pierwsze miejsce na Starym Kontynencie Polska dzieli z Wielką Brytanią. Również 41 proc. kupuje produkty na zapas. Wśród państw europejskich najniższy odsetek osób kupujących na "czarną godzinę" uzyskała Hiszpania (19 proc.) – wynika z raportu "Global State of the Consumer Tracker", opracowanego przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.

fot. Deloitte / / Raport "Global State of the Consumer Tracker"

Aż 76 proc. respondentów z Indii wskazywało, że robi zakupy na "czarną godzinę". To najwyższy wynik wśród obywateli wszystkich państw biorących udział w badaniu firmy Deloitte.

Zakupy na promocji

Z kolei 50 proc. polskich konsumentów wskazało, że są skłonni kupić produkt po okazyjnej cenie, nawet, jeśli  w danym momencie nie jest nim potrzebny. To jeden z najwyższych wyników wśród Europejczyków. Więcej zakupów na promocjach robią tylko Irlandczycy – 51 proc. Z kolei blisko połowa (47 proc.) Brytyjczyków i Niemców, biorących udział w badaniu, robi zakupy po okazyjnych cenach pomimo aktualnego braku potrzeby.

Polacy również przodują wśród konsumentów, którzy zwracają uwagę na pochodzenie danego artykułu. Ponad połowa (51 proc.) ankietowanych wskazała, że chętniej kupuje produkty lokalnych producentów, nawet jeśli są one droższe. To piąty wynik wśród przebadanych państw.

DF

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jas2
Ponieważ w Polsce mieliśmy już różną sytuację gospodarczą, więc część ludzi stara się kupić na czarna godzinę trochę cukru, papieru toaletowego i oczywiście wódki.
itso_lucky
jak jest inflacja to logiczne postępowanie brawo ! byle by się nie zmarnowało
itso_lucky
ja osobiście kupuje skarpetki na zapas mam już chyba na CZAS 3-4 lat ale chyba jeszcze muszę dokupić tych na zimę
itso_lucky odpowiada itso_lucky
gorzej jak zapomnę obciąć paznokcie i wszystkie podziurawię :/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
niskie dochody to bez grymaszenia kupowane jest tańsze

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki