Kraków kontroluje palących węglem. 72 mandaty na kwotę 18,5 tys. zł

Niemal 4,5 tys. kontroli palenisk przeprowadzili strażnicy miejscy w pierwszych pięciu miesiącach obowiązywania zakazu spalania węgla i drewna w Krakowie. W tym czasie ujawnili 287 wykroczeń i nałożyli 72 mandaty karne na kwotę 18,5 tys. zł.

(fot. Agencja Wschód / FORUM)

Funkcjonariusze przygotowali też 210 wniosków do sądu o ukaranie i pouczyli pięć osób – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy krakowskiej straży miejskiej Marek Anioł.

Zakaz używania w Krakowie paliw stałych, takich jak drewno i węgiel, został wprowadzony uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r. Od 1 września ubiegłego roku w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych, tj. gazu ziemnego wysokometanowego, zaazotowanego lub lekkiego oleju opałowego.

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej mogą zostać wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa - pouczenie, mandat karny od 20 zł do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu – grzywna do 5 tys. zł.

Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ jann/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 9 tryby

A niech zamarzają, co to obchodzi PZPR, które w Krakowie wygrało wybory? To, że kogoś nie stać na remont budynku i zainstalowanie takiego ogrzewania,vtobjego problem. To, że kogoś nie stać na 2x wyższe koszty ogrzewania, też jego zmartwienie. Greta Thunberg będzie miała pomnik i honorowe obywatelstwo Krakowa.

! Odpowiedz
3 8 bogdant

Spokojnie, dopłaty do wymiany są, dopłaty do paliwa tez są, czasu na wymianę też było dużo.
Sorry ale nie ma się jak wykręcić, chcesz żyć w społeczności to się dostosuj do zasad tam panujących - zero tolerancji dla kopciuchów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne