REKLAMA

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. "Chorzy" robią remonty i pracują w polu

2017-05-10 12:54
publikacja
2017-05-10 12:54

Zwolnienia lekarskie są niezmiennie nadużywane - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na 40 tysięcy przeprowadzonych kontroli ZUS zakwestionował 1300 zwolnień i wstrzymał zasiłki chorobowe.

/ YAY Foto

Najczęściej występujące nieprawidłowości przy wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego to świadczenie pracy w innym zakładzie albo wykonywanie prac przydomowych jak remont domu, praca w ogródku czy w okresie żniw - pomoc rodzinie przy pracach polowych.

Są również przypadki aktywnego uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach sportowych czy wyjazdów na zagraniczne wakacje. Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, do Zakładu docierają informacje od osób trzecich, że na przykład osoba przebywająca na zwolnieniu w rzeczywistości leży na plaży albo na koncie facebookowym jest informacja, że ktoś właśnie wyjeżdża na wakacje.

Kontrole wszczynane są również w sytuacjach, gdy widać, że ktoś zbyt często korzysta ze zwolnień lekarskich albo, że sam lekarz bardzo często wypisuje zwolnienia. Jeśli ZUS stwierdzi, że jakiś lekarz nadużywa zwolnień wówczas Zakład może pozbawiać go prawa do wystawiania zwolnień lekarskich.

Zwolnienie może skontrolować zarówno ZUS jak i sam pracodawca pod warunkiem, że zatrudnia co najmniej 20 osób.

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił też, iż na przestrzeni ostatnich lat liczba zakwestionowanych zwolnień lekarskich jest mniej więcej na tym samym poziomie. W ubiegłym roku na 570 tysięcy kontroli wstrzymano 5100 zasiłków chorobowych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/sk

Źródło:IAR
Tematy

Niezapłacone długi. Jak odzyskać należności?

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~karla
kontrole to jedna sprawa, ale druga to taka,że trzeba wiedzieć na jakich zasadach zwolnienia lekarskie funkcjonują. trochę miałam wątpliwości w tym temacie ale udało się doedukować:blog.impel.pl/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-zwolnieniach-lekarskich na szczęście rzadzko korzystam ;)
~dre
570 000 kontroli i tylko 5100 zakwestionowanych L4 - wynik żałosny 0,9 % a same kontrole kosztowały pewnie więcej niż zaoszczędzone pieniądze bo ZUS płaci za orzeczników i zwraca koszty dojazdu.
~narybek
Jest taki jeden lekarz pan piotr w polancu co to do niego cale miasto wali.
~mi
dlaczego w gb nikt nie chruje ponieważ zasięk ch wynosi ok 300funtów na miesiąc to za taką kase kupisz fajki i parę piw w pubie
~hmmm
jest różnica między malowaniem płotu z przerwami co pół godziny lub kiedy w każdej chwili można przestać a tańcem robota przez 8h z batem na plecach żeby wyrobić jakąś normę, oczywiście praca w innym zakładzie czy wyjazd na wakacje to przegięcie i powinno się to ścigać ale chory to wg ZUSu chyba umierający bo jest różnica między malowaniem płotu z przerwami co pół godziny lub kiedy w każdej chwili można przestać a tańcem robota przez 8h z batem na plecach żeby wyrobić jakąś normę, oczywiście praca w innym zakładzie czy wyjazd na wakacje to przegięcie i powinno się to ścigać ale chory to wg ZUSu chyba umierający bo jak już sam pójdzie sobie zrobić herbatę albo do sklepu po bułki to widać że może zapier..ć, jak poszedł sam do lekarza a nie przywiozła go karetka to może i przyjść do roboty, jak tam kontrole ludzi bez rąk i nóg co wg. ZUSu są pełnosprawni?
~Rooo
po co te kontrole????
Chorujesz to odlicza się od urlopu. Proste łatwe i skuteczne.
Ilość kontroli to kosmos ile one kosztowały????
~luki
KTO W PIERWSZYM KWARTALE pomaga w ŻNIWACH??:)
gdzie były prowadzone te kontrole? Chyba nie w Polsce. Tyle że mamy Dobrą Zmianę, może już przegapiłem żniwa,
~aaa
Masz racje ze żniwami ale za to może pomagać przy obrządku świń albo macaniu kur
~icek
Zasiłek chorobowy to pozostałość po komunie.Jeżeli chcesz mieć zabezpieczenie finansowe za czas choroby,to ubezpiecz się na taką okoliczność.Dlaczego nie korzystający z zasiłku mają płacić za tych którzy tego nadużywają
~goldameir
Masz na myśli służby mundurowe , sędziów , prokuratorów ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki