REKLAMA

ZBP: klienci banków nie wstrzymują się w składaniu pozwów i nie są zainteresowani ugodami ws. kredytów we frankach

2021-09-24 12:46
publikacja
2021-09-24 12:46
ZBP: klienci banków nie wstrzymują się w składaniu pozwów i nie są zainteresowani ugodami ws. kredytów we frankach
ZBP: klienci banków nie wstrzymują się w składaniu pozwów i nie są zainteresowani ugodami ws. kredytów we frankach
fot. helen_g / / Shutterstock

Liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, w lipcu zwiększyła się o blisko 4 tys., a od początku roku o 23,6 tys. Klienci banków nie wstrzymują się w składaniu pozwów i nie są zainteresowani zawieraniem ugód z bankami - poinformował PAP Biznes wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

Z danych ZBP wynika, że w okresie od stycznia do końca lipca 2021 roku liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, zwiększyła się o 23,6 tys., a samym lipcu przybyło blisko 4 tys. nowych spraw, podczas gdy czerwcu 2021 r. było to 3,6 tys. spraw.

Którym bankom ciążą franki? U rekordzisty to prawie 40 proc. hipotek

Wśród notowanych na warszawskiej giełdzie banków największy portfel kredytów opartych na helweckiej walucie ma PKO BP. Pod względem udziału „franków” we wszystkich kredytach mieszkaniowych liderem jest jednak inna instytucja.

 

Według danych zebranych przez ZBP, pod koniec lipca 2021 roku przed polskimi sądami toczyło się 62.393 sprawy dotyczące kredytów walutowych, z czego w II instancji było 3.958 spraw.

"W najnowszych danych widać tendencję wzrostową liczby postępowań sądowych. Nie zauważyliśmy, by klienci wstrzymywali się w składaniu pozwów, a był to okres czekania na uchwałę Sądu Najwyższego. Klienci nie czekali na tę uchwałę, nie ograniczyło to liczby składanych pozwów. Póki co widać, że klienci wybierają ścieżkę sądową i nie są zainteresowali na szerszą skalę zawieraniem ugód z bankami" - powiedział PAP Biznes wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

"Większość banków potwierdza, że klienci nie są zainteresowani postępowaniami ugodowymi i póki co trend wzrostowy pozwów jest podtrzymany. W drugim półroczu czeka nas co najmniej podwojenie liczby spraw z I półrocza, kiedy przybyło 20 tys. spraw. Tylko w tym roku przybędzie około 40 tys. spraw" - dodał.

Na początku września Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie nie wydała uchwały ws. kredytów CHF. Zamiast tego zdecydowano o zadaniu trzech pytań do TSUE ws. trybu powoływania sędziów. Sędziowie nie zajęli się meritum sprawy, czyli pytaniami pierwszej prezes Sądu Najwyższego ws. kredytów w CHF.

"Duża część klientów nie czekała na wrześniowe rozstrzygniecie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, więc brak tego rozstrzygnięcia nie zmieni ich postrzegania" - powiedział Białek.

Białek zwrócił uwagę, że wśród prawomocnych wyroków, spraw przegrywanych przez banki jest wciąż relatywnie mniej.

Z danych ZBP wynika, że wśród spraw nieprawomocnych, które obecnie znajdują się w II instancji, w lipcu 94 proc. spraw zostało przegranych przez banki w I instancji.

W lipcu 2021 zapadło 31 prawomocnych wyroków, wśród których 22 (61 proc.) było negatywnych dla banku, natomiast 9 wyroków (39 proc.) korzystnych dla banku. Łącznie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 r. zapadły 244 prawomocne rozstrzygnięcia. Wśród nich 61 proc. zostało przez bank przegranych.

"Zero-jedynkowa tendencja w stwierdzaniu nieważności - w naszej ocenie niezgodna z Dyrektywą 93/13 (brak de facto etapu badania abuzywności) i wytycznymi wynikającymi z wyroku TSUE z 29.04 br. (brak obiektywnego podejścia i należytego informowania o skutkach nieważności, w tym roszczeniach restytucyjnych banku, brak nieważności na życzenie) jest obserwowana tak naprawdę tylko w sądach I instancji, a w II instancji wyroków na niekorzyść banków jest znacznie mniej" - powiedział Białek.

Ocenił, że przy obecnej liczbie spraw, na prawomocne rozstrzygnięcia klienci banków czekać mogą nawet cztery lata, a samo stwierdzenie nieważności otwiera dopiero kolejny etap rozliczeń między stronami i nie wyklucza kolejnego procesu o te rozliczenia.

Sebastian Karbarczyk (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tn2
Panie Białek, jakie badanie abuzywnosci, skoro w przypadku kilku banków mamy orzeczenia-prejudykaty?
Zatem sędzia NIE może orzekać inaczej. Czyli ma jechać „z automatu”.

A Dyrektywę też proszę przeczytać ze zrozumieniem - nieuczciwe zapisy nie obowiązują z mocy prawa. Kropka.
Bo jakoś wszyscy do rozumieją,
Panie Białek, jakie badanie abuzywnosci, skoro w przypadku kilku banków mamy orzeczenia-prejudykaty?
Zatem sędzia NIE może orzekać inaczej. Czyli ma jechać „z automatu”.

A Dyrektywę też proszę przeczytać ze zrozumieniem - nieuczciwe zapisy nie obowiązują z mocy prawa. Kropka.
Bo jakoś wszyscy do rozumieją, tylko ZBP jest innego zdania.
damamad
BPH robił ankiety wśród wybranych klientów. Pytali o propozycję na warunkach KNF.
Jako klient, który złożył już pozew i poniósł tego koszty to oczywiście nie jestem zainteresowany :D Chyba, że mi oddadzą koszty obsługi prawnej pozwu, ale tego ankieta nie obejmowała.

Niech giną..
beztrybu
Nie można być czymś zainteresowanym, jeśli nie widziało się propozycji ugody na oczy.

PRowa narracja o tym, że klienci nie są zainteresowani ugodami, trwa w najlepsze.
damamad
Tłumaczę komunikat ZBP:

"Pomimo grania na zwłokę, niemocy SN i braku propozycji ugód klienci dalej idą do sonduf! Pomóżcie!"
sonmi451
I oszusta, prezydenta co zamiast obiecanej pomocy Frankowcom podniósł swoim ma kumplom pensje i zwiększył niepomiernie koryto w kraju gdzie nie będzie emerytur. I tak zostanie zapamiętany przez swojego suwerena
tomasz007
O jakich ugodach tu mowa, żaden Bank jeszcze nic nie pokazał oprócz przewalutowania kredytu po kursie aktualnym NBP ? to ma być ugoda ? Przecież rynek nie widział, jeszcze żadnej ugody na oczy to o czym mowa ?
and00
Był czas że banki nie były zainteresowane ugodami, teraz poszło w drugą stronę
Przy obecnym orzecznictwie warto iść do sądu
ketevan
Jak już utopili pieniądze w kredycie, to co im szkodzi utopić drugie tyle na kancelarie.

Nie mam żadnych obawień.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki