REKLAMA

Wzrosły oczekiwania inflacyjne konsumentów

2019-04-23 08:56
publikacja
2019-04-23 08:56
Wzrosły oczekiwania inflacyjne konsumentów
Wzrosły oczekiwania inflacyjne konsumentów
/ FORUM

Marzec przyniósł wzrost oczekiwań inflacyjnych konsumentów. Jednakże najnowsze odczyty pozostają niższe niż w grudniu, gdy Polacy przestraszyli się widma silnych podwyżek cen energii elektrycznej.

W marcu przewaga odsetka konsumentów, którzy spodziewali się wzrostu cen, nad odsetkiem konsumentów oczekujących braku zmian lub spadku cen wyniosła 27,0 pkt. proc. To o 2,2 pkt. proc. więcej niż w lutym. Wzrost statystyki bilansowej jest interpretowany jako przesunięcie opinii ankietowanych w kierunku silniejszych wzrostów cen.

NBP oblicza zbiór danych zawierających statystykę bilansową, będącą różnicą między odsetkami konsumentów oczekujących wzrostów cen, a odsetkami konsumentów oczekujących braku zmian lub spadku cen. Statystyka bilansowa nie ma bezpośredniego odniesienia do poziomu oczekiwanej inflacji, gdyż opinie ankietowanych są formułowane w kategoriach jakościowych i względem percepcji inflacji bieżącej.

Marcowy wzrost oczekiwań inflacyjnych nastąpił po dwóch miesiącach ich spadku. Kilkuletnie maksimum tego wskaźnika odnotowano w grudniu, gdy przez opinię publiczną przetoczył się temat podwyżek cen energii elektrycznej. Wzrost cen prądu dla odbiorców detalicznych został tymczasowo zatrzymany decyzją administracyjną w postaci specustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku.

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka w marcu wyniosła 1,7% rdr i była najwyższa od pięciu miesięcy. Mimo to od siedmiu miesięcy natomiast oficjalnie raportowana inflacja CPI w Polsce nie przekracza 2 proc. w skali roku i utrzymuje się wręcz poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. NBP definiuje „stabilność cen” jako wzrost kosztów życia (CPI) o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony. KK

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
nellington
Spokojnie. Ceny nie wzrosna. Prezes zakaze.
azkanel
Polacy oczekują wzrostu cen ? Raczej się spodziewają, artykuł wprowadza w błąd

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki