REKLAMA

GUS potwierdza: inflacja najwyższa od 5 miesięcy

2019-04-15 10:05
publikacja
2019-04-15 10:05
GUS potwierdza: inflacja najwyższa od 5 miesięcy
GUS potwierdza: inflacja najwyższa od 5 miesięcy
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Inflacja konsumencka w marcu wyniosła 1,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wynik od pięciu miesięcy.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 1,7 proc. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. 

Analitycy spodziewali się takiej dynamiki, w czym utwierdzały ich wstępne wyliczenia GUS podane pod koniec marca. Dla porównania, w lutym polscy statystycy odnotowali inflację CPI na poziomie 1,2 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym.

Roczna dynamika na poziomie 1,7 proc. to najwyższy wynik od października 2018 r. Od 7 miesięcy natomiast oficjalnie raportowana inflacja CPI w Polsce nie przekracza 2 proc. w skali roku i utrzymuje się wręcz poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. NBP definiuje „stabilność cen” jako wzrost kosztów życia (CPI) o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w marcu według GUS-u wzrosły ceny transportu (3,5), żywności i napojów bezalkoholowych (2,6 proc.), napojów alkoholowych i tytoniu (1,5 proc.), użytkowania mieszkania (1,0 proc.), zdrowia (2,9 proc.), rekreacji i kultury (1,9 proc.), edukacji (3,1 proc.) oraz restauracji i hoteli (3,6 proc.). Jak wynika z danych GUS-u, spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (-2,4 proc.) i łączności (-2,5 proc.).

- W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 2,7 proc.)
oraz w zakresie transportu (o 3,5 proc.) i mieszkania (o 1,0 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,62 p. proc., 0,35 p. proc. i 0,25 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,4 proc.) oraz
w zakresie łączności (o 2,5 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 p. proc. i 0,11 p. proc. – informuje GUS.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
ojkonomist
Inflacja = czyszczenie oszczędności. Najbardziej uderzy w emerytów, zje wartość realną emerytur, a rządzący wmówią emerytom, ze inflacja jest 1,7%, kiedy wszyscy widzimy, ze jest 5x tyle. Pracujący sobie poradzą, dostana podwyżki czy wyrównania - to już wszystko było, lecz 10 mln emerytów nie ma żadnego przedstawicielstwa Inflacja = czyszczenie oszczędności. Najbardziej uderzy w emerytów, zje wartość realną emerytur, a rządzący wmówią emerytom, ze inflacja jest 1,7%, kiedy wszyscy widzimy, ze jest 5x tyle. Pracujący sobie poradzą, dostana podwyżki czy wyrównania - to już wszystko było, lecz 10 mln emerytów nie ma żadnego przedstawicielstwa czy liczącego się Zrzeszenia. Jednym z takich wskaźników prawdziwej inflacji są stawki w prywatnych gabinetach lekarskich - oni te stawki "waloryzują" na bieżąco. Oczywiście ceny rosną prawie wszędzie tylko nie w GUS-ie.
ella23
juz niedlugo guru z nowogrodzkiej zadecyduje ze inflacja jest ujemna i bedzie mega propaganda przed wyborami ze wszystko tanieje,
1984
Rozumiem, że każdy ma prawo do wypoczynku. Także zawodowy trol. Ale dlaczego w miejsce @ajwaja przysłali taką lebiegę!
ella23
rzeczywista inflacja pewnie z 18 procent a podawana przez dyktature pisu 1,7
open_mind
Niestety banksterzy zabrali nam wszystkie możliwości obrony przed inflacją została nam tylko droga do finansowej rzeźni.
A jak można było chronić oszczędności przed utratą wartości dawniej?
Tylko ulokowanie oszczędności w aktywa, które dają stopę zwrotu wyższą niż poziom inflacji, zapewni zachowanie czy
Niestety banksterzy zabrali nam wszystkie możliwości obrony przed inflacją została nam tylko droga do finansowej rzeźni.
A jak można było chronić oszczędności przed utratą wartości dawniej?
Tylko ulokowanie oszczędności w aktywa, które dają stopę zwrotu wyższą niż poziom inflacji, zapewni zachowanie czy nawet zwiększenie realnej wartości naszych pieniędzy. Warto być świadomym, że nawet jeśli decydujesz się na lokatę czy konto oszczędnościowe dające określony  procent, to niekoniecznie oznacza to, że realnie zarobisz. Co zatem zrobić?
W czasie wysokiej inflacji warto zastanowić się nad takimi instrumentami jak np. obligacje indeksowane inflacją. Innym rozwiązaniem jest inwestowanie – można wygrywać z inflacją poprzez generowanie zysków na rynku akcji lub obligacji korporacyjnych, ale wymaga to już dużej wiedzy i wiąże się z ryzykiem.
Dodatkowo. Przypominam że: Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy a lud przyjmuje to bez szemrania jako planowe działania ekonomiczne pod postacią dodatkowego dodruku który według międzynarodowego prawa jest przestępstwem. Ale sprawiedliwość jest ślepa i dlatego jestem także przeciwnikiem hasła Wolne Sądy, bo sprawiedliwość jest zawsze po stronie silniejszego.
gruby_leszcz_
realna inflacja jest bliska dwoch cyfer
bha
Ogromny Monopol rynkowy niby Taniego Korpo handlu niestety daje coraz mocniej po kieszeni.....

grzegorzkubik
Polska ładnie się rozwija ekonomicznie. Tu na bankierze przedstawiane są ratingi. Wszystkie utrzymane na tym samym poziomie. Mam wzrost PKB i jedziemy na północ. A inflacja? Musi być przy wzroście PKB.
search
Inflacja jest a ceny spadaja, no rozwijajac mysl Jedyngo Wodza Nieinternowanego, bez baby , prawa jazdy, konta w banku i eksperta od wychowywania dzieci powiem ze gdyby bylo ero to by wszystko bylo drozsze a tak jak jest PLN to jest tanio. UI jako przyklad pisowskiemu plebstwu powiem ze Prezio ma marcje, bo w PL IPhon X kosztuje Inflacja jest a ceny spadaja, no rozwijajac mysl Jedyngo Wodza Nieinternowanego, bez baby , prawa jazdy, konta w banku i eksperta od wychowywania dzieci powiem ze gdyby bylo ero to by wszystko bylo drozsze a tak jak jest PLN to jest tanio. UI jako przyklad pisowskiemu plebstwu powiem ze Prezio ma marcje, bo w PL IPhon X kosztuje jakies 25 euro taniej niz w markecie w skandynawi. I to sa realne korzysci jaki kazdy beneficjent 500+ ma w kieszeni,

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki