REKLAMA

ME zapowiada pilną nowelizację ustawy o cenach energii elektrycznej

2019-01-30 13:18, akt.2019-01-30 14:38
publikacja
2019-01-30 13:18
aktualizacja
2019-01-30 14:38

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja Europejska miała zastrzeżenia do ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki w ustalaniu nowych taryf.

/ YAY Foto

"Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu" - powiedział minister Tchórzewski na antenie Radia RMF.

"Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca" - dodał.

Tchórzewski poinformował też, że rozmowy z Komisją Europejską opóźniają wprowadzenie rozporządzeń do ustawy zakładającej zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja pyta o szczegółowe zapisy dotyczące rozliczeń między firmami i Funduszem Różnicy Cen.

W komunikacie prasowym resort energii poinformował, że zmiany, wynikające z konsultacji eksperckich z Komisją Europejską, dotyczyć będą kwestii technicznych i nie wpłyną na wysokość rachunku dla odbiorców końcowych.

"Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami rządu w 2019 roku ceny energii nie wzrosną" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, minister energii Krzysztof Tchórzewski.

28 stycznia minister Tchórzewski spotkał się z komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Arias Canete.

"Komisja Europejska zwróciła potrzebę zagwarantowania pełnej niezależności regulatora, z którą również zgadza się strona polska. Stanowisko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w przygotowywanej obecnie nowelizacji ustawy" - podał resort energii w środę.

"Rozmowy nt. polskiego mechanizmu prowadzone są na poziomie politycznym i eksperckim celem wypracowania wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej. Pozwoli to na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej" - dodano.

Resort energii poinformował jednocześnie, że Urząd Zamówień Publicznych zamieścił na swojej stronie internetowej opinię dotyczącą możliwości zmiany umowy na sprzedaż energii elektrycznej lub umowy kompleksowej w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych. (PAP Biznes)

pr/ pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (12)

dodaj komentarz
wizytator
Nie no jak takie ekszperty siadly przy tym temacie to jestem spokojny, że cena prądu nie wzrośnie. Gorzej z dodatkowymi oplatami, zawsze się zmieści jeszcze jedna rubryka pod np. opłata stała czy za przesył.
jes
Czy to ważne? Ważne, że w słupkach drgnęło w górę. Afery, aferami ale jak się ciemnocie wciśnie, że na tym zyska to i tak zagłosuje na prawych i sprawiedliwych.
ajwaj
C.d. never ending story PISy > pasjonujace do "bulu" :)
A bo taka ustwe "o zawieszeniu aktualzacji modernizacji ustawy o wycofaniu zawieszenia obnizenia zawieszenia podwyzszenia itd."" - to nikt w swiecie nie napisze
ajwaj
""w tej dziedzinie robimy krok do tyłu" - powiedział minister Tchórzewski na antenie Radia RMF.""

to juz jakis taniec wychodzi, pewnie polka
eagleeye
KE to ogólnie w większości przypadków ma problem sama z sobą
jkl777
Co nie. Nie mozna swobodnie budowac gospodarki centralnie sterowanej. Na POhybel wrogom socjalizmu!
a-zet odpowiada jkl777
Socjalizm ani manipulacja cenami im nie przeszkadza jeśli korzystają Niemcy i Francuzi - patrz dyrektywa o pracownikach delegowanych która powstała wyłącznie dlatego że im się kasa w transporcie przestała zgadzać.
histeryk odpowiada a-zet
Jedno nie ma nic wspólnego z drugim.
dropsik70
Tak to jest jak się uchwala ustawy pisane na kolanie. Wszyscy mówili że ta ustawa to bubel ale PiS i tak ją na szybko przepychał przez sejm.
histeryk
proces legislacyjny i jego spisane zasady, kultura polityczna i konsultowanie skomplikowanych ustaw z ekspertami i instytucjami branżowymi to nie w stylu obecnie rządzących.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki