Wypadki na budowach często zdarzają się początkującym

Inspekcja pracy będzie nadal uczyć przedsiębiorców i pracowników, jak budować bez zagrożeń dla zdrowia i życia. Najczęściej wypadkom na budowach ulegają pracownicy o bardzo krótkim stażu pracy.

Wypadki na budowach często zdarzają się początkującym
Wypadki na budowach często zdarzają się początkującym (YAY Foto)

Jedna piąta poszkodowanych w ubiegłorocznych wypadkach na terenach budów to ludzie zatrudnieni na innej podstawie niż umowa o pracę. Uległy im 124 osoby, 29 z nich poniosło śmierć, a 26 doznało ciężkich obrażeń ciała — podano w sprawozdaniu inspekcji pracy na temat nadzoru, kontroli i prewencyjnych działań na rzecz eliminowania zagrożeń przy wykonywaniu prac budowlanych, przygotowanym w tym miesiącu.

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) bada okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy, głównie śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych, zgłaszanych przez pracodawców, inne organy nadzoru, pogotowie ratunkowe i media. W coraz większej liczbie takich zdarzeń poszkodowanymi są osoby zatrudnione na umowach niepracowniczych, w tym tzw. samozatrudnione.

Najczęściej wypadkom na budowach ulegają pracownicy o bardzo krótkim stażu pracy. U 290 poszkodowanych w 2015 r. (58,5 proc. wszystkich) nie trwał on nawet rok. 143 osoby były zatrudnione nie dłużej niż 7 dni. Do tragicznych zdarzeń przy pracach budowlanych przede wszystkim dochodzi w sektorze najmniejszych firm, do 9 pracujących.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~wwff

Bo umowa o pracę leży w szufladzie szefa. Bez daty dziennej.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.