REKLAMA

Wybory kopertowe. Ustawa abolicyjna weszła w życie

2022-12-22 15:07
publikacja
2022-12-22 15:07

W czwartek weszła w życie tzw. ustawa abolicyjna, która wprowadza amnestię obejmującą darowanie kar za popełniony w czasie obowiązywania epidemii COVID-19 czyn polegający na przekazaniu Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi na 10 maja 2020 r. wyborami Prezydenta RP.

Wybory kopertowe. Ustawa abolicyjna weszła w życie
Wybory kopertowe. Ustawa abolicyjna weszła w życie
fot. Grzegorz Jakubowski / / Kancelaria Prezydenta RP

Chodzi o ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Prezydent podpisał tę ustawę we wtorek, w środę została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w czwartek weszła w życie.

Ustawa przewiduje niewszczynanie postępowań i umorzenie niezakończonych prawomocnym wyrokiem postępowań karnych o przekroczenie uprawnień przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast za przekazanie Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi na 10 maja 2020 r. wyborami prezydenckimi.

Zgodnie z ustawą orzeczone prawomocnie środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu. Nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania. "Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania o te czyny usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego" - głosi ustawa. Koszty i opłaty związane z wykonaniem ustawy ponosi Skarb Państwa.

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 r., w czasie gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji głosowanie odbędzi się wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ostatecznie jednak ustawa ta weszła w życie dopiero 9 maja, a wybory zostały przesunięte. Wcześniej wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.

Wobec samorządowców, którzy przekazali wtedy spisy wyborców Poczcie Polskiej, składane były zawiadomienia do prokuratur, w których wskazywano na możliwe przekroczenie uprawnień przez organy wykonawcze gmin. W marcu 2022 r. Sieć Obywatelska Watchdog Polska podała, że zapadł pierwszy wyrok w jednej z rozpoczętych w ten sposób spraw - Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno przekroczył uprawnienia i działał bez podstawy prawnej, przekazując dane wyborców. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jas2
Kidawa by miała 10%. Musieli zablokować wybory korespondencyjne.
adamtw
PIS niegdys wygrał wybory z hasłem -"wystarczy nie kraść".
8 lat rządow pokazuje, że można i kraść pod warunkiem, że się jest z odpowiedniej opcji politycznej i się jest chronionym ustawą abolicyjną. Przez 30 lat III RP nikt nie wpadł na taki pomysł...w IV RP bezkarność staje się standardem. Przestępstwo zatem zostaje
PIS niegdys wygrał wybory z hasłem -"wystarczy nie kraść".
8 lat rządow pokazuje, że można i kraść pod warunkiem, że się jest z odpowiedniej opcji politycznej i się jest chronionym ustawą abolicyjną. Przez 30 lat III RP nikt nie wpadł na taki pomysł...w IV RP bezkarność staje się standardem. Przestępstwo zatem zostaje zatarte, a co z pamięcią wyborców?
kaczyslaw_
Nie mogli przejąć sądów to je ominęli ustawą. Kacapia jak się patrzy. Tu już prawo nie obowiązuje, a Konstytucja to tylko zabytkowa książeczka.
karbinadel
Jedyne, co mu wyszło w czasie tej prezydentury, to włosy z tyłu głowy
peti1000
To jest kpina z wyborcy i obywatela.
grab
Pamiętajmy o tym przy wyborach!
peluquero odpowiada grab
Każdy pamięta ale jak przychodzi głosować to wybór okazuje się wąski, albo alternatywa nie do przeskoczenia, także czy kopertowe, czy klasyczne, czy elektroniczne czy przesunięte czy przyspieszone to już od jakiegoś czasu nie ma żadnego znaczenia
andregru odpowiada peluquero
Ale jest zawsze mniejsze niż pis zło .

Powiązane: Wybory kopertowe 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki