Wojna handlowa? Chiński eksport wystrzelił

Ruchome obchody chińskiego Nowego Roku jak co roku zaburzyły dane gospodarcze płynące zza Muru w pierwszym kwartale. W lutym wartość chińskiego eksportu wzrosła o oszałamiające 44,5 proc., najmocniej od trzech lat. Jest to przede wszystkim efekt bardzo niskiej bazy.

Luty jest tradycyjnie najsłabszym miesiącem dla chińskiego eksportu. Pod koniec stycznia lub w lutym Chińczycy świętują nadejście nowego roku według kalendarza księżycowego. Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają przez tydzień i w tym czasie pracownicy mają wolne, a fabryki pozostają zamknięte. Fakt, że święto jest ruchome, poważnie zaburza dane gospodarcze płynące zza Muru na początku każdego roku.

Nie inaczej było tym razem. Eksport wzrósł aż o 44,5 proc. w porównaniu do lutego 2017 r., co było najsilniejszym wzrostem od trzech lat. Zarówno w 2015, jak i 2018 r. Chińczycy wkraczali w nowy rok stosunkowo późno - odpowiednio 19 i 16 lutego, natomiast w roku poprzedzającym było to jeszcze w styczniu - 31 i 28. Sama wartość dóbr sprzedanych za granicę w lutym - 171,6 mld dol - nie oszałamia: jest niższa niż w każdym z 11 poprzednich miesięcy, ale najwyższa w historii lutowych odczytów.

Wartość chińskiego eksportu [setki milionów dolarów, aby otrzymać wartość w mld należy podzielić przez 10]
Wartość chińskiego eksportu [setki milionów dolarów, aby otrzymać wartość w mld należy podzielić przez 10] (Trading Economics)

Ale wystrzał eksportu to nie tylko zasługa bardzo niskiej bazy. Pomogła także poprawa globalnej koniunktury - gospodarki partnerów handlowych Pekinu rosną w najszybszym tempie od lat i mają duży apetyt na chińskie wyroby. Przyspieszenie mogły też napędzić obawy przed zbliżającą się wojną handlową, którą zamierza wywołać prezydent USA Donald Trump.

W ubiegłym miesiącu wyraźnie zwolnił za to import towarów za Mur. Jego wartość sięgnęła 137,9 mld dol. i była zaledwie o 6,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2017 r. I w tym przypadku nie jest to niespodzianka - import zaskoczył bowiem zdecydowanie na plus w lutym 2017 r. (wzrósł aż o 38,1 proc.), doprowadzając nawet do niespodziewanego deficytu handlowego Chin i budując solidną bazę na ten rok, oraz w styczniu bieżącego roku, gwarantując solidne zapasy do wykorzystania w lutym, bez konieczności gwałtownego zwiększenia dostaw z zagranicy.

W efekcie Chiny odnotowały w ubiegłym miesiącu nadwyżkę handlową w wysokości 33,74 mld dol., z czego za blisko 21 mld dol. odpowiadały Stany Zjednoczone.

(Bankier.pl na podstawie danych Głównego Urzędu Celnego ChRL)

Dane handlowe z początku roku są na tyle zaburzone, że aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w chińskiej i światowej gospodarce, zaleca się analizowanie zbiorcze statystyk w pierwszym kwartale. Na razie mamy dostęp do wyliczeń z pierwszych dwóch miesięcy. Obraz, który się z nich wyłania, również jest imponujący - eksport w ujęciu dolarowym zwiększył się aż o 24,4 proc. r/r, a import o 21,7 proc.

Najnowsze wieści zza Muru

Najnowsze wieści zza Muru

Więcej informacji, komentarzy i analiz dotyczących gospodarki Chin znajdziesz w naszej nowej sekcji.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 silvio_gesell

„Ruchome obchody chińskiego Nowego Roku jak co roku zaburzyły dane gospodarcze płynące zza Muru w pierwszym kwartale.”

A co ma święto do gospodarki? Święto to święto! Nie masz nic autorze za świętego? Nie umiesz normalnie zacząć artykułu?

! Odpowiedz
0 5 ajwaj

Co ma swieto ? :) A to jak nizej, tego miesiaca moglo by i nie byc

Tradycyjnie świętowanie Chińskiego Nowego Roku trwa od 2 tygodni nawet do miesiąca. Wiele firm nie pracuje przez co najmniej tydzień czasu podczas chińskiego nowego roku.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada ajwaj

Mnie nie interesują fakty, mnie interesuje stan umysłu człowieka.

! Odpowiedz
18 13 ajwaj

I kiedy PISy-WOTy beda ryc rowy na "kacapskie" :) czolgi level "world master"
Rosjanie przylaczaja sie do Chin w "Pln."Rodezji = Mosambik (Lavrow podpisal wlasnie umowe gosp.), Chiny juz tam sa > zloto, diamenciki itd. itp.Na Pln. od Pld. Rodezji = Zimbabwe.

A np. Mercedes kupil udzialy w motor. firmie Chin

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 11 talmud

totalne komunistyczne bzdury - manipulacja dla "fachowcow"

! Odpowiedz
13 24 ajwaj

Maja rozmach chinscy przyjaciele :)
https://youtu.be/wzXSGPIZQqA

Szkoda tylko, ze "remote control" PISy Neocon 80+ blokuje wspól-udzial w przedsiewzieciach Chin Ludowych. Rozpedzonego "Orient Express" nie da sie zatrzymac.
A ostatnich gryza psy tzn. nieobecni sie nie licza.

! Odpowiedz
16 17 trooper

PIS jest jak Trump, naobiecywał złote góry a wyszło jak zwykle: porażka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil