Władze USA po zamieszaniu ws. listu: nie ma decyzji o wyjściu z Iraku

Nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku - zapewniają w poniedziałek władze USA po opublikowaniu w mediach listu amerykańskiego dowództwa, sugerującego, że zdecydowano się na taki krok. Pismo to szkic; nie powinno zostać upublicznione i wysłane - stwierdził generał Mike Milley.

(fot. Capt. Robyn Haake/Planetpix / Forum/ZUMAPRESS.com)

Informacje, że wojskowa koalicja pod wodzą USA planuje wyjście z Iraku, podały wcześniej Reuters i AFP, powołując się na list amerykańskiego dowództwa do wojskowych w irackim ministerstwie obrony.

"Ten list to szkic, to był błąd, był niepodpisany, nie powinien zostać upubliczniony" - powiedział dziennikarzom Milley, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA.

Dodał, że dokument jest "źle sformułowany" i "sugeruje wycofanie, co nie jest tym, co się dzieje". Stwierdził, że pismo "nie powinno zostać wysłane". Tak jak szef Pentagonu Mark Esper stwierdził, że USA nie mają w planach wyjścia z Iraku.

"Nie wiem co to za list... Próbujemy dowiedzieć się skąd to pochodzi, co to jest" - oznajmił pytany przez dziennikarzy o ten dokument Esper.

W liście do irackich władz napisano: "Z szacunku do suwerenności Iraku i tak, jak zażądał iracki parlament oraz premier, koalicja CJTF-OIR (Combined Joint Task Force - Operation Inherent Resolve) rozpocznie rozmieszczanie swoich oddziałów w ciągu najbliższych dni i tygodni, by przygotować się do dalszych działań".

"W celu wykonania tego zadania siły koalicji potrzebują podjąć pewne środki, by wyjście z Iraku było przeprowadzone sprawnie oraz w racjonalny sposób" - dodano w dokumencie, pod którym widnieje, jak podały Reuters i AFP, nazwisko generała Williama H. Seely'ego.

W piśmie nie określono daty wyjścia wojsk koalicji z Iraku.

Parlament Iraku na sesji uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań, zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym amerykańskich.

Nadzwyczajną sesję irackiego parlamentu zwołano po ataku przeprowadzonym w Bagdadzie przez amerykańskie siły w nocy z czwartku na piątek, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani i iracki dowódca Abu Mahdi al-Muhandis.

Teheran zapowiedział odwet za zabójstwo Sulejmaniego, wpływowego na Bliskim Wschodzie wojskowego.

W niedzielę prezydent Donald Trump groził Irakowi sankcjami i deklarował, że Stany Zjednoczone nie wyjdą z Iraku, chyba że Bagdad zapłaci Amerykanom za wybudowaną w tym bliskowschodnim kraju amerykańską bazę sił powietrznych.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 4 ajwaj

W kal-boj landzie "wojna domowa" bez czolgów na razie w rozwoju.
Lewica nie wie co mysli, zarzadza prawica.

"Nie wolny" swiat z rozbawieniem obserwuje postepujacy balagan u Jankesów i ich samotnosc w swiecie. Irak flirtuje z koalicja Chin, Iraku, Rosji, Indii itd. mniej i bardziej szczerze anty-USA. Kieda dostana S-400, Struny1 itd. kal-boje przesiada sie tam na wielblady-kozy, na niczym nie poleca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 3 ajwaj

Turcja np. tez calkowicie ignoruje Jankesów. Wbrew "zakazom" "zachodu operuje w Libii, sbira punkty dla kasy z weglowodorów.

Niemcy (jak bylo tu) artykuluje. koniec "zachodu" Merkel w Moskwie w sobote. Kierunek tez Azja.
____
""Rozpoczął się dryf kontynentalny, istnieją polityczne siły odśrodkowe, które mogą rozerwać wiele na strzępy - w końcu to, co nazywaliśmy Zachodem.""

https://www.focus.de/politik/ausland/gastbeitrag-von-gabor-steingart-verhaeltnis-mit-deutschland-zerruettet-usa-ist-die-einsamste-schutzmacht-der-welt_id_11524283.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 32 open_mind

Mieszkam w USA w rejonie Fort Jackson, i w tv mówili że chłopaki dostali 18 godzin na wstawienie się przy samolotach w gotowości bojowej do odlotu. Hmm. Dobrze że mnie to już nie rusza – ta walka za bankierów i w obronie nadrzędności dolara.

! Odpowiedz
10 7 silvio_gesell

Jeśli coś kwacze, wygląda jak kaczka i zachowuje się jak kaczka, to jest to kaczka dziennikarska.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil