Wizy do Turcji droższe o 75 proc.

Polacy chętnie wybierają się na wakacje do Turcji, jednak by móc cieszyć się słońcem i ciepłym morzem w tym miejscu, konieczne jest posiadanie wizy. Jak informuje portal fly4free.pl, ich ceny podskoczyły aż o 75 proc.

(Pexels)

Według Polskiej Izby Turystycznej Turcja, po kilku latach spadku popularności, w tym sezonie wróciła do łask i od razu wskoczyła na pierwsze miejsce najchętniej wybieranych destynacji przez Polaków. Jednak teraz trend może znów się odwrócić, wszystko przez podwyżki cen za wizy.

Do tej pory za wizę do Turcji płaciliśmy 20 dol. (około 77 zł), po podniesieniu cen kosztuje ona 35 dol., co daje nam ok. 135 zł. Zmianie za to nie uległa jej ważność - to nadal 180 dni, jednak w tym czasie na terenie państwa możemy przebywać do 90 dni z opcją wielokrotnego wyjazdu.

Jak uzyskać wizę do Turcji

Wizę do Turcji można wyrobić sobie przez internet na rządowej stronie. W formularzu należy podać dane z paszportu, datę przyjazdu oraz - oczywiście - za nią zapłacić, a wydrukowany dokument zabrać na lotnisko. Jednak, jak zaznacza MSZ, paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż okres pobytu zamieszczony na wizie. Dla pozwoleń wydawanych na 90 dni pobytu paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia przyjazdu do Turcji.

Kolejnym sposobem jest ubieganie się o nią już po przylocie do Turcji. Do tej pory jednak była to droższa opcja, koszt wynosił bowiem 30 dol. Nie wiadomo, czy i ten cennik ulegnie zmianom, jeśli nie, to sytuacja się odwróci i za tzw. "visa on arrival" zapłacimy mniej.

Oczywiście należy mieć świadomość, że ten sposób jest ryzykowny. Może się bowiem okazać, że z jakiegoś powodu wiza nie zostanie nam przyznana i zamiast wakacji pod palmami będziemy mieli urlop z piekła rodem.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 pc1974

A Erdogan 5 lat temu obiecał że zniesie. Prawda to ze usa kazało nam podnieść cene wizy dla turków i Turcy odpowiedzieli tym samym?

! Odpowiedz
3 37 rejent

Sprawdziłem na tej ich stronie internetowej. Gdybym zaznaczył, że jestem obywatelem: Rumunii, Mołdawii, Litwy, Czech, Słowacji czy Węgier - wyświetla mi się informacja, że na pobyt w Turcji do 90 dni nie potrzebuję wizy.
Turcja traktuje nas gorzej niż Ameryka. Czy nie czas na bojkot wszystkiego co tureckie w Polsce. Czy nie czas zakazać wjazdu na teren Polski ciężarówek z bandem TR??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 rejent

Dla uzupełnienia: gdybym był obywatelem Rosji, także nie potrzebuję wizy. Gdybym był obywatelem USA potrzebuję wizę, jednakże tu podwyżki nie wprowadzono, było i jest 20USD.

Wygląda na to, tak myślę, że przyczyny tej podwyżki są dwie: Turcja jako popularny w Polsce kierunek turystyczny - można na podwyżce i samych wizach dobrze zarobić, to raz, a dwa, pewnie widmo bankructwa Turcji zagląda w oczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 rejent odpowiada rejent

Chińczyk za e-visę musi zapłacić 60 USD

! Odpowiedz
0 6 sztos1

GORZEJ ....fakt lepiej zapłacić 3 razy więcej JUESEJOM i być zawróconym z lotniska

! Odpowiedz
1 18 karbinadel

Wystarczy przestać tam jeździć - jak również do Egiptu, Tunezji i podobnych krajów, gdzie de facto nienawidzą Europejczyków, ale chętnie doją ich z kasy

! Odpowiedz
0 11 rejent

W przesłanym mi emailu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Tureckiej informuje, że konieczność ubiegania się o wizę turystyczną przez Polaków i sama podwyżka opłat z 20 USD do 35 USD za wydanie tureckiej wizy turystycznej wynika z zasady wzajemności.
-------------------------------------------------------
Czy to oznacza, że powyższe skutki wynikają ze działania strony polskiej???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 31 oorim

Jest wiele innych miejsc wartych odwiedzenia niż do nich...

! Odpowiedz
0 15 rejent

Wizy turystyczne w obecnych zwyczajnie są nie modne. Na cudzoziemcu łatwiej zarobić wpuszczając go do swojego kraju a nie utrudniając mu jakimkolwiek sposobem ten wjazd.

! Odpowiedz
0 5 rejent odpowiada rejent

Nie zapomnę kontroli granicznej na lotnisku w Mińsku na Białorusi. Podchodzę do okienka, wręczam paszport a pani strażnik graniczny wertuje kartkę po kartce paszportu i grubiańskim głosem łamaną polszczyzną do mnie: a wiza w paszporcie to gdzie?? zbaraniałem i mowie: jaka wiza? no, jaaaaa, jaaaaa, wjeżdżam tu bez wizy. ..
Pani wyraźnie rozbawiona oddaje paszport i życzy mi miłego pobytu na Białorusi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne