REKLAMA

Wielki powrót Janet Yellen. Zostanie sekretarzem skarbu w ekipie Bidena

Michał Żuławiński2020-11-24 07:40analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-24 07:40
Wielki powrót Janet Yellen. Zostanie sekretarzem skarbu w ekipie Bidena
Wielki powrót Janet Yellen. Zostanie sekretarzem skarbu w ekipie Bidena
fot. Gary Cameron / / Reuters

Janet Yellen, była przewodnicząca Rezerwy Federalnej, ma zostać Sekretarzem Skarbu w administracji Joe Bidena. Jej zadaniem będzie wyciągnięcie USA z najgłębszego kryzysu od dekad.

Spekulacje o nominacji Yellen nasilały się w ostatnich dniach, a od wczorajszego wieczora większość amerykańskich mediów - takich jak m.in. Bloomberg, Wall Street Journal czy CNN - powołując się na źródła w obozie Demokratów, uznaje ją za pewnik. Oficjalne ogłoszenie nominacji ma nastąpić w ciągu najbliższych godzin.

Jeżeli informacje się potwierdzą, Yellen będzie pierwszą kobietą oraz drugim w historii byłym przewodniczącym Rezerwy Federalnej na stanowisku sekretarza skarbu, będącego amerykańskim odpowiednikiem ministra finansów. Sterowanie przez Yellen bankiem centralnym w latach 2014-2018 poprzedziło szefowanie oddziałowi Fedu w San Francisco (2004-2014).

Politycznym wsparciem dla Yellen byli głównie Demokraci - w 1994 r. Bill Clinton mianował ją członkiem zarządu Systemu Rezerwy Federalnej, w 1997 r. została przewodniczącą rady ekonomicznej przy prezydencie, zaś na fotel przewodniczącego Fedu mianował ją Barack Obama. Z kolei Donald Trump nie zdecydował się na przedłużenie jej mandatu, wybierając w jej miejsce Jerome'a Powella.

Gołąb wylądował

Jako szef najważniejszego banku centralnego na świecie, Yellen dała się poznać jako kontynuatorka swojego poprzednika, Bena Bernankego, który kierował Fedem w czasie poprzedniego kryzysu. Przez rynek Yellen uznawana była za zdecydowanego „gołębia”, czyli zwolennika łagodnej polityki monetarnej, któremu zazwyczaj nie spieszy się do podnoszenia stóp procentowych.

Obecnie, tak po poprzednim kryzysie, stopy procentowe w USA sprowadzone zostały do zera, a Rezerwa Federalna wspólnie z Departamentem Skarbu uruchamia potężne programy wsparcia dla gospodarki. Amerykańscy komentatorzy oczekują, że nominacja dla Yellen oznaczać będzie skoordynowane działanie polityki fiskalnej i monetarnej, zwłaszcza w sytuacji, w której Republikanie mieliby zachować kontrolę nad Senatem (zadecydują o tym wybory w Georgii), co mogłoby stanowić utrudnienie dla administracji Joe Bidena.

Władczyni dolara kontra kryzys II

74-letnia ekonomistka nigdy nie pracowała w prywatnym sektorze finansowym (jak np. odchodzący sekretarz Steve Mnuchin z przeszłością w Goldman Sachs) i przez całe życie związana była ze światem akademickim. Absolwentka Uniwersytetu Browna i Uniwersytetu Yale wykładała ekonomię na Uniwersytetach Harvarda, Berkeley, Kalifornijskim czy London School of Economics. W pracy naukowej zajmowała się nie tylko polityką monetarną i bezrobociem, ale też kwestią młodocianych gangów czy samotnych matek.

Jak na ironię, tuż przed odejściem z Fedu amerykańska ekonomistka stwierdziła, że nie spodziewa się kolejnego kryzysu finansowego „za naszego życia”.

- Czy powiedziałabym, że już nigdy nie będzie kolejnego kryzysu finansowego? Wiecie, prawdopodobnie byłoby to stwierdzenie zbyt daleko idące. Ale sądzę, że jesteśmy znacznie bezpieczniejsi i mam nadzieję, że za naszego życia się to nie wydarzy i nie wierzę, aby się wydarzyło” – odpowiedziała Janet Yellen na zadane w czerwcu 2017 r. pytanie o to, czy może dojść do powtórki kryzysu z 2007-2009 r. Rzecz jasna związany z pandemią kryzys ma nieco inną naturę, jednak ratowanie amerykańskiej gospodarki przed katastrofą to ponownie temat numer jeden w USA.

Po zakończeniu kariery w Fedzie, wzorem Bena Bernankego czy Allana Greenspana, Janet Yellen „dorabiała” przemówieniami dla amerykańskiej elity finansowej. W ten sposób mogła zrekompensować sobie okres pobierania niewysokiej jak na standardy branży pensji szefa Rezerwy Federalnej (201 000 dolarów rocznie, więcej zarabiało ponad 100 pracowników Fedu). Obejmując stanowisko sekretarza skarbu, Yellen znów będzie mogła liczyć na ok. 200 000 dolarów rocznie.

W ramach ciekawostki można przypomnieć, że drzewo genealogiczne jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata zawiera polski ślad. Urodzony w 1864 r. Elias Charles Blumenthal, dziadek Janet Yellen od strony matki, przyszedł bowiem na świat w Suwałkach, skąd na przełomie wieków udał się na emigrację do Stanów Zjednoczonych.

Więcej znanych i mniej znanych faktów z życia Janet Yellen opisaliśmy w artykule „Alfabet Janet Yellen - niepozornej władczyni dolara” z 2016 r.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
open_mind
W między czacie wiadomość od Kolumbijczyków do świata: Prosimy otwórzcie kluby bo dramatycznie wzrosły nam zapasy niesprzedanego „surowca”
open_mind
Swoją drogą Polski rząd jest w coraz większym niebezpieczeństwie bo obstawił w politycznej ruletce na pole - Trump
open_mind
Też można tu wkleić bo ona jest z tego Bidena orszaku.Tak jak przewidywałem po ustanowieniu Joe Bidena komunistycznego przedstawiciela z całym jego orszakiem w United Sowiet of America (USA) przez promotora Sorosa Corporation.
Super grypa zacznie znikać, na razie mamy olimpiadę w ogłaszaniu szczepionek. Ale nie łudźcie
Też można tu wkleić bo ona jest z tego Bidena orszaku.Tak jak przewidywałem po ustanowieniu Joe Bidena komunistycznego przedstawiciela z całym jego orszakiem w United Sowiet of America (USA) przez promotora Sorosa Corporation.
Super grypa zacznie znikać, na razie mamy olimpiadę w ogłaszaniu szczepionek. Ale nie łudźcie się, nie po to rozdmuchano tą „grypę” Świat ma zostać dwu biegunowy, znaczy zatrudniać mają tylko rządy i Korporacje, firmy „Mom-and-Pop” mają zniknąć, a zachodni robotnicy w myśl niegdysiejszych Chin i ZSRR mają dumnie wykonywać ich polecenia i marsze.

Objaśnienie:
Co to jest placówka z mamą i tatą? „Mom-and-Pop” to potoczny termin używany do opisania małej, rodzinnej lub niezależnej firmy. Sklepy typu „mama i pop” to często przedsiębiorstwa, które walczą o konkurowanie z większymi przedsiębiorstwami, takimi jak wielkopowierzchniowe sklepy detaliczne, które generalnie mają większą siłę nabywczą niż mniejsi gracze. W ostatnich latach „kupuj lokalnie” i „kupuj małe” były używane jako slogany w kampaniach marketingowych. Niestety poległy.
warszawyak
Bardzo Pieekna i mondra kobieta powiedział Vincent z Bydgoszczu .Ona kochać piniądze , robić dobra geszeft ! No to za chwilę dolal po 2 złote jak w 2008 roku.Będzie można robić zakupy w USA .
lorelie
U nas nawet za rządów socjalistów z PZPR i ich obecnych spadkobierców PO, SLD nie rozdawano tyłu pieniędzy nierobom co obecnie w USA. Lewactwo pewnie wywoła kolejną wojnę tam gdzie nowy prezydent zainwestował kasę..ojoj..to obok nas - na Ukrainie. Hurra !
pstrzezek
no i znowu mylisz pojęcia
jak rozdają kasę za free w USA to jest to lewactwo
jak rozdają nad Wisłą to jest to efektywan polityka dystrybucji środkód do społeczeństwa
ot taki przekaz dnia z centrali KC
masekrut555
FED=doprowadzili USA do ruiny, wywołali kryzys
FED=musimy zrobić nwo, trzeba umorzyć dług, pomożemy Wam wyjść z kryzysu!
pstrzezek
FED od zawsze walczy z potężnymi kryzysami
a to że sam je najpiew wywołuje to mały detal
jurnydziadek
Czyli odbudowa gospodarki USA będzie polegała na druku. Super!
pozhoga
,,Przez rynek Yellen uznawana była za zdecydowanego „gołębia”, czyli zwolennika łagodnej polityki monetarnej, któremu zazwyczaj nie spieszy się do podnoszenia stóp procentowych."

O, czyli zupełnie jak faszyści z PiSu rujnujący gospodarkę? Aj waj, aj waj, jak to wytłumaczyć....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki