REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Yellen: Nie będzie kryzysu za naszego życia

Krzysztof Kolany2017-06-28 15:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-06-28 15:05

Szefowa Rezerwy Federalnej Janet Yellen nie spodziewa się kolejnego kryzysu finansowego „za naszego życia”. Tego typu wypowiedzi czasem przechodzą do historii jako wzorcowe autokompromitacje. Tym bardziej, że wywoływanie kryzysów to statutowe zajęcie prezesa Fedu.

Czy kiedykolwiek będziemy mieli jeszcze do czynienia z kryzysem finansowym jak ten z lat 2007-09? Takie pytanie zadano Janet Yellen podczas wtorkowej konferencji w Londynie.

„Czy powiedziałabym, że już nigdy nie będzie kolejnego kryzysu finansowego? Wiecie, prawdopodobnie byłoby to stwierdzenie zbyt daleko idące. Ale sądzę, że jesteśmy znacznie bezpieczniejsi i mam nadzieję, że za naszego życia (ang. „in our lifetime”) się to nie wydarzy i nie wierzę, aby się wydarzyło” – odpowiedziała pani Janet Yellen.

fot. Joshua Roberts / / Reuters

Takie wypowiedzi bywają ryzykowne i lubią mścić się na swoich autorach. Historia zna wiele takich przypadków. „W mojej ocenie to poprawa polityki monetarnej (...) zapewne była najważniejszą przyczyną Wielkiego Umiarkowania” – powiedział w lutym 2004 roku Ben Bernanke – wówczas członek zarządu Rezerwy Federalnej. Nie mógł być w większym błędzie – błędy w polityce pieniężnej Fedu były główną przyczyną wybuchu największego kryzysu finansowego od 80 lat.

Rok później Bernanke twierdził, że na amerykańskim rynku nieruchomości nie ma bańki spekulacyjnej i że wzrost cen jest w znacznej mierze uzasadniony siłą gospodarki. „Oczekujemy umiarkowanego wzrostu gospodarczego (...) Wierzymy, że sektor mieszkaniowy się ustabilizuje” – to już wypowiedź Bernankego z lutego 2007 roku.

Do historii przeszła też autokompromitacja Arta Laffera – doradcy ekonomicznego prezydenta Reagana i ekonomicznego celebryty. W sierpniu 2006 roku Laffer ośmieszył się, lekceważąc argumenty Petera Schiffa na rzecz nadchodzącej recesji. „Amerykańska gospodarka nigdy nie była w lepszej kondycji (...) Polityka monetarna jest spektakularna” – twierdził Laffer, wykluczając możliwość pojawienia się recesji w Stanach Zjednoczonych.

Wygląda zatem, że pani Yellen nie odrobiła pracy domowej i nie przeanalizowała licznych błędów, jakie Rezerwa Federalna popełniła w ostatnim stuleciu. Mechanizm zawsze jest podobny: Fed najpierw zaniża stopy procentowe, wywołując sztuczny i nietrwały boom inwestycyjny, po czym podnosząc je, wywołuje kryzys finansowy i recesję.

Prezes Yellen jest w sporym niedoczasie: minęły już ponad trzy lata, odkąd kieruje Rezerwą Federalną, a jeszcze nie wywołała żadnego kryzysu tak jak jej poprzednicy na tym stanowisku. Zwlekając z podwyżką stóp procentowych do normalnych poziomów tylko oddala wybuch nowego kryzysu korygującego kredytowe ekscesy ostatnich lat ultra-luźnej polityki monetarnej banków centralnych.

W sierpniu Janet Yellen będzie obchodzić 71. urodziny. Ale szefowie Fedu są długowieczni. Alan Greenspan skończył niedawno 91 lat, Paul Volcker ma prawie 90 lat, a jego poprzednik William Miller zmarł w wieku 81 lat. Arthur Burns dożył 83 lat, a Bill Martin 92 lat. Zatem przed panią Yellen jeszcze przynajmniej 20 lat życia (życzymy jej stu lub nawet więcej). Od czasu zerwania wymienialności dolara na złoto w roku 1971 mniejsze lub większe kryzysy finansowe przytrafiają się nam mniej więcej dwa razy w ciągu dekady. Idę o zakład, że pani Yellen jakiś kryzys jednak zobaczy, a może nawet osobiście go wywoła.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
norbert_norbert
Kryzys juz jest. Przekret na franka kosztuje Panstwo Polskie 20 mld PLN rocznie. Polska jest zadluzana na program 500+ na kwote 19 mld + do tego takie programy "pomocowe developerom (zbyt) i bankom (odsetki)" jak "mieszkanie +" a gdzie skutki spoleczne takiego zakredytowania wszystkich Polakow ? Czy znany jest Kryzys juz jest. Przekret na franka kosztuje Panstwo Polskie 20 mld PLN rocznie. Polska jest zadluzana na program 500+ na kwote 19 mld + do tego takie programy "pomocowe developerom (zbyt) i bankom (odsetki)" jak "mieszkanie +" a gdzie skutki spoleczne takiego zakredytowania wszystkich Polakow ? Czy znany jest ten raport "skutkow spolecznych braku rozwiazania problemu pseudo-kredytow psudo-waloryzowanych kursem waluty" przygotowany na zamowienie kancelarii Rezydenta Dudy dot. ustawy anty-frankowej ?
https://www.bankowebezprawie.pl/skutki-spoleczne-kancelaria-prezydenta/
malvalan
Sztuczna stymulacja rynku światowego, a przez to kryzysy wybuchające co jakiś czas , muszą mieć miejsce jeżeli nie chcemy mieć globalnej wojny światowej.
wind71
(...)a jeszcze nie wywołała żadnego kryzysu tak jak jej poprzednicy na tym stanowisku. Zwlekając z podwyżką stóp procentowych do normalnych poziomów tylko oddala wybuch nowego kryzysu (...)-- to chyba dobrze ? Po co ten artykuł?
~Kalesraki
Jak jutro zrzuca swoj arsenal nuklearny na kulke ziemi to nawet w soboty sie indeksy moga zalamac:) p. S. Nie wierze banksterom, zwlaszcza z FED, a tym bez wacka to juz wogole. Ide kupic konserwy i zapas cisowianki przy przetrwac kryzysik. Pamietajcie ze mamy mega banie na obligacjach, akcjach, swiatowy dlug na poziomie Jak jutro zrzuca swoj arsenal nuklearny na kulke ziemi to nawet w soboty sie indeksy moga zalamac:) p. S. Nie wierze banksterom, zwlaszcza z FED, a tym bez wacka to juz wogole. Ide kupic konserwy i zapas cisowianki przy przetrwac kryzysik. Pamietajcie ze mamy mega banie na obligacjach, akcjach, swiatowy dlug na poziomie 70-80 bilionow papierkow USA, a banki centralne kupuja akcje za piniadze z du...- bedzie kryzys az milo.
kovvaler
Błędny tytuł, powinien być uzupełniony o hasło "- niezła ściema" (choć to by było na poziomie pudelka). No ale przynajmniej dodać do tego tytułu gwiazdkę.
~Mi_
Pani Yellen na chleb z szyneczką zawsze będzie miała.
balon_pusty
Szyneczkę jedzą tylko Goje.
open_mind
„Yellen: Nie będzie kryzysu za naszego życia” Kuźwa desperaci aż tak źle jest !?

Powiązane: Kryzys finansowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki