REKLAMA

Wielki boom na NewConnect. Te spółki liderują małej giełdzie

2020-05-13 06:00
publikacja
2020-05-13 06:00

Spółki okołomedyczne i producenci gier nakręcają modę na NewConnect. Wzrost zainteresowania małą giełdą widać zarówno po zachowaniu NCIndeksu, jak i statystykach obrotów.

fot. MAREK WISNIEWSKI / / Puls Biznesu

O gwałtownym skoku obrotów na rynku NewConnect informowaliśmy już w zeszłym tygodniu, teraz Giełda Papierów Wartościowych opublikowała jednak szczegółowy raport, który pozwala głębiej wejrzeć w statystyki i m.in. zidentyfikować spółki z małej giełdy, które cieszyły się największą popularnością wśród inwestorów.

Przypomnijmy, w kwietniu suma obrotów na NewConnect przekroczyła psychologiczną granicę 1 mld zł (1,09 mld zł). Rok do roku to wzrost aż o 1176 proc. Warto dodać, że po pierwszych czterech miesiącach 2020 roku suma obrotów na małej giełdzie wynosi 2,4 mld zł. W ostatniej dekadzie rynek nie osiągnął takiego poziomu obrotów w całym roku, a co dopiero po czterech miesiącach. Mowa zatem o prawdziwym boomie na NewConnect, który nie ma sobie równych w historii małej giełdy.

fot. / / Bankier.pl

Liderem kwietniowych obrotów okazała się Biomaxima, gdzie obroty sięgnęły aż 240 mln zł (22,1 proc. wyniku rynku). Co warte podkreślenia średnie dzienne obroty na samej Biomaximie (12 mln zł) były w kwietniu większe, niż cały rynek notował w kolejnych latach ostatniej dekady (max. 7,4 mln zł w 2011 roku). 

fot. / / Bankier.pl

Boom przeżywała jednak nie tylko ona. 90,6 mln zł obrotu wykręcono na MedCampie, 85,3 mln zł na InnoGene, 73,2 mln zł na CreepyJarze, 51,5 mln zł zaś na Hempie. W sumie sumę 10 mln zł obrotu w kwietniu przekroczyło 20 spółek z małej giełdy - dla porównania jeszcze w styczniu podobną statystyką mogło się pochwalić ledwie 9 firm, zaś w kwietniu 2019 roku tylko jedna. 1 mln zł miesięcznego obrotu przekroczyły w kwietniu 2020 roku zaś 63 spółki z NewConnect, podczas gdy przed rokiem były to ledwie 22 podmioty. Zmiana jest więc znacząca i nie dotyczy tylko wąskiego grona kilku spółek. Nawet mimo obecnie tak ogromnego udziału w obrotach samej tylko wspomnianej już Biomaximy.

Na rynku wciąż pozostaje długi ogon spółek, które mają problem z tym, żeby choćby otworzyć notowania danego dnia. Czołówka NewConnectu w kwietniu przyzwoicie jednak wypadała nawet na tle GPW. Poziom 10 mln zł obrotu przekroczyło w ubiegłym miesiącu na głównym rynku 86 spółek. Wspomniana 20 z NewConnect, której ta sztuka również się udała, obrotami spokojnie pasowałaby zatem do szerokiej czołówki dużej giełdy. Cały NCIndex z kolei w kwietniu mógł się pochwalić wyższymi obrotami niż choćby sWIG80.

Hossa trwa w najlepsze

Warto dodać, że gwałtowny wzrost zainteresowania rynkiem NewConnect przełożył się na notowania spółek. NCIndex jest w tym roku na plusie aż 48 proc., podczas gdy WIG w tym samym okresie zanotował spadek o 21 proc. Aż 7 z 10 spółek posiadających największy udział w indeksie zanotowało w bieżącym roku trzycyfrowe wzrosty, a więc co najmniej podwoiło wycenę.

fot. / / Bankier.pl

To m.in. efekt mody na branże dominujące na NewConnect - spółki okołomedyczne rosną głównie w związku z koronawirusem, a pandemia napędza też modę na gry. Przed koronawirusem triumfy święciła zaś napędzana programem "Mój prąd" i zielonymi subsydiami fotowoltaika.

Z drugiej strony gwałtowne wzrosty spowodowały, iż akcje znacznej liczby spółek z rynku NewConnect są bardzo rozgrzane i w wielu przypadkach wyceny zawierają bardzo optymistyczne prognozy dotyczące skokowego wzrostu zysków. Najlepiej świadczy o tym stosunek ceny do zysku (C/Z) dla spółek NCIndeksu. Wynosi on aż 30,6, podczas gdy dla WIG-u wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 9,8. Oznacza to zatem, że za każdą obecną złotówkę zysku płaci się w średnio na NewConnecie przeszło trzykrotnie więcej, niż na głównym rynku GPW. To po części efekt tego, że na NC notowane są spółki na wcześniejszym etapie rozwoju (dopiero mają przynosić duże zyski), ale też i wysokich wycen niektórych podmiotów.

fot. / / Bankier.pl

NewConnect w pewnym sensie sam się obecnie napędza. Mocne wzrosty przyciągnęły inwestorów, którzy kupują akcje. Te drożeją, co poprawia stopy zwrotu i przyciąga następnych inwestorów. Taki mechanizm jest charakterystyczny dla bańki spekulacyjnej. Oczywiście nie oznacza to, że na rynku NewConnect nie ma dobrych spółek. Są, należy mieć jednak świadomość, że po ostatnim rajdzie wyceny głównych bohaterów NCIndeksu są bardzo rozgrzane. Dodatkowo niektóre firmy mają za sobą dość bujną przeszłość, o czym można przeczytać choćby w artykule "Giełdowa gorączka na koronawirusowych spółkach".

Nie można także zapominać, że ostatni skok płynności na NewConnect to efekt hossy, gdy zaś czar pryśnie znów może okazać się, że rynek jest płytki i np. ciężko sprzedać większy pakiet akcji. Hossa ma wprawdzie to do siebie, że potrafi trwać nawet mimo faktu rozgrzania wycen, warto jednak inwestując na NewConnect (ale także i na GPW), mieć w głowie plan na wypadek realizacji czarnego scenariusza.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
staryznajomy
A jak tam Depend, Indygo, Eceramics, Minox, Presto, Termo2Power...??
mini24
NC rośnie bo jest tutaj dużo spółek gdzie zarządzający potrafili zrobić cos z niczego, taki Geotrans już zarabia miliony a będzie wiećej, poza tym jest tani jak barszcz, Creepy Jar puścił gierkę która ponad miesiac utrzymuje sie w top20 globalnym, co nie zdarzyło sie od czasu wiedzmina, w samym 2q20 zarobi jakieś NC rośnie bo jest tutaj dużo spółek gdzie zarządzający potrafili zrobić cos z niczego, taki Geotrans już zarabia miliony a będzie wiećej, poza tym jest tani jak barszcz, Creepy Jar puścił gierkę która ponad miesiac utrzymuje sie w top20 globalnym, co nie zdarzyło sie od czasu wiedzmina, w samym 2q20 zarobi jakieś 20mln, columbus też już zarabia miliony, właściwie dziesiątki milionów tyle że ma już wycene wysoką, NGG jutro wypuszcza kierkę na której też zarobi krocie. NC łączy jedna rzecz, jest dużo spółek które przechodzą drogę od zera do milionera. to przyciąga inwestorów i dobrze.
baca13
Na NC może inwestować ten kto ma insiderskie dojścia do zarządów. 95% spółek nie potrafi sprzedać ogórków kiszonych i pokrywać kosztów działalności, co dopiero mówić o rozwoju czy plasowaniu produktów.
Budowę sieci dystrybucji miedzynarodowej pomijam, bo już było n przykładów na postępowanie upadłościowe.

wsx
NC super sprawa, tylko czy ktoś to wszystko kontroluje? np taki DEVORAN SA czyli jego prezes z zarządem,
kiwneli leszczy na parę MLN, o dziwo! KNF to wyczaiła zrobiła, dochodzenie, publicznie pokazała schemat oszustwa i przyznała kare 1,2 MLN PLN!!!!!!! dużo. I co? nie zapłacili i mają KNF w 4literach, a leszczyki mogą
NC super sprawa, tylko czy ktoś to wszystko kontroluje? np taki DEVORAN SA czyli jego prezes z zarządem,
kiwneli leszczy na parę MLN, o dziwo! KNF to wyczaiła zrobiła, dochodzenie, publicznie pokazała schemat oszustwa i przyznała kare 1,2 MLN PLN!!!!!!! dużo. I co? nie zapłacili i mają KNF w 4literach, a leszczyki mogą sobie po ujadać na forach.
ncgrupa
Najlepsza Grupa z NC jest na FB https://www.facebook.com/groups/newconnectPL/
and00
Cannabis poszedł w górę o chyba 150% jakoś autor nie zauważył
set1991
Za nazywanie rynku NewConnect bańką spekulacyjną powinni cię wywalić synu na bruk.
Od wielu tygodni widzę że naganiacie artukułami na spadki, nawet jak jest dobrze to powiecie że lada moment będzie tragicznie. Wszędzie widzicie katastrofy.
O co chodzi? Redakcja Bankiera wyzbyła się akcji po tąpnięciu i teraz
Za nazywanie rynku NewConnect bańką spekulacyjną powinni cię wywalić synu na bruk.
Od wielu tygodni widzę że naganiacie artukułami na spadki, nawet jak jest dobrze to powiecie że lada moment będzie tragicznie. Wszędzie widzicie katastrofy.
O co chodzi? Redakcja Bankiera wyzbyła się akcji po tąpnięciu i teraz z bólem d patrzy jak się wszystko odbija a wy zostaliście na peronie? Innego wytłumaczenia nie widzę.
therepo90
Na pierwszym wykresie jest blad : [w mld] zl *
detektorjusia
Codziennie nowy BOOM..!!
marxs
na razie musza byc codziennie bo na jesieni 2020r. przewidziano już tylko dwa bumy jeden związany z głodem a drugi z bezrobociem

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki