REKLAMA

Giełdowa gorączka na koronawirusowych spółkach

Adam Hajdamowicz2020-04-27 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-04-27 06:00
Giełdowa gorączka na koronawirusowych spółkach
Giełdowa gorączka na koronawirusowych spółkach
/ Strony internetowe spółek

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności związanej z walką z koronawirusem wydaje się receptą na giełdowy sukces. Sam komunikat na ten temat winduje kursy spółek nawet o setki procent. Ewidentnie mamy do czynienia z kolejną szaleńczą euforią.

Giełdowe spadki wywołane przez epidemię koronawirusa nie dotknęły wszystkich spółek. Wybrane podmioty znakomicie wykorzystały panujące zamieszanie i nie dość, że ich wyceny niekiedy w ogóle nie spadły, to ich kursy niejednokrotnie biją teraz swoje historyczne szczyty. Mowa tu przede wszystkim o spółkach, które w pewien sposób pomagają w walce z epidemią, a więc są to na przykład producent rękawic ochronnych Mercator Medical, sprzedająca testy na koronawirusa BioMaxima, czy wytwarzający szczepionki na gruźlicę Biomed Lublin.

fot. / / Bankier.pl

Dla powyższych spółek działalność tego typu nie jest jednak zupełną nowością. Natomiast w ostatnich tygodniach pojawia się coraz więcej podmiotów, które postanawiają się całkowicie przebranżowić, tylko po to, aby skorzystać na obecnej sytuacji. Z pewnością nie każdą taką spółkę należy za to ganić, takie gwałtowne zmiany prowadzonej działalności często są jednak oznaką pewnego braku pomysłu na siebie. Przypominać to może także poprzednie tego typu euforie na punkcie modnych branż.

Należy tu wspomnieć na przykład o bańce internetowej (ang. dot-com bubble) z końca ubiegłego tysiąclecia, kiedy to samo wspomnienie o planach rozpoczęcia działalności internetowej wystarczało do spektakularnych giełdowych wzrostów. Znacznie bliższe inwestorom o krótszym stażu mogą być natomiast wspomnienia o euforii blockchainowej. Jeszcze do niedawna spółki dzięki ogłoszeniu zainteresowania tą technologią zaczynały gwałtownie rosnąć, o czym Adam Torchała pisał w tekście „Wejście w blockchain – przepis na giełdowy sukces?”.

Czy warto podążać za modą?

Idealnym przykładem spółki, która zawsze stara się być „sexy” jest obecne Cannabis Poland. Warto tu nieco wspomnieć o giełdowej historii tej spółki. Na rynku NewConnect zadebiutowała ona w 2014 roku jako Blue Ocean Media, a jej głównym obszarem działalności było świadczenie usług marketingowych skierowane w szczególności do podmiotów z branży nieruchomościowej. Już w 2017 roku zdecydowano się jednak na zmiany i rozpoczęto działalność inwestycyjną w obszarze produkcji gier komputerowych. Nowa działalność poszła wtedy w parze ze zmianą nazwy na Pixel Venture Capital.

Już kilka miesięcy później spółka Pixel Venture postanowiła jednak o ponownej zmianie prowadzonej działalności. Po tym jak przejęto producenta gier Telehorse zdecydowano bowiem o odejściu od inwestowania w branżę gamingową i skupiono się na samym tworzeniu produkcji. Jednocześnie znów zmieniono nazwę, tym razem korzystając z przejętej firmy. Od tamtej pory mieliśmy zatem na giełdzie Telehorse. Jak widać, nie na długo, ponieważ od maja 2019 roku jest to już działające na rynku konopi Cannabis Poland. Tymczasem kilka tygodni temu poinformowano o prowadzonych analizach możliwości wykorzystania własnych kompetencji w obszarze użycia kanabinoidów CBD/THC, które być może mogłyby wspomóc walkę z koronawirusem. Póki co bez zmiany nazwy.

fot. / / Bankier.pl

Wykorzystać konopie indyjskie do leczenia koronawirusa planuje także spółka Hemp & Wood. Ponadto ogłosiła ona, że będzie dystrybuować testy na koronawirusa, po czym jej kurs dosłownie wystrzelił. Spółka poszła w swoich działaniach nawet jeszcze dalej i postanowiła na dłużej zająć się działalnością w sektorze zdrowotnym, o czym świadczy zmiana nazwy na Hemp & Health. Oprócz biznesu konopnego ma być zatem prowadzone m.in. pośrednictwo w imporcie i/lub bezpośrednia dystrybucja masek medycznych, testów na koronawirusa COVID-19 i innych produktów medycznych.

Od sadzonek po budowę szpitali

Równie ciekawe są działania prowadzone przez spółkę Biomass Energy Project. Generalnie specjalizuje się ona w sadzonkach roślin energetycznych zakładaniu plantacji oraz uprawie gruntów pod te cele. Obecnie działania spółki skupiają się głównie na najszybciej rosnącym na świecie drzewie Paulowni. Spółka zajmuje się także produkcją sadzonek i biomasy z Miskanta olbrzymiego. Jedną z pobocznych działalności jest natomiast zaangażowanie w elektryczny przemysł motoryzacyjny i jeszcze kilka miesięcy temu Biomass ogłaszał budowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych wspólnie z inną giełdową spółką – 01Cyberaton.

Tymczasem teraz w wyniku epidemii, Biomass zajął się… budową szpitali kontenerowych. Również tu do współpracy wciągnięto 01Cyberaton, a także Novavis, czyli dwie spółki standardowo zajmujące się fotowoltaiką. To jednak nie koniec, ponieważ Biomass zamierza również m.in. dystrybuować tzw. jałowe wymazówki z podłożem transportowym do pobierania próbek do testów genetycznych na wykrycie wirusów. Pierwsze planowane zamówienie ma objąć aż 10 tysięcy testów. Z kolei wspomniany 01Cyberaton oprócz współtworzenia szpitali tworzy także m.in. antywirusowe maty.

fot. / / Bankier.pl

Koronawirusowych spółek stale przybywa

Zaskakującą zmianę zakresu działalności możemy obserwować również w Lauren Peso. Do tej pory spółka zajmowała się się organizacją i prowadzeniem szkoleń, świadczeniem usług w zakresie szeroko pojętego doradztwa biznesowego oraz personalnego (usługi HR), a także usług outdoor. Ponadto organizuje ona eventy mające na celu budowę lub usprawnienie pracy zespołów pracowniczych. Ze względu na epidemię musi się to nieco zmienić. Poza spodziewanym przejściem do świadczenia usług online Lauren Peso planuje także m.in. pośredniczyć w sprzedaży produktów z branży medycznej, takich jak maseczki, opatrunki, bandaże czy kombinezony medyczne.

Przykładów spółek, które zmieniły działalność na pewien sposób walki z koronawirusem można by znaleźć jeszcze sporo. Niewykluczone, że dla niektórych z nich to będzie strzał w dziesiątkę i zarobią na tym sporo pieniędzy. Historia jednak uczy, że przy tego typu boomach na modnych branżach obserwujemy jednocześnie mnóstwo rozczarowań. Dla spekulantów to prawdziwy raj, nie należy natomiast zapominać, że zawsze tam, gdzie można dużo zarobić  także ryzykuje się najwięcej.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
Raffmo
Inno-Gene ma jedyne testy na świecie. Spójrzcie na ich komunikaty.
jes
Artykuł o naganianiu a pod nim tylko niewinne, niby zdziwione komentarze o innych koronawirusowych spółkach. Takie "doradztwo" z czystego serca :)
_boss_
Czekamy jeszcze na wystrzał na Lentexie, producenta włókniny różnego rodzaju na maseczki, maski i kombinezony ochronne
jes
Dziękujemy za to samarytańskie info.
P.S. Już długo czekasz a właściciel upłynnia aktywa.
ameba1
Wiele lat temu pracowałem chwilę w Blue Ocean Media. Tam takie przekręty odchodziły. Właścicielka to taki ultra janusz biznesu. Nastawiona tylko na łatwą kasę. Udaje, że się zna na branży IT, a jedynie potrafiła wyciągać kasę z funduszy unijnych. Ludzie nie wiedzą co czynią inwestując w jej przedsięwzięcia :) Będzie wtopa na 100%.Wiele lat temu pracowałem chwilę w Blue Ocean Media. Tam takie przekręty odchodziły. Właścicielka to taki ultra janusz biznesu. Nastawiona tylko na łatwą kasę. Udaje, że się zna na branży IT, a jedynie potrafiła wyciągać kasę z funduszy unijnych. Ludzie nie wiedzą co czynią inwestując w jej przedsięwzięcia :) Będzie wtopa na 100%. Jej chodzi tylko o kasę.
drval
Te spółki są przegrzane. Spekulanci poszukają nowych celów, a jest jeszcze kilka podmiotów działających w "koronawirusowej" branży. Np. Boruta-Zachem ze swoimi środkami czystości.
drval
Właśnie zaczyna się gra pod wyniki 15 maja, które będą rekordowe w historii spółki. To już wiadomo. Dodatkowo atmosferę podgrzewa fakt, że ich w 100% zależna spółka dostała dotacje na 18 milionów.
charnecky
Znając życie - to jeszcze nie koniec. Jest kilka spółek z WIG-LEKI bez znaczącego wybicia.
kamilp141
Fajnie byloby rzucic okiem dla porownania na spolki na innych gieldach, bo dzieje sie podobnie, ale zamiast prostych produktow - maseczek i dystrybucji, robia cos powazniejszego. Podam tylko notowany w europie Novacyt albo opracowujacy szczepionke Inovio.US.
118
Ciekawe dlaczego nie znalazł się na tej liście Protektor. Od czerwca na masową skale będzie produkował maseczki specjalistyczne. Podkreślam nie importował tylko produkował. 100% zbytu ma już zapewnione, poprzez kontrakty Rządowe.

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki