REKLAMA

Londyn sprawdzi, czy sprzedawane zboże nie zostało skradzione przez Rosję

2022-06-27 14:09
publikacja
2022-06-27 14:09
Londyn sprawdzi, czy sprzedawane zboże nie zostało skradzione przez Rosję
Londyn sprawdzi, czy sprzedawane zboże nie zostało skradzione przez Rosję
fot. Alaa Faqir / / FORUM

Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i sprzedane za granicę - powiedział w poniedziałek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.

Poinformował on, że brytyjski rząd przeznaczył 1,5 mln funtów na sfinansowanie analizy DNA pszenicy, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi.

"Wygląda, że Rosja kradnie pszenicę z tych magazynów. Tym, co robi brytyjski rząd, jest udostępnianie technologii, którą dysponujemy, aby sprawdzić pochodzenie pszenicy. Współpracujemy w tym zakresie z innymi krajami, w tym Australią, aby mieć pewność, że ukraińska pszenica nie trafi na rynek. Mamy próbki ukraińskiego zboża, które można zbadać pod kątem DNA" - powiedział Eustice w rozmowie ze stacją Sky News.

W zeszłym tygodniu władze Turcji oświadczyły, że badają twierdzenia, iż skradzione przez Rosję ukraińskie zboże trafiło do innych krajów, w tym Turcji, ale dodały, że dochodzenie jak dotychczas nie potwierdziło jego obecności w tym kraju. Rosja zaprzecza zarzutom o kradzież ukraińskiego zboża.

Eustice nie wyjaśnił, jak i gdzie brytyjska technologia zostanie wykorzystana, ani na co dokładnie zostaną wydane wspomniane pieniądze.

W rozmowie wykluczył możliwość wykorzystania okrętów Royal Navy do eskortowania przez Morze Czarne ukraińskich statków ze zbożem, ale zapewnił, że Wielka Brytania robi, co może, aby pomóc Ukraińcom w dostarczeniu go na rynek. "Dlatego zastanawiamy się, co możemy zrobić, aby pomóc - naprawić tory kolejowe, stworzyć most lądowy, który umożliwiłby przewiezienie pszenicy przez granicę lądową. Obecnie bardzo, bardzo ryzykowne są próby przedostania się statków na Morze Czarne, ponieważ obszar ten jest zaminowany, a sama Ukraina zamknęła swoje porty ze względów bezpieczeństwa" - wyjaśnił Eustice.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Wezmą zboże na przesłuchanie i tak będą przesłuchiwać, aż zboże samo przyzna się skąd pochodzi.
jpelerj
Głupota. Jak to zboże jakieś państwo kupiło od Rosji, to było pewnie tańsze niż u konkurencji i na pewno nie będzie badać jego pochodzenia, bo i po co? Żeby zwrócić? Albo dopłacić? Anglicy na tym raczej wiele nie zarobią. LOL
xyzq
Może i głupota, ale samo udowodnienie wspólnikowi złodzieja że jest wspólnikiem złodzieja może dać tyle, że albo wspólnik przyzna - wiem i mam to gdzieś (co może mieć międzynarodowe konsekwencje) albo zaprzestanie uczestnictwa w złodziejskim procederze. Już sam fakt MOŻLIWOŚCI bycia namierzonym studzi zapędy Może i głupota, ale samo udowodnienie wspólnikowi złodzieja że jest wspólnikiem złodzieja może dać tyle, że albo wspólnik przyzna - wiem i mam to gdzieś (co może mieć międzynarodowe konsekwencje) albo zaprzestanie uczestnictwa w złodziejskim procederze. Już sam fakt MOŻLIWOŚCI bycia namierzonym studzi zapędy niektórych.
polonu
a jak będzie skradzione przez Amerykę to może być ,
pjoz
rozpadacie się powolutku, bankrutujecie i kradniecie
podobno słomę również, na ścielisko pod onuce

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki