Większość chce przywrócenia niedziel handlowych

2020-05-28 10:58
publikacja
2020-05-28 10:58

Połowa respondentów jest za przywróceniem niedzielnego handlu co najmniej do końca 2020 roku - wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie członków ZPPHiU. Wśród osób, które przed pandemią regularnie dokonywały zakupów w centrach handlowych, 66 proc. chce mieć możliwość zakupów w niedziele.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM
"W ciągu ostatnich siedmiu tygodni wśród osób, które przed epidemią przynajmniej raz w tygodniu kupowały w centrach handlowych, nastąpił wzrost poparcia dla przywrócenia handlowych niedziel z 50 proc. aż do 66 proc. (+16 pp.)" - wynika z badania TNS Kantar.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) postuluje zmianę dotyczącą przywrócenia handlowych niedziel na czas walki z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa.

W ocenie autorów raportu głównym argumentem przemawiającym za przywróceniem niedzielnego handlu jest większe bezpieczeństwo podczas dokonywania zakupów, w mniejszym tłoku.

"Ograniczenie handlu w niedziele od początku wprowadzenia tego rozwiązania budziło kontrowersje, ale dziś pojawiły się zupełnie nowe obiektywne argumenty za jego zawieszeniem. Przede wszystkim dla klientów, którzy ze względów bezpieczeństwa, unikają miejsc zatłoczonych, dodatkowy dzień na robienie zakupów stanowić będzie szansę na bardziej równomierne rozłożenie ruchu w centrach handlowych i podniesienie poziomu komfortu związanego z dystansem społecznym" – ocenił zarząd ZPPHiU.

"Powrót do niedziel z możliwością dokonywania zakupów pozwoli też na szybszą odbudowę gospodarki i stworzy dodatkowe miejsca pracy, a przynajmniej pomoże uchronić te dziś zagrożone. Nadzwyczajna sytuacja rynkowa wymaga elastyczności zarówno od przedsiębiorców, jak i rządzących. Rozłożenie ruchu klientów na 7, a nie 6 dni w tygodniu wpisywać się też powinno w rządowy program działań przeciwdziałających rozwoju epidemii" - dodał zarząd.

W marcu 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z ustawą w 2018 r. Polacy mogli zrobić zakupy w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Od 1 stycznia 2019 roku handel był dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Badanie TNS Kantar zostało przeprowadzone na próbie 800 Polaków w wieku 18+. Wywiady przeprowadzono telefonicznie na platformie KANTAR Kartezjusz w dniach 13-14.05.2020.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza prawie 220 firm.

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
pol_anka
Słusznie, zakaz był bez sensu od początku. Teraz tym bardziej powinien zostać zlikwidowany.
igła
To ja jestem w tej mniejszości. Nie robię zakupów w niedziele i nie oczekuję by sklepy były otwarte.
Mam dość wyobraźni by ten czas spędzać z rodziną w inny, dużo ciekawszy sposób.
mdebowski
Masz za to nie dość wyobraźni, żeby zrozumieć, że nawet jeśli sam nie chcesz korzystać z takiej możliwości, to nie uprawnia Cię to do odbierania tej możliwości innym ludziom.
r4k
Ja np nie oczekuje aby sklepy były otwarte od Poniedziałku do Piątku bo wtedy zakupów i tak nie robię.
igła odpowiada mdebowski
Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Gdzie napisałem, że domagam się zakazu handlu ?
igła odpowiada r4k
Po tobie to ja niczego nie oczekuję.
hfjdj
Jednego ciekawi to drugiego tamto. Najwyraźniej nie masz dość wyobraźni żeby postawić się na miejscu kogoś kto robi zakupy w niedziele bo gdybyś miał to byś wiedział że dla takiej osoby to jest ciekawszy sposób na spędzanie czasu.
igła odpowiada hfjdj
Mam dość wyobraźni a w zasadzie jestem pewny, że większość społeczeństwa to bezrefleksyjni ludzie wpatrzeni w telewizję, którzy żyją tylko zakupami w niedziele.
Cieszmy się, że jest wolność i demokracja i każdy może robić zakupy kiedy chce. A najwyższą wartością w demokracji i wolności jest by móc robić
Mam dość wyobraźni a w zasadzie jestem pewny, że większość społeczeństwa to bezrefleksyjni ludzie wpatrzeni w telewizję, którzy żyją tylko zakupami w niedziele.
Cieszmy się, że jest wolność i demokracja i każdy może robić zakupy kiedy chce. A najwyższą wartością w demokracji i wolności jest by móc robić zakupy w niedziele.
Ci w mniejszości, tak jak ja, nie wiedzą co tracą, kiedy w niedziele robią coś innego niż zakupy.
hfjdj odpowiada igła
Wy refleksyjni ludzie jesteście tacy och i ach i tak wiecie co robić że pewnie w niedziele chodzicie po psychiatrach. Bezrefleksyjni niedzielni zakupowicze są przynajmniej szczęśliwi.
karbinadel
Ja też raczej nie robię zakupów w niedzielę - ale jestem przeciwny prymatowi ideologii nad ekonomią. O tym, kiedy otwierać sklep, powinien decydować jego właściciel, a nie minister czy biskup

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki