REKLAMA

Większość Polaków za podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł [Sondaż]

2021-03-18 13:55
publikacja
2021-03-18 13:55
fot. Lumi Studio / Shutterstock

79 proc. Polaków opowiada się za podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł; 8 proc. jest temu przeciwna - wynika z sondażu firmy Pollster dla "Super Expressu”. Obecnie w Polsce najwyższa kwota wolna od podatku wynosi 8 tys. zł.

Badanym zadano następujące pytanie: "W mediach pojawiły się informacje, że rząd może planować podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Jak oceniasz ten pomysł?"

Za podniesieniem kwoty wolnej od podatku opowiedziało się 79 proc. Polaków, 49 proc. ankietowanych oceniło to jako bardzo dobry pomysł, 30 proc. badanych uznało podniesienie tej kwoty za raczej dobry pomysł. Odmiennego zdania było zaś 8 proc. Polaków (5 proc. oceniło podniesienie kwoty wolnej od podatku za raczej zły pomysł, 3 proc. - za bardzo zły).

13 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie.

"Sygnały o podniesieniu kwoty wolnej pojawiają się od dawna. W związku z zapowiedziami wprowadzenia Nowego Ładu, pojawiają się nieoficjalne informacje, że według planów PiS kwota wolna od podatku ma wynosić 30 tys. zł, a emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł" - pisze "SE". Obecnie w Polsce najwyższa kwota wolna od podatku wynosi 8 tys. zł.

Badanie wykonał Instytut Badań Pollster w dniach 15-16 marca 2021 r. metodą CAWI na próbie 1036 dorosłych Polaków.(PAP)

ipa/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
kzabor
Podobno trzeba spełnić jeden warunek by się załapać na nową kwotę wolną od podatku, trzeba być bezrobotnym :)
rajter
Ja w Polsce zarabiając powyżej 125k rocznie nie mam żadnej kwoty wolnej od podatku. Nawet jakby zwiększyli KWOP do drugiego progu to i tak nic mi po tym. A myślę, że tak właśnie będzie - obetną PIT emerytom i dowalą jeszcze większy podatek na 2 albo 3 progu. Mój głos się przecież nie liczy, dobrze zarabiających Ja w Polsce zarabiając powyżej 125k rocznie nie mam żadnej kwoty wolnej od podatku. Nawet jakby zwiększyli KWOP do drugiego progu to i tak nic mi po tym. A myślę, że tak właśnie będzie - obetną PIT emerytom i dowalą jeszcze większy podatek na 2 albo 3 progu. Mój głos się przecież nie liczy, dobrze zarabiających jest mało.
trooper
30 tys na sztywno to może nie jest najlepszy pomysł. Ja bym raczej powiązał z płacą minimalną. Np 60% płacy minimalnej od 2022, 65% od 2023 70% od 2024 itd 5% więcej każdego roku aż do 80% lub nawet więcej może
carlito1
Założę sie, że PiS to tak ładnie przedstawił, a fakt będzie taki, że prawie nikt się nie załapie a reszta będzie miała drożej i gorzej.
janek007
te 21 % to albo bezrobotni albo tępe strzały ktore z automatu sa przeciwne podnoszeniu czegokolwiek .
remo87
Zanim się określę, czy chcę większej kwoty wolnej od podatku, czy nie chcę wiedzieć w jaki sposób planują zrównoważyć budżet, czyli jakie zostaną podniesione, czy wprowadzone inne podatki - w tym nie ma nic tępego :-)
ravauw
Mogli rownie dobrze zapytac czy Polacy chca byc zdrowi i bogaci
harrytracz
Dlaczego po prostu nie podnieśli w 2015 roku?
6 rok rządów leci a oni dopiero są na etapie obiecywania.
Sorry - nie kupuje tej propagandy. Jak zrobią to uwierzę. Ps. i niech od razu cofną wszystkie podatki które wprowadzili.
i_masz
Podatek liniowy jeden dla wszystkich, od pierwszej zarobionej złotówki.... Progi podatkowe są niesprawiedliwe. Jak podnosimy kwotę wolną, to podnieśmy 2 próg również 4 krotnie.
Dlaczego zarabiając więcej mam co roku oddawać 1 pensję? Chory system, polityka rozdawnictwa, kupowanie głosów.
kkk1111
nie nisza kwota lecz więcej progów podatkowych powiedzmy dla przykładu do 25 tys =0od 25-35=11%,o35-45=13%,45-55=15%,55-65=17%65-80=18% a nie jak obecnie ten co zarobi 40 płaci tyle co ten co 80tys

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki