REKLAMA

Wicepremier Serbii: chcemy uczestniczyć w projekcie Nabucco

2011-11-21 16:34
publikacja
2011-11-21 16:34

21.11. Warszawa (PAP) - Serbia chce uczestniczyć w projekcie gazowym Nabucco - poinformował PAP w poniedziałek wicepremier Serbii Bożidar Delić. Dodał, że w przyszłości Serbia będzie potrzebowała więcej gazu i chce dywersyfikacji jego dostaw.

Wicepremier Serbii spotkał się w poniedziałek z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

"Serbia uczestniczy w projekcie South Stream i chcemy wziąć udział także w projekcie Nabucco. Mamy swoje zasoby gazu naturalnego, ale jak każdy kraj europejski będziemy potrzebowali coraz więcej gazu ziemnego" - powiedział Delić.

Zapowiedział, że Serbia będzie uczestniczyć w każdym projekcie zwiększającym jej bezpieczeństwo energetyczne i dostęp do gazu, który będzie mogła otrzymać po atrakcyjnych cenach.

Delić dodał, że Belgrad prowadzi rozmowy na temat zwiększenia w przyszłości dostaw rosyjskiego gazu. "Ale oczywiście zabiegamy, podobnie jak wszystkie kraje w Europie, o dywersyfikację dostaw. (...) Wiemy, że dla Europy ważny jest korytarz gazowy Północ-Południe" - powiedział.

Wicepremier Serbii podkreślił, że Polska jest przykładem dla jego kraju. "Pamiętam, że 20 lat temu Polacy mówili, że w Polsce nigdy nie będzie lepiej. A dzisiaj Polska jest w UE, przewodzi obecnie pracom Unii, a Polak stoi na czele Parlamentu Europejskiego" - powiedział. Dodał, że Polska ma ogromny potencjał, także ekonomiczny. Zaznaczył, że polskie firmy inwestują na serbskim rynku, m.in. Grupa Assecco Poland.

Serbia w 2009 r. złożyła formalny wniosek o członkostwo w UE. Pawlak powiedział, że Polska chce wspierać Serbię w jej dążeniu do uczestnictwa w Unii. "Chcemy pomagać w rozwoju serbskiej ekonomii, jak również w lepszych kontaktach z unijną gospodarką" - powiedział.

Z danych resortu gospodarki wynika, że w okresie od stycznia do sierpnia 2011 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2010 r. polski eksport do Serbii osiągnął wartość 174,8 mln euro, natomiast import ok. 67,0 mln euro. Łączne obroty osiągnęły wartość 241,8 mln euro.

W polskim eksporcie dominują: wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, produkty mineralne, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, lekkiego, maszyny i urządzenia oraz wyroby z drewna. W imporcie natomiast przeważają: urządzenia mechaniczne i elektryczne, drewno i wyroby z drewna, wyroby przemysłu chemicznego, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego oraz przemysłu lekkiego.

Do grona czołowych polskich inwestorów w Serbii należą: Grupa Kopex, która wygrała przetargi prywatyzacyjne na cztery fabryki w Niszu, oraz Tele-Fonika Kable S.A., która przejęła serbską fabrykę kabli. Odnotowano także polskie inwestycje w sektorze IT. Grupa Assecco Poland przejęła trzy wiodące spółki serbskie z tego sektora.

Budowa Nabucco ma się rozpocząć w 2013 roku, a od 2017 roku rurociągiem tym ma popłynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej. Terminy realizacji tej inwestycji wielokrotnie były przekładane, a UE była oskarżana o nieskuteczność, zwłaszcza w obliczu konkurencyjnego projektu South Stream z udziałem rosyjskiego koncernu Gazprom. Pierwsze dostawy gazu z Azerbejdżanu, Iraku i Turkmenistanu przez Nabucco miałyby wynieść około 10 mld metrów sześciennych rocznie. W ciągu 3-4 lat przepustowość mogłaby wzrosnąć do ok. 30 mld m sześc. rocznie. Udziałowcami całego przedsięwzięcia jest w równych częściach sześć firm energetycznych: austriacka OMV, niemiecka RWE, węgierska MOL, rumuńska Transgaz, bułgarska BEH i turecka Botas.

South Stream ma od końca 2015 roku, kiedy będzie gotowa jedna z jego planowanych czterech nitek, zaopatrywać w gaz południową część Europy. Rura po dnie Morza Czarnego ma dojść do Austrii i Włoch. Udziałowcami przedsięwzięcia są Gazprom, włoska spółka ENI, Electricite de France oraz niemiecki BASF. (PAP)

aop/ luo/ je/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki