REKLAMA

Wiceminister finansów dementuje słowa o upadających bankach

2016-03-07 11:56
publikacja
2016-03-07 11:56

Podczas konferencji Izby Domów Maklerskich Konrad Raczkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, odniósł się do swojej czwartkowej wypowiedzi dotyczącej upadających banków. - Dementuję - oświadczył wiceminister.

fot. / / MF

Przypomnijmy: w czwartek, w Polskiej Agencji Prasowej, pojawił się artykuł z wypowiedziami wiceministra Raczkowskiego. Sens wypowiedzi Raczkowskiego został ujęty w słowach: "W 2016 r. upadnie kilka małych banków, co pozostanie bez wpływu na polski system finansowy, ale ich upadki nie będą efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru".

Wypowiedź tak wysokiego przedstawiciela rządu o możliwej niestabilności sektora bankowego odbiła się w mediach szerokim echem. O odniesienie się do sprawy Konrad Raczkowski został poproszony podczas sobotniego panelu dyskusyjnego odbywającego się w ramach XVI Konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie.

- Dementuję, polski sektor bankowy jest stabilny, a moja wypowiedź odnosiła się do upadłości, które miały miejsce, do wypłat z BFG, które miały miejsce i do konsekwencji dla wierzycieli, które przecież odczują oni w latach 2016-2017 - oświadczył minister.

- Zaznaczyłem w tamtej wypowiedzi, której udzieliłem w trakcie debaty na SGH, że odnoszę się do czasu przeszłego. Nadawanie temu takiego sensu (jaki został nadany - przyp. red.) było całkowicie sprzeczne z moją wypowiedzią - dodał Raczkowski.

Sprzeczna argumentacja ministra?

W nadesłanej przez PAP informacji, oprócz wspomnianego już zdania, zawarta była nieprzeredagowana wypowiedź wiceministra. Oto jej brzmienie:

"Kilka banków jest +toksycznych+ i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy - mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG. Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle."

„Upadną banki, ale małe” – słowa, które koją jak balsam

„Upadną banki, ale małe” – słowa, które koją jak balsam

„Kilka banków jest toksycznych i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego” – te słowa wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego na długo zapadną w pamięć wielu obserwatorom rynku bankowego w Polsce. Osobiście nie mogłem w pierwszej chwili uwierzyć, że padły one z ust osoby, która piastuje wysokie stanowisko, jest specjalistą w dziedzinie finansów i ma świadomość wagi swoich wypowiedzi - pisze Michał Kisiel.

Rzeczywiście wiceminister wspomina w niej o bankach, które już upadły. Padają jednak również słowa dotyczące przyszłości, co jest sprzeczne z argumentacją przedstawianą przez Raczkowskiego podczas konferencji Izby Domów Maklerskich.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
~Dudupa
Wiceminister finansow myslal ze jest na spedzie pisowskim i go ponioslo z fantazja ze Polska w ruinie.
~Prezes_jm
Niby problemy mbanku to plotka a jednak coś jest na rzeczy. Jak widać.
Pewnie okaże się że umoczenie mbanku w chf to pikuś... jak to zwykle...
~bankier
Kto finansuje takie artykuły. Przecież to jakieś brednie. Minister, który jest zresztą proefesorem zapowiedział, że mówi o przeszłości i już upadłych bankach. Aha, czy to przypadkiem nie on opodatkował banki, czyli zrobił coś, co było do tej pory niemożliwe??? Więc kto finansuje takie głupie artykuły??? Może same banki, które tracą zyski?
~morski_WILK
nie rozumiem czym sie przejmujecie , niech padaja jak muchy , reszta bedzie miala wieksze zyski
~niepelnosprawny_org
Polska głownie kraj bankow? co drugi artykuł...
~Dżejms
A to portal nt furmanek jest?
~bsdjiojg
Polski nie stac na program 500 plus, fabatyczne komisje, m.in. nową do spraw Smoleńska, roszady, wyrzucanie wszystkich z radia, telewizji, zmiany w spolkach, ustawy rewolucyjne dotyczące systemu sprawiedliwości. Bo J. Kaczyński karze???? Lepiej te marnowane przez PIS pieniądze panstwadac na dalszy rozwój, służbę zdrowia, polityke Polski nie stac na program 500 plus, fabatyczne komisje, m.in. nową do spraw Smoleńska, roszady, wyrzucanie wszystkich z radia, telewizji, zmiany w spolkach, ustawy rewolucyjne dotyczące systemu sprawiedliwości. Bo J. Kaczyński karze???? Lepiej te marnowane przez PIS pieniądze panstwadac na dalszy rozwój, służbę zdrowia, polityke prorodzinna, ale nie w tak strasznie kosztowny sposób i populistyczny jak bzdurne 500 plus. Platformo wróć!!! Nowoczesno wracaj. Trzeba uratować Polskę przed PiSem!!!!
~Szparag
Powiedział szczerze, ale niepolitycznie.
~Ryszard
wystarczy podjąć depozyty i zlikwidowac ro-ry a banksterzy bankrutuję

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki