Szałamacha wnioskuje o odwołanie Raczkowskiego

Minister Finansów Paweł Szałamacha złożył do premier Beaty Szydło wniosek o odwołanie wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów.

Minister finansów Paweł Szałamacha
Minister finansów Paweł Szałamacha (fot. P. Tracz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

"Minister Finansów Paweł Szałamacha złożył do pani premier wniosek o odwołanie wiceministra Konrada Raczkowskiego. Minister Szałamacha nadal uważa, że sektor bankowy jest stabilny" - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Raczkowski powiedział w czwartek podczas seminarium w SGH, że w 2016 r. upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efekt wprowadzenia podatku bankowego, lecz niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

W reakcji na tę wypowiedź Szałamacha oświadczył w piątek, że polski sektor bankowy jest stabilny i zwrócił się do Raczkowskiego o wyjaśnienie jego wypowiedzi dotyczącej upadłości banków.

Także rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Łukasz Dajnowicz w komentarzu do słów wiceministra zapewnił, że sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny. "Świadczą o tym wyniki finansowe banków, rezultaty europejskiego przeglądu jakości aktywów i stress testów oraz oceny agencji ratingowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego. W żadnym banku nie ma zarządu komisarycznego KNF. Banki spółdzielcze w obu zrzeszeniach budują systemy ochrony instytucjonalnej" - poinformował.

Dodał, że złożona jest sytuacja sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych, zarząd komisaryczny działa w 5 SKOK-ach, 40 kas jest objętych postępowaniami naprawczymi.

Dajnowicz podkreślił, że depozyty we wszystkich bankach i SKOK-ach są objęte państwowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). "Natomiast o jakości polskiego nadzoru finansowego najlepiej świadczą oceny międzynarodowe" - zaznaczył rzecznik KNF.

Raczkowski mówił w czwartek: "Kilka banków jest +toksycznych+ i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy - mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG".

"Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle - zaznaczył wiceminister.

"Chcę to wyraźnie powiedzieć opodatkowanie sektora bankowego nie jest niczym nowym, niczym specjalnym. Obciążenie tego sektora nie jest wysokie w porównaniu do innych państw UE. Struktura tego sektora jest dobra. Jeśli banki upadają to z powodu, który powiedziałem - złego nadzoru czy zarządzania - a nie z powodu podatku - dodał.

Raczkowski ocenił, że polski sektor bankowy charakteryzuje się nadpłynnością, a bieżąca płynność banków jest dobra. Dodał również, że wprowadzenie podatku bankowego może przełożyć się na wzrost marż czy kosztów po stronie klienta. "Mamy nadpłynność sektora, a to znaczy, że sektor mógłby udzielić więcej kredytów" powiedział.

"Banki są podmiotami samodzielnymi, niepodległymi. Ich prawem jest osiąganie zysku. Banki są zdrową tkanką gospodarki i są gospodarce potrzebne. Banki mogą kształtować swoją politykę, jaką prowadzą na danym rynku. Nie można wykluczyć, że wprowadzenie podatku bankowego może przyczynić się do wzrostu marż czy obciążeń, jakie podniósłby klient - dodał. (PAP)

pś/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kredyt_Frankowy

Dlaczego go zwolnili? A co nie ma toksycznych banków w Polsce? To kto udzielał toksycznych kredytytów frankowych jak nie banki w Polsce? Przecież sam Duda mówił przed wyborami.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~obywatel

tak będzie się kończyła kariera każdego, kto będzie miał zdanie odmienne od obowiązującej ideologii przewodniej siły narodu - PiS-u i Nadprezesa... czy ta sytuacja coś wam przypomina? bo mi - jak żywo - komunę w nowej odsłonie

! Odpowiedz
1 11 ~Bum

Ciekawe co będzie, jak kilka banków upadnie?

! Odpowiedz
5 8 ~HG

Że politycy to zwykle nie najwyższe loty wiadomo, ale mogliby debili nie powoływać na stanowiska w resortach nie politycznych.

! Odpowiedz
0 2 ~kasa

zważaj co mówisz, poczytaj o Raczkowskim i porównaj swoje z nim osiągnięcia...

! Odpowiedz
1 12 ~ed

Ciesze sie ze nie jestem politykiem ale martwie ze te barany maja wplyw na zycie codzienne

! Odpowiedz
5 15 ~plazowicz

Wychodzi na to, że tłumok pomylił SKOK-i z bankami.

! Odpowiedz
2 9 ~Inwestor

albo miał na myśli np getin

! Odpowiedz
1 0 ~asd odpowiada ~Inwestor

Getin nie upadnie, co najwyżej zostanie przejęty. Może jakiś zagraniczny bank będzie chciał wejść do Polski, to wykupi Getin za pół darmo i zrobi rebranding na swoją nazwę. O ile Czarnecki czegoś nie wymyśli, żeby utrzymać swój interes na powierzchni.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil