REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wiceminister finansów: w '16 upadnie kilka małych banków, ale nie przez podatek bankowy

2016-03-03 18:27
publikacja
2016-03-03 18:27

W 2016 r. upadnie kilka małych banków - co pozostanie bez wpływu na polski system finansowy - ale ich upadki nie będą efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru - powiedział wiceminister finansów Konrad Raczkowski.

fot. / / MF

W czwartek wiceminister finansów Konrad Raczkowski powiedział: "() kilka banków jest +toksycznych+ i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy - mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG. Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle" - mówił Raczkowski.

Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego

Sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny, o czym świadczą m.in. wyniki finansowe banków czy rezultaty europejskiego przeglądu jakości aktywów i stress testów. W żadnym banku nie ma zarządu komisarycznego - poinformował rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz.

Rzecznik KNF podniósł się do wypowiedzi wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego ws. możliwości upadku kilku banków w tym roku. Jak napisał w wypowiedzi dla PAP Dajnowicz, o stabilności systemu finansowego świadczą też oceny agencji ratingowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego.

Jak podkreśla Komisja Nadzoru Finansowego, Banki spółdzielcze w obu zrzeszeniach budują systemy ochrony instytucjonalnej. Złożona jest sytuacja sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zarząd komisaryczny działa w 5 SKOK-ach, 40 kas jest objętych postępowaniami naprawczymi. Depozyty we wszystkich bankach i SKOK-ach są objęte państwowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Natomiast o jakości polskiego nadzoru finansowego najlepiej świadczą oceny międzynarodowe - podkreślił rzecznik KNF.

"Chcę to wyraźnie powiedzieć - opodatkowanie sektora bankowego nie jest niczym nowym, niczym specjalnym. Obciążenie tego sektora nie jest wysokie w porównaniu do innych państw UE. Struktura tego sektora jest dobra. Jeśli banki upadają to z powodu, który powiedziałem - złego nadzoru czy zarządzania - a nie z powodu podatku" - dodał minister Raczkowski.

Brak odpowiedzialności za słowa

"Mamy w Polsce ognisko wirusa Zika, ale nie powiem gdzie" - czy taka wypowiedź wiceministra zdrowia nie wzbudziłaby zrozumiałego poruszenia wśród obywateli? Wczorajsze wynurzenia przedstawiciela resortu finansów można porównać pod względem odpowiedzialności za słowa do powyższej sytuacji.

Nie wiadomo, czy minister Raczkowski miał na pewno na myśli banki komercyjne czy może spółdzielcze lub, co też jest prawdopodobne, SKOK-i. Trudno dociec, co chciał swoją wypowiedzią osiągnąć - przygotować opinię publiczną na kłopoty niektórych instytucji czy może wskazać, z czysto politycznych przyczyn, na niekompetencję Komisji Nadzoru Finansowego. Jedno jest pewne, nie służy to budowaniu zaufania do sektora bankowego i może stanowić pożywkę dla plotek, które mogą zrodzić poważne skutki.

Warto przy okazji przypomnieć, uzupełniając uspokajające stanowisko KNF, że upadłość banku jest ostatecznością. Słabsze finansowo instytucje mogą być przejmowane przez większe i silniejsze, a nadzór odgrywa czasami w tym procesie aktywną rolę. Środki deponentów chroni też Bankowy Fundusz Gwarancyjny, do kwoty 100 tys. euro, co osłania klientów przed skutkami najgorszego z możliwych scenariuszy.

Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Raczkowski ocenił, że polski sektor bankowy charakteryzuje się nadpłynnością, a bieżąca płynność banków jest dobra. Dodał również, że wprowadzenie podatku bankowego może przełożyć się na wzrost marż czy kosztów po stronie klienta.

"Mamy nadpłynność sektora, a to znaczy, że sektor mógłby udzielić więcej kredytów" - powiedział.

"Banki są podmiotami samodzielnymi, niepodległymi. Ich prawem jest osiąganie zysku. Banki są zdrową tkanką gospodarki i są gospodarce potrzebne. Banki mogą kształtować swoją politykę, jaką prowadzą na danym rynku. Nie można wykluczyć, że wprowadzenie podatku bankowego może przyczynić się do wzrostu marż czy obciążeń, jakie podniósłby klient" - dodał.(PAP)

nik/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (125)

dodaj komentarz
~lidka
ciagle sledze wiadomosci z dzialu bankowosci czy przypadkiem w moim banku (raiffeisen) nie ma zadnych zmian ale na szczescie chyba sie na to nie zapowiada narazie?
~bang
no myślę, że mimo wszystko raiffeisen się utrzyma
~ekspert
Przecież to nieodpowiedzialne i zakłamane dziennikarstwo. Raczkowski mówił zupełnie o czymś innym w trakcie tego seminarium i ma pewnie największą wiedzę o ekonomii w tej ekipie.
~Ekspert
Ja przewiduję, że Konrad Raczkowski także niedługo upadnie (razem z tymi "toksycznymi" bankami), bo z takim poziomem umysłowym raczej trudno mu będzie "zagrzać" swój "stołek"...
~Wystraszony
Panie Ministrze gdzie można sprawdzić które to banki są zagrożone upadłością ? Myślę, że rząd nie może trzymać tej wiedzy tylko dla siebie. Powinien uczciwie podzielić się taką informacją z obywatelami, aby ustrzec przed stratą oszczędności takich jak ja drobnych ciułaczy na czarną godzinę.
~MK
Przenieś wszystko do POLSKIEGO banku. Upadną te zagraniczne i wcale nie małe.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~TW_Ernest
nie wiem co łykasz, ale płodzisz dzisiaj gigabajty spamu.
~vitozdrajca
za to, że dałeś się przekupić getgównie powinieneś dostać to w pysq
~Damian
Milionów jeszcze nie mam ale podwoić majątek w ciagu roku potrafię

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki