REKLAMA

Węgry znoszą limit cen na paliwo. Liczne problemy na stacjach

2022-12-07 00:20
publikacja
2022-12-07 00:20

Na wniosek koncernu naftowo-gazowego MOL rząd Węgier zdecydował o zniesieniu obowiązującego od listopada 2021 roku limitu cen na paliwo – poinformowali w nocy z wtorku na środę, na wspólnej konferencji prasowej, prezes MOL Zsolt Hernadi oraz szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.

Węgry znoszą limit cen na paliwo. Liczne problemy na stacjach
Węgry znoszą limit cen na paliwo. Liczne problemy na stacjach
fot. Attila Volgyi / / Xinhua

„Stało się to, czego się obawialiśmy: unijne sankcje naftowe, które weszły w życie w poniedziałek, spowodowały zakłócenia w dostawach paliw na Węgrzech, które są odczuwalne dla wszystkich” – powiedział Gulyas. „Rząd utrzymywał limit cen tak długo, jak mógł” – dodał stwierdzając, że „wszystkie limity cenowe mają sens, o ile nie prowadzą do niedoborów produktów”.

Od kilku dni węgierskie media pisały o nasilającej się panice, a na portalach społecznościowych publikowano zdjęcia i relacje z licznych stacji benzynowych, gdzie kierowcy ustawiali się w długich kolejkach w nadziei na zatankowanie pojazdu.

Decyzja o zniesieniu limitu została ogłoszona od razu w węgierskim dzienniku urzędowym i weszła w życie we wtorek o godzinie 23.

Ceny orientacyjne na stacjach MOL mają po zniesieniu limitu wynieść 641 forintów (ok. 7,30 zł) za litr dla benzyny i 699 (ok. 7,90 zł) forintów za litr dla oleju napędowego. Zniesienie limitu cen na paliwo będzie oznaczało wyższą inflację – przyznał Gulyas.

Koncern MOL: sytuacja w zakresie dostaw paliw jest krytyczna

Sytuacja w zakresie dostaw paliw na Węgrzech jest krytyczna. Paniczne zakupy na stacjach doprowadziły do gwałtownego wzrostu popytu i niedoborów – poinformował we wtorek w oświadczeniu węgierski koncern naftowo-gazowy MOL.

Moce MOL nie są w stanie zaspokoić popytu na węgierskim rynku, około 30 proc. paliw musi być importowane - powiedział we wtorek na antenie Radia Kossuth Gyorgy Bacsa, członek zarządu węgierskiego koncernu naftowo-gazowego MOL. "Popyt na benzynę w minionym tygodniu był dwukrotnie wyższy niż w ubiegłym roku, zaś na olej napędowy – półtora razy większy. Około 70 naszych stacji, jedna czwarta całej sieci, jest całkowicie suchych" – dodał.

We wtorek poinformowano również o wznowieniu prac rafinerii Danube w Szazhalombatta na południe od Budapesztu po zakończeniu prac konserwacyjnych. Jednak osiągnięcie pełnej wydajności rafinerii ma zająć kilka tygodni. Jak podkreślił w wywiadzie Bacsa, problemy z dostawami nie "zostaną rozwiązane z dnia na dzień".

Według niego partnerzy detaliczni i hurtowi "muszą pomóc w rozwiązywaniu problemu niedoborów". Od wtorkowego popołudnia do północy w niedzielę partnerzy hurtowi MOL będą mogli składać nowe zamówienia tylko wtedy, gdy będą w stanie zorganizować dostawę - napisał koncern do swoich partnerów w liście cytowanym przez węgierskie media.

MOL próbował importować więcej produktów ze swojej rafinerii na Słowacji, ale "osiągnął granice swoich możliwości logistycznych" – napisał w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera Bacsa.

W ostatnich dniach koncern MOL wydał inne oświadczenie, w którym napisał, że bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech jest zagrożone, między innymi z powodu uszkodzeń rurociągu Przyjaźń oraz ograniczeń produkcyjnych rafinerii Danube, ale także wskutek zniknięcia importerów na węgierskim rynku.

Z Budapesztu Marcin Furdyna 

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
dasbot
Węgrzy sobie poradzą, bo Rosja im sprzeda zarówno ropę, jak i paliwa. Zobaczymy jak Polska sobie poradzi z tytułu wsparcia udziału w nieswojej wojnie, a od 5.12 poparliśmy również limit ceny na ropę z Rosji.......No to zejdźmy na glebę........2/3 importowanej do Polski ropy to REBCO (albo Urals albo po prostu rosyjska). Do tego 60% Węgrzy sobie poradzą, bo Rosja im sprzeda zarówno ropę, jak i paliwa. Zobaczymy jak Polska sobie poradzi z tytułu wsparcia udziału w nieswojej wojnie, a od 5.12 poparliśmy również limit ceny na ropę z Rosji.......No to zejdźmy na glebę........2/3 importowanej do Polski ropy to REBCO (albo Urals albo po prostu rosyjska). Do tego 60% importu ON również z Rosji. Zastanawiam się, jaki plan B wymyślili nasi "geniusze biznesu" vel stratedzy na miarę Sun Tzu w sytuacji, kiedy Rosjanie wstrzymają dostawy.......Pozwiemy ich? Fajnie, zanim "wygramy", skąd weźmiemy 15 mln ton ropy i ponad 3 mln ton samego tylko ON?..........No ale my przecież słyniemy z ułańskiej fantazji w myśl zasady "miękkie serce twarda du....pa". Albo jeszcze inaczej ......"Polacy przed szkodą i po szkodzie głupi"......No chyba że nasi rządzący "geniusze" założyli taką recesję, że przerób ropy i popyt na paliwa spadnie w przepaść i nie ma się co martwić na zapas.......Chyba tylko tak można tłumaczyć tą "narodową strategię bezpieczeństwa energetycznego"......
tomkooo
zakladasz, ze ktos tam mysli na okres czasu dluzszy niz tydzien ?
tam tylko patrza na aktualne slupki poparcia, 0 myslenia o przyszlosci kraju.
z reszta co ich obchodzi po ile beda paliwa, oni sobie kolejne 60% podwyzki dadza ;)
dasbot odpowiada tomkooo
Dobrze wiem, jak jest. Na co dzień. Dzisiaj info o "zsyłce" Kurskiego do Banku Światowego.....Ręka rękę myje.....Dopóki nie zmienimy ordynacji wyborczej, wprowadzimy kadencyjności parlamentarzystów, a najlepiej kryteriów kto może zostać posłem i senatorem, dopóty będziemy mieli to co mamy, czyli fasadę demokracji i iluzję Dobrze wiem, jak jest. Na co dzień. Dzisiaj info o "zsyłce" Kurskiego do Banku Światowego.....Ręka rękę myje.....Dopóki nie zmienimy ordynacji wyborczej, wprowadzimy kadencyjności parlamentarzystów, a najlepiej kryteriów kto może zostać posłem i senatorem, dopóty będziemy mieli to co mamy, czyli fasadę demokracji i iluzję bogactwa na kredyt.
tomkooo odpowiada dasbot
a kto to zrobi ? jak przy korycie od 30 lat te same mordy ? 40% spoleczenstwa pis popiera, reszta ciut mniejszych partaczy z drugiej strony. media publiczne w rekach pis, reszta usa/niemcy. tu nigdy nie bedzie racji stanu tylko partyjne przepychanki. kto mlody to radze sie przeprowadzic na zachod, bo u nas druga bialorus sie szykuje
infinityhost odpowiada (usunięty)
A mnie nurtuje inne pytanie "dlaczego jeszcze nas nie załatwili?".
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lubsuburbs
Termin 'prawackie', czy lewackie tutaj nie jest dobrym wyróżnikiem, bo to po prostu socjalizm/populizm. Czy to w wykonaniu lewicy pobożnej, czy bezpożnej nie ma znaczenia. W Wenezueli rządzonej przez lewicową dyktaturę urzędowa cena benzyny na stacjach to w przeliczeniu jakiś absurdalny ułamek centa amerykańskiego, a na stacjach Termin 'prawackie', czy lewackie tutaj nie jest dobrym wyróżnikiem, bo to po prostu socjalizm/populizm. Czy to w wykonaniu lewicy pobożnej, czy bezpożnej nie ma znaczenia. W Wenezueli rządzonej przez lewicową dyktaturę urzędowa cena benzyny na stacjach to w przeliczeniu jakiś absurdalny ułamek centa amerykańskiego, a na stacjach sucho, mimo, że kraj leży na ogromnych złożach ropy naftowej. Z kolei w prawicowym Chile przez dekady rządził wolny rynek.
jarekzbyszek
Dzięki Obajtkowi i Hofmanowi ( zainkasował premię od Węgier) oddaliśmy im kilkaset stacji Lotosu.
infinityhost
100 lat beztroskiego życia. I tutaj można być Rosjanom wdzięcznym, bo nieumiarkowanie w zużywaniu węglowodorów to GRZECH. Już rzygać mi się chciało jak patrzyłem na to marnotrawstwo.
marcin321
A czemu nie pozwolić ludziom żyć po swojemu?

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki