REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Węgiel za wszelką cenę. Powstanie nowa elektrownia?

2020-02-28 06:32
publikacja
2020-02-28 06:32

Dziś Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosi, czy daje zielone światło dla budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Złoczew - informuje piątkowa "Gazeta Wyborcza".

fot. Pixabay / / Pexels

W gazecie czytamy, że trzy tysiące mieszkańców z 33 wsi pod Złoczewem od lat żyje w strachu. "To właśnie tu rząd i państwowa PGE, idąc całkowicie na przekór trendom ekologicznym i ekonomicznym, planują wybudowanie odkrywkowej kopalni węgla, długa na kilkanaście kilometrów i szeroką na trzy. Złoże znajduje się aż 350 metrów pod ziemią: aby się do niego dostać, trzeba będzie użyć nie tylko koparek, ale także materiałów wybuchowych" - pisze dziennik.

Jak podano, budowa kopalni ma potrwać dziesięć lat i kosztować ok. 17 mld zł. "PGE liczy na to, że dzięki niej będzie można przedłużyć działanie elektrowni Bełchatów, która znajduje się 50 km od Złoczewa" - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

"Realizacja projektu będzie zależeć od otoczenia regulacyjnego w kraju i Unii Europejskiej" - wyjaśnia PGE cytowane w artykule.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (25)

dodaj komentarz
olek__83
Pochodzę z tych rejonów, dla nas to jest wielka szansa, brakuje tu siły napędowej i rozwoju, za 2800 zł nie da się utrzymać 3 osobowej rodziny, nie jestem wrogiem ekologii ale musimy rozróżnić populizm i górnolotne hasła od rzeczywistości. Nikt zdrowo rozsądkowy nie zabije wszystkiego w około siebie dla wyżej ideii,Pochodzę z tych rejonów, dla nas to jest wielka szansa, brakuje tu siły napędowej i rozwoju, za 2800 zł nie da się utrzymać 3 osobowej rodziny, nie jestem wrogiem ekologii ale musimy rozróżnić populizm i górnolotne hasła od rzeczywistości. Nikt zdrowo rozsądkowy nie zabije wszystkiego w około siebie dla wyżej ideii, zrozumcie że potrzebujemy za co życi i się rozwijać, swoją drogą nie mamy takiego poziomu rozwoju jak na zachodzie dobrze się mówi nowobogackim ludziom którzy żyją w miastach czsem za pieniądze z dorobku rodziców. Proszę postacie się na miejscu nas. My też chcemy się rozwijaj dla nas to czyn możemy dysponować jest zdrowym rozsądkiem, ja nie chce być zależny od laski wtym energetycznej z zagranicy.
antybolszewik
Chcesz umrzeć za kilka bryłek brudnego węgla? Czy ty przeczytałeś co napisałeś człowieku?! Kto cię tak zmanipulował?
ojkonomist
Oczywiście, też jestem za czystym powietrzem, ale pieców węglowych przybywa w b. małym stopniu, a jeżeli już to są to piece kl. V tzw. ekologiczne. kopciuchów ubywa, ludzie przechodzą na gas i pelt. Ale żeby wypowiadać się nt. powietrza, trzeba wejść głębiej w temat, w to, o czym się nie pisze a szkodzi najbardziej.Oczywiście, też jestem za czystym powietrzem, ale pieców węglowych przybywa w b. małym stopniu, a jeżeli już to są to piece kl. V tzw. ekologiczne. kopciuchów ubywa, ludzie przechodzą na gas i pelt. Ale żeby wypowiadać się nt. powietrza, trzeba wejść głębiej w temat, w to, o czym się nie pisze a szkodzi najbardziej. Byłam już dorosłą osobą gdy Was nie było jeszcze na świecie i dokładnie pamiętam te koszmarne obrazy z lat 60-70 z Tokio, Noego Jorku czy Londynu - potężny smog wywołany wszechobecną motoryzacją, W Polsce na koniec komuny było 1 mln aut i same piece kopciuchy (bo gazem mało kto palił) i jakoś o smogu nikt nie mówił. Teraz jest w Polsce 32 mln aut i mamy oczywiście smog, bo to one najbardziej zatruwają powietrze. Do tego tysiące samolotów latających nad Polską, spalających tysiące ton paliwa. Do mojego obecnego pieca (nie kopciucha) nikt mi nic nie dołożył, ale muszę go do 2025 wymienić by dostać kilka tysięcy ew. dopłaty do nowego systemu który będzie kosztował ok. 25-30 tyś. Życzę opamiętania w pisaniu. Diabeł jak zawsze siedzi w szczegółach
widz_w_cyrku
W republice węglowej bez zmian... no nic nawet jakby w dnie które już osiagnąl Pinokio i Społka mieli odwiert robić to koniec jest bliżej niż dalej
andregru
We Francji nawet na wioskach nie ogrzewa się węglem a tylko gazem i prądem . Państwo powinno miliardy zł przeznaczane na dotacje kopalń przeznaczyć na obniżkę cen prądu i gazu do ogrzewania , obniżając akcyzy , VAT .
borat123
W Maroku tez nie grzeją węglem tylko czy to coś zmienia :) My mamy dużo węgla i będziemy nim kotłować do bólu bo to się nazywa Bezpieczeństwo Energetyczne.
3b955haj9
Mieszkamy w Europie, chcemy oddychać czystym powietrzem oraz rośnie nasza świadomość ochrony środowiska nat. spaka koszt wytwarzania energii odnawialnej, na zachodzie stawiają jedynie bloki gazowe które będą uzupełniać zaopatrzenie przy słabszej produkcji OZE, planują magazynowanie energii.
A my uparcie przy swoim.
Mieszkamy w Europie, chcemy oddychać czystym powietrzem oraz rośnie nasza świadomość ochrony środowiska nat. spaka koszt wytwarzania energii odnawialnej, na zachodzie stawiają jedynie bloki gazowe które będą uzupełniać zaopatrzenie przy słabszej produkcji OZE, planują magazynowanie energii.
A my uparcie przy swoim. Bardzo drog obędzie nas to kosztowało.
andregru
Bo w Polsce nadal panuje kult węgla i górnika mimo zmian ustrojowych i gospodarczych .

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki