REKLAMA

SONDAŻWe Francji wyraźny wzrost popularności liderki skrajnej prawicy Marine Le Pen

2023-09-05 20:37
publikacja
2023-09-05 20:37

Polityczna wiarygodność Marine Le Pen, byłej przewodniczącej skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN), wyraźnie wzrosła wśród francuskiego społeczeństwa od listopada 2021 roku – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Viavoice dla dziennika „Liberation”.

We Francji wyraźny wzrost popularności liderki skrajnej prawicy Marine Le Pen
We Francji wyraźny wzrost popularności liderki skrajnej prawicy Marine Le Pen
/ Reuters

Według badania, aż 44 proc. ankietowanych (o 8 pkt. proc. więcej niż w listopadzie 2021 roku) uważa, że Le Pen, może „dostarczyć pożytecznych rozwiązań dla Francuzów”.

Ponadto 41 proc. badanych twierdzi, że Le Pen, która obecnie jest przewodniczącą grupy RN w Zgromadzeniu Narodowym, jest blisko ludzi, a 42 proc. uważa, że nadaje się na głowę państwa. Ponadto wielu Francuzów wskazuje na jej wiarygodność w takich dziedzinach, jak imigracja (50 proc.) czy bezpieczeństwo (46 proc.). Jednocześnie wzbudza ona niepokój aż 45 proc. badanych.

Ponadto według sondażu Zjednoczenie Narodowe jest postrzegane jako ugrupowanie bardziej wiarygodne niż skrajnie lewicowa partia Francja Nieujarzmiona (LFI) Jeana-Luca Melenchona.

Marine Le Pen była kandydatką w wyborach prezydenckich w 2012, 2017 i 2022 roku. W dwóch ostatnich przechodziła do drugiej tury, przegrywając za każdym razem z Emmanuelem Macronem.

Badanie online zostało przeprowadzone w dniach 18-21 sierpnia metodą kwotową na próbie 1001 ankietowanych. (PAP)

mrf/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki