REKLAMA

Wcale nie leasing. Mali przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inne rozwiązanie

2023-09-24 12:00
publikacja
2023-09-24 12:00

Zainteresowanie wynajmem długoterminowym aut wśród przedstawicieli małych, mikro i jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło do 23 proc. w lipcu tego roku, z 17 proc. w listopadzie roku ubiegłego - wynika z badania IBRiS.

Wcale nie leasing. Mali przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inne rozwiązanie
Wcale nie leasing. Mali przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inne rozwiązanie
fot. DigitalPen / / Shutterstock

Badanie IBRiS "Oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców wobec samochodów służbowych" wykonano w lipcu tego roku na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP).

Z badania wynika też, że wynajem długoterminowy jest coraz bardziej rozpoznawalny, gdyż 89 proc. badanych odpowiedziało, że słyszało o niej, to o 5 pkt. proc. więcej, niż w listopadzie 2022 r. Zgodnie z wynikami badania słabnie zainteresowanie zakupem aut za gotówkę wśród najmniejszych przedsiębiorców - w porównywalnym okresie z 36 proc. do 33 proc.

Reklama

"Firmy coraz częściej oczekują elastycznych i dopasowanych indywidualnie rozwiązań, co jest zrozumiałe w obecnej sytuacji gospodarczej. Tym bardziej cieszy zainteresowanie i wysoka świadomość wśród małych, mikro i jednoosobowych firm, usług takich jak wynajem długoterminowy, który wyróżnia się na tle konkurencyjnych sposobów finansowania aut dużą stabilnością gwarantowaną klientowi" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PZWLP Robert Antczak.

Jego zdaniem szczególnie cenione obecnie atuty wynajmu długoterminowego wśród najmniejszych przedsiębiorców to stałej wysokości rata niezależna od zmieniających się stóp procentowych, uwzględniająca pełen serwis pojazdu, a także np. opony, czy ubezpieczenie, czy brak konieczności wnoszenia wkładu własnego.

Jak wynika z badania, do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez najmniejszych przedsiębiorców w naszym kraju przy wyborze finansowania auta służbowego należą: stała miesięczna rata, niezależna od stóp procentowych (49 proc.), niska miesięczna rata (41 proc.) oraz pełna obsługa, ubezpieczenie i serwis wliczone w ratę (37 proc.)

Dla niespełna co trzeciej firmy ważne są proste formalności, zaś dla przeszło co czwartej – dowolność decyzji o wykupie auta. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki