REKLAMA

W środę KE zaprezentuje raport na temat stanu praworządności w Unii Europejskiej

2020-09-29 14:58
publikacja
2020-09-29 14:58
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

W środę Komisja Europejska zaprezentuje raport na temat praworządności w Unii Europejskiej. Będzie to pierwszy raport roczny, który obejmie wszystkie 27 państw członkowskich UE.

Raport, jak informuje KE, skoncentruje się na znaczących zmianach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, w czterech obszarach. Są to: system wymiaru sprawiedliwości, ramy antykorupcyjne, pluralizm mediów oraz inne kwestie instytucjonalne.

Raport ma dotyczyć również ostatnich zmian w zakresie środków nadzwyczajnych przyjętych przez państwa unijne podczas pandemii Covid-19.

"Raport ma być instrumentem dialogu między krajami członkowskimi, ale też z PE w zakresie aspektów związanych z praworządnością" - powiedziała na konferencji we wtorek rzeczniczka KE Dana Spinant.

Jak informuje KE, sprawozdanie ma posłużyć za podstawę do zapoczątkowania debaty politycznej na temat praworządności między państwami członkowskimi w Radzie, w Parlamencie Europejskim, a także na szczeblu krajowym, czyli w parlamentach narodowych i w społeczeństwie obywatelskim.

Pierwsze sprawozdanie na temat praworządności ma być częścią "ogólnego kompleksowego europejskiego mechanizmu na rzecz praworządności". Celem jest rozpoczęcie publikacji raportów co rok i zapewnienie UE bodźca do podejmowania wyzwań w zakresie praworządności w sposób obiektywny i oparty na współpracy.

KE informuje, że ma to pomóc "w promowaniu kultury praworządności w całej UE, w ramach której uczymy się na podstawie doświadczeń i najlepszych praktyk innych, ale także we wczesnym identyfikowaniu problemów". "Naszym celem jest, aby państwa członkowskie były w stanie wykrywać i naprawiać problemy w zakresie praworządności na wczesnym etapie" - twierdzi Komisja Europejska.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki