W poniedziałek szczyt ONZ w sprawie uchodźców i migrantów

Na forum ONZ w Nowym Jorku odbędzie się w poniedziałek szczyt poświęcony problematyce uchodźców i migrantów. Wezmą w nim udział szefowie państw i rządów oraz liderzy społeczeństwa obywatelskiego z całego świata. Przewidziano przyjęcie deklaracji.

"Nie trzeba nikomu mówić, jak ważny jest temat nadchodzącego szczytu. Nawet w Polsce słyszymy o tym, jak wiele się dzieje: nie tylko na południu Europy, ale również w innych krajach" - powiedziała dziennikarzom w czwartek Mariola Ratschka z Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie. "To będzie pierwszy tego typu szczyt w historii. Został powołany po to, aby światowi liderzy opracowali swoje własne podejście do tego międzynarodowego problemu: co zrobić ze zjawiskiem uchodźstwa i migrantów" - dodała.

Jak podkreśliła Ratschka, szczyt ma ogromne znaczenie, ponieważ "jesteśmy świadkami przemieszczania się ogromnych mas ludności". "Widzimy, ile tej ludności ginie. To już najwyższy czas, żeby ten problem rozwiązać, (...) aby migracje i uchodźstwo przebiegały w sposób bezpieczny, uporządkowany i przewidywalny" - podkreśliła.

Podczas szczytu światowi przywódcy podpiszą Deklarację Nowojorską w Sprawie Uchodźców i Migrantów oraz przyjmą plany jej realizacji. Dokument końcowy przyjęły jednogłośnie państwa członkowskie ONZ. Podstawą aktu są powszechne prawa człowieka.

"Deklaracja to określenie woli politycznej państw. Zostaną w niej ujęte pewne zobowiązania państw dotyczące uchodźstwa i migracji. To początek stworzenia planu, strategii. Dokument rozpocznie nowy rozdział w postępowaniu z uchodźcami i migrantami" - wyjaśniła Ratschka.

Wśród zobowiązań Deklaracji znalazły się m.in.: zapewnienie wszystkim dzieciom migrantów i uchodźców dostępu do edukacji w ciągu kilku miesięcy od przybycia do nowego kraju, zapobieganie i reagowanie na przemoc o podłożu seksualnym lub płciowym oraz wspieranie państw, które ratują i przyjmują dużą liczbę migrantów i uchodźców.

Dokument nawołuje także do stanowczego potępiania ksenofobii wobec uchodźców i migrantów, wspieranie globalnej kampanii zwalczającej zachowania ksenofobiczne, podkreślania pozytywnego wkładu, jaki wnoszą migranci w rozwój ekonomiczny i społeczny w państwie przyjmującym oraz poprawy pomocy humanitarnej i rozwojowej dla państw najbardziej dotkniętych skutkami uchodźstwa.

Jak podaje Ośrodek Informacji ONZ, jedna na każde 113 osób na świecie ubiega się o azyl, jest uchodźcą lub jest wewnętrznie przesiedlona.

Europa - zgodnie z danymi instytucji - przyjmuje jedynie 6 proc. wszystkich migrantów na świecie. Blisko 70 proc. migrantów przyjmuje Afryka i Bliski Wschód. Najwięcej uchodźców w 2015 roku przyjęła Turcja (blisko 2,6 mln).

Od stycznia 2014 r. do maja 2016 r. na Morzu Śródziemnym życie straciło 8 412 migrantów, z czego 1 638 w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku.(PAP)

oma/ az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~kalwa321

"Dokument nawołuje także do stanowczego potępiania ksenofobii wobec uchodźców i migrantów, wspieranie globalnej kampanii zwalczającej zachowania ksenofobiczne, podkreślania pozytywnego wkładu, jaki wnoszą migranci w rozwój ekonomiczny i społeczny w państwie przyjmującym oraz poprawy pomocy humanitarnej i rozwojowej dla państw najbardziej dotkniętych skutkami uchodźstwa." - na moje oko to państwa europejskie trzeba bronić przed ksenofobicznym islamem, który Nas zalewa. I nie "podkreślania pozytywnego wkładu" tylko zakłamywanie rzeczywistości że to coś pozytywnego! Gdyby uchodźcy byli pozytywni to nie byloby problemu po państwa zabiegałyby o uchodźców! A tak - z tego co widzę - to nie jest. Bo na co komu terror w kraju i to jeszcze za własne pieniądze z podatków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil