W korporacjach legalnie popracujesz w niedziele i święta

Sejm zamierza wyłączyć pracowników sektora usług biznesowych spod zakazu pracy w niedziele i pozostałe dni wolne.

Centrum biznesowe praca w niedziele i święta
Źródło: Thinkstock

Podczas gdy część krakowskich radnych chce dać odpocząć w niedziele i święta zatrudnionym w sklepach, w odwrotnym kierunku idą posłowie. Chodzi o wyłączenie pracowników sektora usług biznesowych spod zakazu pracy w niedziele i święta - informuje "Dziennik Polski".

W ten sposób zagraniczne firmy przy wyznaczaniu harmonogramu pracy nie byłyby ograniczone polskim kalendarzem dni wolnych. I tak np. pracownicy wykonujący zlecenia dla amerykańskich spółek nie mieliby wolnego w polskie święta narodowe, ale odpoczywaliby w te, w których do pracy nie chodzą Amerykanie.

W tej chwili centra usług biznesowych muszą omijać zakaz pracy w niedziele i święta, wykorzystując luki prawne. Dlatego najczęściej albo wykorzystują do tego umowy zlecenia i o dzieło, albo wprowadzają ciągły system zmianowy.

Zdaniem Michała Filipkiewicza, specjalisty serwisu Praca.pl, umożliwienie korporacjom działania w nasze wolne dni przyniesie pozytywne skutki. "Zmiana pociągnie za sobą wzrost zatrudnienia i zachęci kolejne firmy do otwierania nowych centrów" mówi Michał Filipkiewicz. (PAP)

tpo/

Komentuje Justyna Niedbał, redaktor Bankier.pl
Justyna Niedbał

Nie spędzą świąt w gronie rodzinnym

Pomysł posłów polegający na wyłączeniu pracowników sektora usług biznesowych spod zakazu pracy w niedzielę i święta ma wady i zalety. Na gruncie obecnych przepisów pracodawca zatrudniający pracownika na zasadach umowy o pracę nie może nakazać mu pracy w dzień od niej zwolniony. Zmiana rozwiązań prawnych w tym zakresie z pewnością przyciągnie wiele zagranicznych firm, które nie będą już obawiały się o to, że z powodu polskich świąt poniosą realne straty finansowe, ponieważ kilka dni w roku zabraknie im pracowników do obsługi kontrahentów z innych krajów. Należy jednak pamiętać o pracownikach tych firm, którzy nie będą już mogli spędzać świąt z rodziną, a jedyną alternatywą dla nich będzie skorzystanie w tym czasie z urlopu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomysł może zamienić się w realną zmianę w przepisach, ponieważ zagraniczne korporacje trzymają w rękach silną kartę przetargową. W dobie rosnącego bezrobocia jest nią możliwość zatrudnienia tysięcy Polaków.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Anka

Czy jeżeli pracuje dla amerykańskiej korporacji , ale na kilkanaście europejskich krajów to będę miała wolne we wszystkie święta w tych wszystkich krajach? A na serio to niewolnictwo.

! Odpowiedz
0 1 ~flis

Ten Filipkiewicz to jakiś głupek. Tyle w temacie. jego dyplomem mozna sobie podetrzeć o ile go ma..

! Odpowiedz
0 0 ~LoL

Nie trzeba kombinować, aby pracownik korporacyjny pracował w święta narodowe - za prac w ni otrzymuje się dzień wolny i normalną dniówkę, lub podwójną dniówkę, albo dwa dni wolne. Nie rozumiem co posłowie chcą zmieniać, ale oni chyba sami nie wiedzą.

! Odpowiedz
0 0 ~rtret

A czy już się nie pracuje?


Osobiście pracuję w outsourcingowej firmie na literkę "C" i święta typu 11.11, 24.12, 06.01, 01.05, 03.05 są przeze mnie przepracowywane.

Analogicznie w dniach, w której nasz klient ma dzień ustawowo wolny, to i ja również.

! Odpowiedz
0 0 ~Pita

Buahahah nawet w back office w Indiach mają wolne w ich swieta narodowe!!! buahahaha!!

! Odpowiedz
0 0 ~Do the needful

Wszyscy którzy tu biadolą jak to źle będzie nie znają obecnie obowiązującego kodeksu pracy.
Wszystkie firmy mogą obecnie kazać swoim pracownikom (zatrudnionym na umowę o pracę) pracować w niedziele i święta. Kluczem jest system pracy zmianowej.
W tym systemie pracodawca może wyznaczyć w harmonogramie pracownika dzień pracujący w niedzielę lub święto, i w zamian dać mu dzień wolny w innym terminie.
Nie trzeba do tego stosować żadnych sztuczek, nie trzeba żadnego prawa łamać. Żadnego prawa do tego zmieniać nie trzeba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~szach

To nie korporacjonizm tylko - syjonizm. Ktoś tu się już zastanawiał - czy Polską ,,rządzą,, Polacy???

! Odpowiedz
0 0 ~Żyd

Ktoś musi zapracować na mojego nowego bentleya i chatę w Hiszpanii. Z dobrobytu już się wam całkiem w dupach poprzewracało !

! Odpowiedz
0 0 ~dede

Tak. Te kilka dni różnicy między świętami w Polsce a np w USA, które w dodatku można obejść prawnie zrobi tak dużą różnicę, że inwestorzy się do nas zwalą z całego świata... ręce opadają, zastanówcie się co wypisujecie.

! Odpowiedz
0 0 ~KIMDZONGTUSK

czy w Polsce rządzą Polacy ? Osobiście mam duuuuże wątpliwości.
Był komunizm, był faszyzm, teraz mamy korporacjonizm .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne