REKLAMA

W Wielkiej Brytanii ustalono nowy poziom tak zwanej "płacy godziwej"

2016-11-01 12:33
publikacja
2016-11-01 12:33

W Wielkiej Brytanii ustalono nowy poziom tak zwanej "płacy godziwej" - 8 funtów i 45 pensów za godzinę, a w Londynie nawet więcej- 9 funtów i 75 pensów. To sporo więcej niż ustawowe wynagrodzenie minimalne, które od nowego roku finansowego, czyli od kwietnia, wzrośnie do 7 funtów i 20 pensów.

/ YAY Foto

W ubiegłym roku brytyjski rząd zapowiedział wieloletni program podwyżek płacy minimalnej, co wywołało obawy, że spadnie liczba firm oferujących dobrowolnie wyższą "płacę godziwą". Stało się jednak inaczej - ich rejestr wzrósł dwukrotnie- do prawie 3 tysięcy. Wśród największych są: IKEA, banki Lloydsa i TSB, firma energetyczna EDF, Biblioteka Brytyjska, ubezpieczyciele Aviva i RSA, kluby piłkarskie Chelsea i Everton oraz sieć kin Curzon. W sumie zatrudniają one 120 tysięcy osób.

"Płaca godziwa" to pomysł organizacji dobroczynnej Living Wage Foundation, której prezes, Gavin Kelly, powiedział, że dla wielu pracodawców pracownicy przestają być łatwo wymienialnym narzędziem, a stają się elementem majątku trwałego firmy, w który trzeba inwestować.

Jest jednak i inna, duża grupa pracodawców, która uważa, że utrzymanie płacy minimalnej i płacy godziwej będzie się kłócić z interesem gospodarczym Wielkiej Brytanii w sytuacji Brexitu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Drymer, Londyn/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~taki_jeden
W 1972, ostatnim zanim weszli do UE, za 8,45 GBP można było kupić 100 litrów benzyny, albo 275 butelek piwa, albo 42 paczki Marlboro, albo wynająć kawalerkę na dwa tygodnie, albo pojechać z Manchesteru do Londynu pociągiem, kupić bilet na finał Pucharu Anglii, w której grali mężczyźni, a nie metroseksualne łajzy, W 1972, ostatnim zanim weszli do UE, za 8,45 GBP można było kupić 100 litrów benzyny, albo 275 butelek piwa, albo 42 paczki Marlboro, albo wynająć kawalerkę na dwa tygodnie, albo pojechać z Manchesteru do Londynu pociągiem, kupić bilet na finał Pucharu Anglii, w której grali mężczyźni, a nie metroseksualne łajzy, wrócić i pójść do kina na Bonda, który nie wygląda jak Putin. Royal Navy miała 5 lotniskowców. I narzekali, że wszystko drożeje, a marynarka zniknęła.

Co zostało z funta i marynarki po pobycie w UE?
~antek
Gdp per capita - wzrost z okolo 2000 do okolo 40000 USD....nie jest zle :)
~taki_jeden odpowiada ~antek
No nie wiem. W podanym przeze mnie przykładzie podróży na mecz powinno zostać 55p na nieprzewidziane wydatki (kolej 2 X 2,50 GBP, mecz 2,00 GBP, Bond 0,90 GBP). Ale jeśli się odłożyło, inflacja pozbawiła człowieka tych pieniędzy, podobnie jak wszystkich, które w następnych latach odkładał.

A poza tym zamiast
No nie wiem. W podanym przeze mnie przykładzie podróży na mecz powinno zostać 55p na nieprzewidziane wydatki (kolej 2 X 2,50 GBP, mecz 2,00 GBP, Bond 0,90 GBP). Ale jeśli się odłożyło, inflacja pozbawiła człowieka tych pieniędzy, podobnie jak wszystkich, które w następnych latach odkładał.

A poza tym zamiast na mecz można było pojechać na koncert Wings, a obecnie tylko Backstreet Boys, czego żaden wzrost PKB/Capita nie naprawia.
~wnuk
No a ile wtedy wynosiła minimalna?
ćwierć funta?
~taki_jeden odpowiada ~wnuk
Nie było płacy minimalnej. To wynalazek rządu towarzysza Tony Blair'a z końcówki lat 90-tych. Natomiast przeciętne wynagrodzenie rocznie wynosiło 1.351 GBP. Za uncję złota płacono 16,(8) GBP, co znaczy, że przeciętne wynagrodzenie wynosiło 80 uncji złota rocznie, lub około 100.000 dolarów amerykańskich według Nie było płacy minimalnej. To wynalazek rządu towarzysza Tony Blair'a z końcówki lat 90-tych. Natomiast przeciętne wynagrodzenie rocznie wynosiło 1.351 GBP. Za uncję złota płacono 16,(8) GBP, co znaczy, że przeciętne wynagrodzenie wynosiło 80 uncji złota rocznie, lub około 100.000 dolarów amerykańskich według wartości z 2015.

Czy przeciętne wynagrodzenie w UK w 2015 wynosi 100.000 dolarów, czy może się obniżyło (podobnie jak funt).
~Le
$ też dodrukowano 15 razy tyle i trzyma się tylko sentymentu chociaż nigdy nie był w UE..
~cyc
Panie Jarzabek idą c tym tropem, bilet tygodniowy do pierwszej stref(Londyn) 55funtów a zatem miesięcznie 1100 zł. Pokój ( tzw jedenyka 80-90funtów/tydzien, tj.Ok 1600zl/ miesiąc dodaj telefon , Internet i masz 3tys zł, zostaje Ci więc połowa, jedzenie jest conajmnie 2 razy droższe a zatem naprawdę jest to dosłownie Panie Jarzabek idą c tym tropem, bilet tygodniowy do pierwszej stref(Londyn) 55funtów a zatem miesięcznie 1100 zł. Pokój ( tzw jedenyka 80-90funtów/tydzien, tj.Ok 1600zl/ miesiąc dodaj telefon , Internet i masz 3tys zł, zostaje Ci więc połowa, jedzenie jest conajmnie 2 razy droższe a zatem naprawdę jest to dosłownie wegetacja , w małym pokoiku, oczywiscie mowa tu o najniższe krajowej i życiu w Londynie
~bumbum
sorry gościu ale ceny tam nie są 2 razy wyższe nie kłam byłem tam!
A ten bilet to z której strefy?
~wiatraczek
jedzenie jest conajmniej 2 razy drozsze- no I to zdanie swiadczy ze nie wiesz o czym piszesz.
LIDLE,ALDI,TESCO ceny nawet podobne......a w Polskich sklepach na dzis 20% drozej, ale przez cene funta chyba bedzie drozec.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki