REKLAMA
WEBINAR

W Polsce brakuje specjalistów IT, firmy mają problem z rekrutacją. Na tle UE wypadamy blado

2022-11-19 06:00
publikacja
2022-11-19 06:00

Specjaliści IT stanowią w Polsce ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych, co jest jedną z niższych wartości w UE - wskazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Po to, by wypełnić tę lukę, studia związane z technologią, inżynierią i matematyką powinno u nas kończyć 3,5 razy więcej osób - dodał.

W Polsce brakuje specjalistów IT, firmy mają problem z rekrutacją. Na tle UE wypadamy blado
W Polsce brakuje specjalistów IT, firmy mają problem z rekrutacją. Na tle UE wypadamy blado
fot. Virrage Images / / Shutterstock

W przeprowadzonym przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) badaniu z udziałem firm z sektora IT stwierdzono, że 42 proc. wakatów na stanowisko specjalisty jest trudnych do obsadzenia. Z badania wynika, że 64 proc. ankietowanych firm zatrudniło mniej specjalistów z tego sektora niż planowało, a 20 proc. często musiało odmawiać realizacji projektu z powodu braku wystarczającej liczby specjalistów.

"147 tys. specjalistów IT brakuje, aby ich udział wśród wszystkich pracowników w Polsce był taki sam jak w Unii Europejskiej. Z kolei badając różnicę między faktyczną liczbą specjalistów a wartością wynikającą z potencjału gospodarki, deficyt specjalistów szacowany jest na 25 tys." - stwierdzono w raporcie PIE „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?”.

PIE

W ocenie analityków PIE, aby wypełnić tę lukę, 3,5 razy więcej osób w Polsce powinno kończyć studia związane z technologią, inżynierią i matematyką (tzw. kierunki STEM).

Ignacy Święcicki z PIE wskazał, że obecnie w Polsce specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych i jest to jedna z niższych wartości w UE.

"W całej Unii specjaliści stanowią ok. 4,5 proc. pracowników, a znaczący dystans między Polską a UE utrzymuje się w ostatniej dekadzie" - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że w Polsce mamy do czynienia ze zróżnicowanym rynkiem – z jednej strony dynamicznie rozwijająca się grupa firm produkujących oprogramowanie na eksport i dla międzynarodowych korporacji, a z drugiej firmy działające na rynku krajowym. "Te pierwsze konkurują o projekty i specjalistów globalnie i mogą zaoferować bardzo wysokie stawki wynagrodzenia. Te drugie cyfryzują się powoli, a dodatkowo przy próbie zatrudnienia specjalisty IT napotykają barierę cenową" - wyjaśnił. W średnim i długim okresie może to być hamulcem rozwojowym kraju – ocenił.

Według autorów raportu polskie firmy mają problem ze znalezieniem osób na stanowiska specjalistów IT. Zgodnie z zamieszczonymi w nim wynikami ankiety 61 proc. badanych przedsiębiorstw zatrudniło w ostatnim roku tylu specjalistów, ilu planowało. Czynnikami, które na to wpływają, są "zbyt mała liczba zgłoszeń oraz zbyt wysokie oczekiwania płacowe kandydatów". "W konsekwencji co piąta przebadana firma z powodu luki IT musiała odmawiać realizacji projektu lub dostarczała go z opóźnieniem" - wskazano.

W ocenie analityków problem jest też malejąca liczba absolwentów kierunków technicznych, którzy mogliby wypełnić lukę IT, a także niski udział kobiet wśród studentów kierunków technicznych i specjalistów IT. "Choć mierzenie się z tym problemem jest istotne, to jego rozwiązanie tylko w niewielkim stopniu przyczyni się do zmniejszenia luki specjalistów IT w perspektywie krótkookresowej" - ocenił Krystian Łukasik z PIE. Zaznaczył, że największe trudności są ze znalezieniem pracowników posiadających już doświadczenie, a nie wśród osób rozpoczynających karierę.

Jak wskazano, luka specjalistów IT w Polsce tylko w niewielkim stopniu będzie łagodzona przez pracowników przyjeżdżających do Polski z Europy Wschodniej, przede wszystkim z Białorusi i Ukrainy. Wprawdzie w ostatnich miesiącach obserwowany jest szczególnie duży napływ specjalistów IT ze Wschodu, jednak ruch ten wynika z niestabilnej sytuacji politycznej na Wschodzie i jest nie do utrzymania w dłuższym okresie - oceniono. Dodano, że przez osiem miesięcy 2022 r. co piąta nowopowstała firma zajmująca się telekomunikacją, oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki w Polsce została założona przez osobę posiadającą obywatelstwo Białorusi, Rosji lub Ukrainy.

Eksperci PIE zaznaczyli, że od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę udział firm IT zarejestrowanych przez obywateli tych państw wzrósł jeszcze bardziej. "Obywatele Białorusi zarejestrowali 2,7 tys., a Ukrainy 1,2 tys. nowych firm" - wskazano. W raporcie zwrócono uwagę, że chociaż gros tych firm stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze, Polska wyraźnie jawi się jako jeden z głównych kierunków migracji specjalistów IT ze Wschodu. Badania sondażowe prowadzone w Ukrainie również potwierdzają, że Polska jest głównym pożądanym kierunkiem emigracji i relokacji przedsiębiorstw branży IT - stwierdzono.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
lebero654
Jakość kadr widać po wdrożeniach państwowych. Co wdrożenie to porażka. Jedynie progemy bankowe działają przyzwoicie a i to nie wszystkie. Firmy ukraińskie gdy okrzepną na polskim rynku i nie zostaną zagryzione przez polską konkurencję, to na pewno nie wrócą na Ukrainę. Jakoś nie za bardzo wierzę w programy odbudowy Ukrainy.
marmaj
W Indiach są lepsi i mniej biorą. Rynki sobie z tym poradzą. Już od jakiegoś czasu widać jak Polskie firmy ściągają hindusów robiących przy IT. Są bardzo pracowici i mniej wymagający. Zresztą cały ten zawód jest bardzo elastyczny i można robotę wykonać zdalnie. Rynek nie lubi próżni.
trollmaster
you must be joking. Są w większości ciency jak tyłek węża.
moravietz
Ty idz sprawdzic, czy stolec na pewno oddales bo na mozg ci uciska. Masz zerowe lub ujemne pojecie o branzy wiec nie pyskuj.
baibina
Uhhh dobrze ze przypominacie rergólarnie bo już bym zapoimniał! XD
zbyszek_
Czy naprawde trzeba miec doktorat z automatycznej klasyfikacji obiektow w wielowymiarowych przestrzeniach Banacha, aby potrafic Overlay Div w Htmlu zaslaniajacy cala strone wylaczyc klawiszem Back przegladarki zamiast cofac sie do poprzednio ogladanego URL..

Ci javascriptowcy powinni placic kary ludziom za zmuszanie ich do
Czy naprawde trzeba miec doktorat z automatycznej klasyfikacji obiektow w wielowymiarowych przestrzeniach Banacha, aby potrafic Overlay Div w Htmlu zaslaniajacy cala strone wylaczyc klawiszem Back przegladarki zamiast cofac sie do poprzednio ogladanego URL..

Ci javascriptowcy powinni placic kary ludziom za zmuszanie ich do klikania we Divy.

Co za Gamonie!
awaa
Problemy to dopiero będą, bo tych nowych specjalistów IT nie będzie miał kto uczyć. Wystarczy sprawdzić średnią wieku pracowników politechnik na wydziałach informatycznych i powiązanych z informatyką. Wyjdzie 50 z dużym plusem. Nikt kto ma wiedzę i umiejętności w zakresie IT oraz wieloletnie doświadczenie nie będzie pracował za średnią Problemy to dopiero będą, bo tych nowych specjalistów IT nie będzie miał kto uczyć. Wystarczy sprawdzić średnią wieku pracowników politechnik na wydziałach informatycznych i powiązanych z informatyką. Wyjdzie 50 z dużym plusem. Nikt kto ma wiedzę i umiejętności w zakresie IT oraz wieloletnie doświadczenie nie będzie pracował za średnią krajową. Podwyżka 300 zł brutto raz na 2 lata niespecjalnie zachęca do pracy na uczelni. Zostają (prawie) emeryci i ci, którym chce się łączyć pracę na uczelni i w biznesie.
taki-ktos-jak-ja
Specjalistą IT i to dobrym, można zostać też po kierunkach typu elektronika i telekomunikacja. Ale fakt że część z tych osób zaczyna na uczelni. Po czym odchodzi mając pewne początki za sobą i kontynuuje już w sektorze prywatnym. Znam taki przypadek z najbliższego otoczenia.

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki