REKLAMA

W I półroczu br. przybyło ok. 2,42 mln mkw. powierzchni magazynowej [raport]

2022-09-01 11:41
publikacja
2022-09-01 11:41

W I półroczu br. ukończono inwestycje magazynowe o łącznej powierzchni ok. 2,42 mln mkw., popyt brutto to 3,9 mln mkw. – to dwa najwyższe wyniki w historii polskiego rynku - ocenili eksperci firmy Colliers. Wskaźnik pustostanów wyniósł 3,2 proc. i spadł o 2,4 punktu proc. - dodano.

W I półroczu br. przybyło ok. 2,42 mln mkw. powierzchni magazynowej [raport]
W I półroczu br. przybyło ok. 2,42 mln mkw. powierzchni magazynowej [raport]
fot. Thomas Frey / / FORUM

Według raportu firmy Colliers na rynku magazynowym w Polsce "Do końca czerwca ukończono inwestycje o łącznej powierzchni ok. 2,42 mln mkw., natomiast popyt brutto wyniósł niemal 3,9 mln mkw. – to dwa najwyższe wyniki w swoich kategoriach w historii polskiego rynku" - oceniono.

W raporcie podano, że dominującymi pod względem podaży rynkami magazynowymi w Polsce pozostały województwa mazowieckie (5,4 mln mkw.), śląskie (4,6 mln mkw.) oraz łódzkie (3,8 mln mkw.).

Zwrócono uwagę, że biorąc pod uwagę województwa z najwyższą nową podażą, w czołowej trójce uplasowały się: dolnośląskie, łódzkie oraz wielkopolskie, gdzie odnotowano wzrost odpowiednio o 448,7 tys. mkw., 353,1 tys. mkw. oraz 351,5 tys. mkw.

"Obecnie do największych obiektów w budowie należą: CTPark Iłowa (150,9 tys. mkw.), Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz (146 tys. mkw.), Exeter Park Świebodzin (123,9 tys. mkw.), Hillwood Łowicz Południe (108,6 tys. mkw.) oraz GLP Wrocław V Logistics Centre (89,6 tys. mkw.)„ - wymieniono w raporcie.

Zdaniem ekspertów Colliers obiekty magazynowe w Polsce wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najemców.

"W pierwszej połowie 2022 roku zostało wynajętych niemal 3,9 mln mkw. powierzchni, co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Województwami, w których wynajęto najwięcej powierzchni, były: śląskie (759,3 tys. mkw.), mazowieckie (740 tys. mkw.) oraz łódzkie (469,9 tys. mkw.). Największy wzrost popytu odnotowano w województwie lubuskim (400,3 tys. mkw.), gdzie w I połowie 2022 r. wynajęto więcej powierzchni niż w całym 2021 r." - podano w raporcie.

"Na tak dobre wyniki wpływa kilka czynników, m.in. centralne położenie Polski w Europie i rozwijająca się infrastruktura transportowa. Zainteresowani nieruchomościami przemysłowo-logistycznymi wciąż pozostają najemcy z sektora e-commerce, których aktywność znacznie wzrosła w czasie pandemii COVID-19" – stwierdził analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Antoni Szwech.

Według danych przedstawionych przez firmę Collier pod względem sektorów działalności najemców liderami były branże 3PL (46 proc.), produkcja (15 proc.) oraz handel detaliczny (12 proc.).

"W I połowie 2022 r. wskaźnik pustostanów osiągnął jeden z najniższych w historii rynku wyników (3,2 proc.), co oznacza spadek o 2,4 punktu proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku" - podkreślono w raporcie.

Dodano, że najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (8,2 proc.), opolskim (6,1 proc.) oraz lubelskim (5,1 proc.). Województwo świętokrzyskie wykazało największe zmiany pod względem dostępności powierzchni.

"Współczynnik powierzchni niewynajętej spadł o 16,6 punktu proc. i na koniec czerwca 2022 roku wynosił 0,6 proc. Natomiast województwa podkarpackie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie wykazują brak dostępnych powierzchni na koniec pierwszego półrocza".

Mimo że wojna w Ukrainie spowodowała zmiany na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych, eksperci Colliers spodziewają się jego dalszego dynamicznego rozwoju.

"Na rynku inwestycyjnym zauważamy odwrócenie się trendu stóp kapitałowych nieruchomości przemysłowych i logistycznych ze spadkowego na wzrostowy. Pomimo widocznych zmian na rynku, znajduje się on wciąż w bardzo dobrej kondycji i dynamicznie się rozwija" – wyjaśnia senior partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers, Maciej Chmielewski.

"Firmy działające na obszarach objętych wojną lub sankcjami gospodarczymi będą przenosić swoją działalność do krajów, w których jest bezpieczniej, a takim krajem jest właśnie Polska. Na razie ten trend nie jest zjawiskiem masowym – dotyczy pojedynczych przypadków. (...) W obecnej sytuacji geopolitycznej będzie się stawał coraz bardziej popularny – stwierdziła dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Dominika Jędrak. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki