REKLAMA

W 2015 roku frankowcy mogą spać spokojnie

Łukasz Piechowiak2014-12-17 13:53główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2014-12-17 13:53
W 2015 roku frankowcy mogą spać spokojnie
W 2015 roku frankowcy mogą spać spokojnie
/ Thinkstock

Rok 2015 raczej nie będzie czasem nadzwyczajnej odwilży dla frankowców, ale nie powinniśmy się obawiać, że helwecka waluta mocno podrożeje. Szwajcarski Bank Narodowy dalej będzie bronił kursu franka w stosunku do euro, zatem, to ile wyniesie on w stosunku do złotego, zależy głównie od naszej gospodarki.

Jeżeli Swzajcarski Bank Centralny nie zmieni swojej polityki obrony kursu franka to nic złego raczej nam nie powinno grozić. Niemniej, czarnym łabędziem na 2015 rok jest właśnie zmiana decyzji SNB, która może doprowadzić do deprecjacji złotego wobec franka nawet o 30%. Podobny scenariusz możliwy jest przy nagłym wycofaniu się inwestorów zagranicznych z Polski na skutek m.in. decyzji politycznych. Taka sytuacja jest mało prawdopodobna, ale możliwa.

W styczniu 2014 roku za franka płaciliśmy 3,38 zł, obecnie 3,5 zł. Na kurs wpływ mają dwa czynniki – zachowanie złotego względem głównych walut oraz zmiany helweckiej waluty wobec euro. O ten ostatni czynnik możemy być spokojni, bo nic nie wskazuje na to, by w 2015 roku SNB zmienił swoją politykę obrony kursu. Z prognoz wynika, że polityka zostanie tylko odrobinę poluzowana: z 1,2 do 1,23 EUR/CHF.

Co kształtuje kurs franka?

Dlatego o wiele ważniejsza dla polskich kredytobiorców zadłużonych we franku jest wycena złotego w stosunku do dolara i euro. Na nią wpływ ma przede wszystkim siła polskiej gospodarki, ale też sytuacja w strefie euro. Z prognoz na 2015 rok wynika, że Produkt Krajowy Brutto zwiększy się o ponad 3%.

fot. Hemera / Thinkstock / / Thinkstock

W teorii powinno też spaść bezrobocie rejestrowe. Duży wpływ na to będzie miało planowane na drugą połowę przyszłego roku uruchomienie środków unijnych – da nam to niezbędny impuls do poprawy podstawowych wskaźników ekonomicznych. Dlatego niewykluczone, że dynamika PKB zbliży się do 4%. Najprawdopodobniej nie odnotujemy też dużych wahań na stopie procentowej, co ma duży wpływ na cenę kredytów – tańszy kredyt zachęca polskie firmy do większych i pożądanych przez rynek inwestycji.

Prognozy Bankier.pl na 2015 rok [ANKIETA]

Kolejnym elementem kształtującym kurs franka do złotego jest sytuacja w strefie euro. Ogólny marazm gospodarczy, kryzys zadłużenia i niechęć inwestorów sprawiają, że rośnie popyt na helwecką walutę. Niestety, ale to właśnie słabość strefy euro sprawia, że inwestorzy szukają lepszych aktywów, a takim właśnie jest w miarę stabilny frank szwajcarski. Innymi słowy, do obniżenia kursu franka konieczne jest zniechęcenie posiadaczy kapitału do zakupu szwajcarskiej waluty.

Na razie wszelkie próby pobudzenia gospodarki w strefie euro kończą się bardzo nietrwałymi podrygami – nie pomaga nawet rekordowo niska stopa procentowa kredytów EBC, która wynosi 0,3%. Apetyt na ryzyko wciąż jest niski. Ratunkiem może być specjalny europejski fundusz inwestycyjny, którego celem jest transfer środków z rynków pieniężnych do realnej gospodarki. Niemniej, uruchomienie go w 2015 roku jest bardzo wątpliwe.

Frank w okolicach 3,1 zł

Co zatem czeka frankowców? Przy wzroście PKB na poziomie 3,6% możemy spodziewać się umocnienia złotego o ok. 5% w stosunku do euro w połowie roku. W związku z tym cena franka powinna utrzymać się pomiędzy 3,1-3,3 zł.

W bardziej optymistycznych scenariuszach, za helwecką walutę zapłacimy poniżej 3 zł, ale nawet jeśli cena franka spadnie, to będzie to miało bardzo krótkookresowy charakter. Niemniej, w 2015 roku frankowcy nie powinni obawiać się, że ich raty wzrosną tak mocno, jak w latach ubiegłych – raczej będzie to okres stabilności bez większych wahań.

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Podsumowania 2014, prognozy 2015

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Piotr
Panie Łukaszu, dołączam się do podziękowań za trafne prognozy.
Przy okazji dziękuję całemu sektorowi finansowemu za dbanie od dobro polskiej gospodarki i dobrobyt polskich gospodarstw domowych.
~Czesław
No panie ekonomisto ma Pan coś do powiedzenia teraz????Od jakiegoś czasu nie słucham takich ja Wy. Ale gdybym nie słuchał od zawsze to już bym dawno przewalutował kredyt gdy frank był po choćby te 2.7 Ale to samo żecie pletli że nie ma się co martwić bo teraz to jest maksimum co osiągnął. JA nie jestem ekonomistą No panie ekonomisto ma Pan coś do powiedzenia teraz????Od jakiegoś czasu nie słucham takich ja Wy. Ale gdybym nie słuchał od zawsze to już bym dawno przewalutował kredyt gdy frank był po choćby te 2.7 Ale to samo żecie pletli że nie ma się co martwić bo teraz to jest maksimum co osiągnął. JA nie jestem ekonomistą a wiem, że frank będzie po 6 zł i mogę się z Panem założyć .
~małyFranek
Równie dobrze w sprawie wróżenia ekonomistów można było udać się do wiedźmy Rzepichy, albo zadzwonić na tele-wróżbitę za 3,66zł/min.
~rrrrrrrr
ale pobudka z głębokiego snu dzisiaj....
~lofiks
no to spie spokojnie... dziś "zarobiłem" 8 tys do spłacenia bo "zgodnie z przewidywaniami analitykow" bank szwajcarski tak bronil kursu ze nagle przestal i teraz frank 4.2.no faktycznie nic tylo spac spokojnie
~Wielgo-Turek
wiecie, a mnie się jakoś spać odechciało
~SW
Jeszcze się ten 2015 nie zaczął, a już kurs franka przekroczył 3,60. Nadal idzie w górę. Euro miało spadać już w 2014 do 4,10 co najmniej... Tymczasem kosztuje 4,36 i rośnie. Miejmy nadzieję, że tym razem analitycy się nie pomylą.
~henryk
Ile dni redaktor i frankowcy spali spokojnie.
~Wielgo-Turek
dzisiaj tylko 3.54, więc luz i stabilizacja, śpijcie spokojnie
~des
zapisze ten tekst i przypomnę za ok.pół roku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki