REKLAMA

Ustawa rolna zagrożeniem dla branży budowlanej?

2016-03-22 06:01
publikacja
2016-03-22 06:01
fot. Krzysztof Jarczewski / FORUM

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ma regulować zasady obrotu gruntami rolnymi. Eksperci podkreślają, że restrykcyjne przepisy mogą utrudniać zakup ziemi deweloperom. Czy powinniśmy obawiać się zahamowania rozwoju na rynku budowlanym?

Problemy mogą się pojawić, gdy deweloper uzyska decyzję o warunkach zabudowy na obszarze, którego część stanowi ziemia rolna, a dla którego nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według mnie w takim przypadku Agencja Nieruchomości Rolnych [ANR] będzie mogła korzystać z prawa pierwokupu, co utrudni deweloperom transakcje stwierdza w rozmowie z serwisem infoWire.pl radca prawny Piotr Woźniak z kancelarii EY Law.

Wystarczy już kilka metrów kwadratowych gruntu rolnego, by działania dewelopera dotyczące danej nieruchomości podlegały kontroli ANR. Trudno jednak sobie wyobrazić, by Agencja wykupywała teren przeznaczony na zabudowę mieszkaniową tylko dlatego, że znajduje się tam kilka metrów kwadratowych ziemi rolnej stwierdza ekspert i dodaje, że w jego opinii zmiany w nowej ustawie nie będą miały dużego znaczenia dla deweloperów.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku spółek działających w branży rolniczej i posiadających grunty rolne. Jest możliwość, że restrukturyzacje tych spółek będą kontrolowane przez ANR. Będzie ona mogła również korzystać z prawa wykupu ziemi oraz akcji i udziałów w spółce.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~nasta
To oznacza tylko jedno, może nie być już więcej osiedli z tańszymi mieszkaniami i domami na przedmieściach, szkoda bo wiele osób jest zainteresowanych a Villa Campina mieści się nawet w limitach dopłat MDM, idealne miejsce do zamieszkania z rodziną.
~Dżejms
"Trudno jednak sobie wyobrazić, by Agencja wykupywała teren przeznaczony na zabudowę mieszkaniową tylko dlatego, że znajduje się tam kilka metrów kwadratowych ziemi rolnej stwierdza ekspert i dodaje, że w jego opinii zmiany w nowej ustawie nie będą miały dużego znaczenia dla deweloperów." - no to żeśmy się "Trudno jednak sobie wyobrazić, by Agencja wykupywała teren przeznaczony na zabudowę mieszkaniową tylko dlatego, że znajduje się tam kilka metrów kwadratowych ziemi rolnej stwierdza ekspert i dodaje, że w jego opinii zmiany w nowej ustawie nie będą miały dużego znaczenia dla deweloperów." - no to żeśmy się napisali, ekscytujący tytuł dali a tu takie psssss i zeszło całe powietrze.
~jelcyn
co to PRL-bis jakaś agencja co będzie miała monopol w obrocie ziemią, czy w kraju po transformacji może państwowa firma konkurować z prywatnymi. Gdzie wolny rynek, który dyktuje ceny? Przecieżto prawo pierwokupu to obniży wartość ziemi.
~hulajdusz
hm ale inwestor może wystąpić o ODROLNIENIE I WYŁĄCZENIE Z PRODUKCJI ROLNEJ WIEC NIE BĘDZIE PROBLEMU
~Adam
Nawet po wykonaniu powyższych działań grunt nadal będzie widniał w ewidencji gruntów jako rolny - czyli będzie objęty ustawą - zapoznaj się proszę z tematem zanim zaczniesz wprowadzać ludzi w błąd.
~mk
Deweloper = złodziej krajobrazu.
Deweloper to "smok", który nie przejmuje się lokalnymi uwarunkowaniami, ani społecznymi, ani środowiskowymi. Dewastator krajobrazu - przecież on tylko buduje - nie będzie tam mieszkał. To nic, że działki mają max powierzchnię zabudowy - można taką podzielić, poszatkować
Deweloper = złodziej krajobrazu.
Deweloper to "smok", który nie przejmuje się lokalnymi uwarunkowaniami, ani społecznymi, ani środowiskowymi. Dewastator krajobrazu - przecież on tylko buduje - nie będzie tam mieszkał. To nic, że działki mają max powierzchnię zabudowy - można taką podzielić, poszatkować i wybudować bliźniaki. Jeśli ta ustawa ma popsuć szyki develsom - to bardzo dobrze! (Choć'm nie z PISu).
~skurczybyki
czyli jak część mojej działki jest kwalifikowana jako rolnicza i będę chciał sprzedać całą z domem to ARR może się o nią upomnieć
~bartek
Prawdopodobnie działki rolne do 99 arów będzie można kupować bez zgody ANR.
~Adam odpowiada ~bartek
Jeśli będzie się rolnikiem indywidualnym zamieszkałym w danej gminie i prowadzącym osobiście gospodarstwo, to tak :(
~Uk
Ale dlaczego eksperci martwia sie deweloperami??? Przeciez w Polsce to inwestorzy indywidualni buduja najwiecej domow/kupuja najwiecej gruntow!!!

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki