Urlop macierzyński nie wyklucza trzynastki w budżetówce

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu dla pracowników jednostek sfery budżetowej - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o możliwość otrzymania trzynastej pensji przez kobiety, które korzystały z urlopu macierzyńskiego.

OPIS
Źródło: iStockphoto / Thinkstock

W komunikacie CIR poinformowało, że rozszerzono listę osób, które nie muszą spełniać wymogu przepracowania sześciu miesięcy (w ciągu roku kalendarzowego u tego samego pracodawcy), aby otrzymać tzw. trzynastą pensję. "Chodzi o pracowników, którzy skorzystali z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego" - czytamy w komunikacie.

Proponowane rozwiązanie wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r., który stwierdził niezgodność z konstytucją przepisu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, który pomija okres urlopu macierzyńskiego jako uprawniający do tzw. 13. pensji (w wielkości proporcjonalnej do okresu pracy) w sytuacji nieprzepracowania u danego pracodawcy sześciu miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.


»Urlopy ojcowskie coraz popularniejsze

"Obecnie, jeśli pracownik nie przepracował u jednego pracodawcy całego roku, zachowuje prawo do tzw. trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że pracował przynajmniej pół roku. Jednak prawo dopuszcza wyjątki od tej zasady, czyli zwalnia z konieczności spełnienia tego warunku (przepracowania co najmniej sześciu miesięcy) m.in. w sytuacji, kiedy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, z urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego" - wyjaśniono w komunikacie.

Jak podkreślono, oznacza to, że w takich przypadkach pracownik ma prawo do "13" bez przepracowania co najmniej sześciu miesięcy. "Jednak z tego preferencyjnego rozwiązania nie mogą korzystać osoby, które korzystały z urlopu macierzyńskiego. Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie przepisy wykluczają matkę, która - zgodnie z konstytucją - ma prawo do szczególnej pomocy państwa przed i po urodzeniu dziecka" - napisano w komunikacie.

Nowe regulacje mają wejść w życie wraz z ogłoszeniem ich w Dzienniku Ustaw. (PAP)

rbk/ je/ ura/

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl
Łukasz PIechowiak

„Czy się stoi, czy się leży, trzynasta pensja się należy”

Wbrew pozorom trzynasta pensja nie jest premią tylko składnikiem wynagrodzenia rocznego – tak wynika z orzecznictwa. Z tego powodu nie ma uzasadnienia odbieranie jej ludziom, którzy pracują w urzędach, ale byli na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, wychowawczych, itp. Po prostu nie ma takiej możliwości, bo to jest składnik wynagrodzenia, który należy się urzędnikowi jak „psu buda”, ale to wcale nie znaczy, że nie można tego zmienić.

Otóż należy zmienić przepisy w taki sposób, aby trzynaste pensje miały charakter premii za wykonaną pracę. Zasady nie byłyby trudne do określenia, np. urzędnicy w PUP-ach dostają trzynastki, gdy efektywnie znajdą pracę dla 50% zarejestrowanych bezrobotnych, nauczyciele, gdy ich dzieci odnoszą sukcesy w nauce, np. podnieśli poziom nauczania. W efekcie system mógłby nagradzać najlepszych i najbardziej pracowitych wyższymi premiami niż wynosi 13. pensja. No, ale cóż, „czy się stoi, czy się leży, trzynasta pensja się należy”.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl