REKLAMA

Upada SKOK Kujawiak. Był „głęboko niewypłacalny”

Wojciech Boczoń2016-01-08 07:45analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-08 07:45

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności SKOK Kujawiak. Do sądu zostanie skierowany wniosek o ogłoszenie upadłości. Nadzór uzasadnił swoją decyzję „głęboką niewypłacalnością” kasy. 

Upada SKOK Kujawiak. Był „głęboko niewypłacalny”
Upada SKOK Kujawiak. Był „głęboko niewypłacalny”

Nadzór podjął decyzję o zawieszeniu z dniem 8 stycznia działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej „Kujawiak” we Włocławku (SKOK Kujawiak). Konsekwencją tej decyzji będzie także wystąpienie do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Od czerwca SKOK „Kujawiak” znajdował się pod zarządem komisarycznym. Nadzór stwierdził, że aktywa kasy nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań, a współczynnik wypłacalności kasy w czerwcu był ujemny i wynosił minus 43 proc. Zdaniem KNF oznacza to „głęboką niewypłacalność”

„Według sprawozdawczości na koniec października 2015 r., SKOK Kujawiak posiadała ujemne fundusze własne w wysokości (-) 77,7 mln złotych i wykazywała bieżącą stratę w wysokości (-) 15,4 mln złotych oraz niepokryte straty z lat ubiegłych na kwotę (-) 76,8 mln złotych. Według dostępnych danych depozyty członkowskie zgromadzone przez 17,9 tys. członków SKOK Kujawiak posiadających depozyty wynoszą 187 mln złotych.” – czytamy w komunikacie KNF.

KK SKOK odmówiła wsparcia z funduszu stabilizacyjnego

Kasa Krajowa SKOK odmówiła SKOK Kujawiak udzielenia pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego. Nadzór uznał więc, że SKOK Kujawiak nie będzie w stanie samodzielnie przeprowadzić procesu naprawczego, a żadna inna  spółdzielcza kasa nie ma zdolności do przejęcia SKOK Kujawiak. Restrukturyzacją kasy był zainteresowany jeden bank, ale po zapoznaniu się z jej sytuacją finansową nie wyraził zgody na przejęcie.

Zarządca komisaryczny ujawnił, że wyceny będących w posiadaniu SKOK Kujawiak spółek zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami i przeterminowanymi wierzytelnościami były zawyżone – wartość udziałów tych spółek w bilansie SKOK Kujawiak została skorygowana w dół o kwotę 54,8 mln złotych. Nadzór zwrócił też uwagę, że nieprawidłowości w działalności kasy przed ustanowieniem w kasie zarządcy komisarycznego były już zgłaszane do Prokuratury Rejonowej we Włocławku jako podejrzenia popełnienia przestępstw.

Klienci SKOK Kujawiak odzyskają pieniądze

Oszczędności klientów SKOK Kujawiak objęte są systemem gwarantowania depozytów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że oszczędności do kwoty 100 tys. euro na głowę zostaną zwrócone klientom w całości. W przypadku rachunków wspólnych kwota gwarantowana wyliczana jest odrębnie dla każdego współposiadacza rachunku. Jeśli oszczędności są większe niż 100 tys. euro, klient musi dochodzić swoich roszczeń na zasadach ogólnych prawa upadłościowego. W takim przypadku stosowana jest standardowa procedura upadłościowa, a roszczenia zaspokajane są m.in. z wyprzedawanego majątku.

Aliexpress vs Allegro - ten sam towar, różne ceny

Aliexpress vs Allegro - ten sam towar, różne ceny

Taki sam produkt, ten sam (długi) czas oczekiwania, ale różne ceny. Na Allegro nie brakuje aukcji z produktami, które sprzedawcy ściągają z Chin. O ile taniej zrobiliśmy te same zakupy, gdyby pominąć pośrednika?

Zgodnie z ustawą o BFG, gwarantowane środki są wypłacane w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości kasy. Wypłat może dokonywać inny podmiot - na przykład bank, który ma w okolicy siedziby bankrutującej kasy swoje placówki. Ta informacja zostanie podana do publicznej wiadomości przez BFG. Klienci muszą się wówczas zgłosić do wyznaczonego oddziału z dowodem tożsamości i odebrać swoje pieniądze w gotówce lub wskazać numer konta, na które mają zostać przelane środki. Na odebranie pieniędzy klient ma 20 dni, ale w uzasadnionych przypadkach KNF może przedłużyć procedurę wypłat jeszcze o 10 dni. Później pieniądze można odebrać w kasie BFG przez 5 lat. Po tym terminie roszczenia ulegają przedawnieniu.

SKOK Kujawiak to już kolejna kasa, w której nadzór ujawnił nieprawidłowości w zarządzaniu. W ubiegłym roku ogłoszono upadłość SKOK Wołomin i SKOK Wspólnota. Trzy SKOK-i zostały przejęte przez banki. Alior Bank przejął SKOK im. Świętego Jana z Kęt, Bank Pekao SKOK Kopernik, a PKO BP SKOK Wesoła. Jak policzył Związek Banków Polskich, w ciągu ostatnich 18 miesięcy ze środków zgromadzonych w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wypłacono ponad 3,4 mld złotych klientom upadających SKOK-ów.

Komunikat Krajowej SKOK w związku z decyzją KNF dot. SKOK-u Kujawiak

Szanowni Państwo,

W związku z dzisiejszym postanowieniem Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu działalności i skierowaniu do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości SKOK-u Kujawiak uprzejmie informuję, że SKOK Kujawiak jest samodzielną kasą i jej sytuacja nie wpływa na sytuację pozostałych kas. W kasie tej KNF wprowadził zarządcę komisarycznego w czerwcu 2015 r., który jednak nie zdołał opracować programu postępowania naprawczego dla tej kasy, a który mógłby być podstawą do ewentualnego udzielenia pomocy stabilizacyjnej tej SKOK, zaś Komisji Nadzoru Finansowego nie udało się znaleźć instytucji gotowej przejąć tę kasę.

Podkreślić należy, że także Kasa Krajowa wprowadziła w SKOK Kujawiak zarządcę komisarycznego w okresie, gdy sprawowała nadzór nad kasami. Jednak decyzja ta została zawieszona przez sąd, a prawidłowość działania Kasy Krajowej w tym zakresie została potwierdzona przez sąd dopiero w październiku 2014 r., a więc już pod rządami ustawy z 2009 r., która przeniosła uprawnienie do wprowadzania zarządców komisarycznych na Komisję Nadzoru Finansowego. Kasa Krajowa informowała Komisję Nadzoru Finansowego o ryzyku w działalności tej kasy jeszcze w 2012 r.

Aktywa SKOK-u Kujawiak stanowią zaledwie niewielki (1,05 proc. wg danych na 31.10.2015 r.) odsetek aktywów całego sektora i dzisiejsza decyzja KNF nie wpływa na stabilność sektora SKOK oraz osiągane przez ten sektor wyniki, ani na wysoką jakość obsługi członków pozostałych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Podkreślić należy, że SKOK Kujawiak jest jedną z 48 Kas funkcjonujących na rynku usług finansowych w Polsce i jej sytuacja nie przekłada się na sytuację finansową pozostałych Kas, zaś depozyty we wszystkich spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych gwarantowane są – tak, jak w bankach - do kwoty 100 tysięcy euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Z poważaniem
Andrzej Dunajski
Rzecznik prasowy Krajowej SKOK

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (109)

dodaj komentarz
~en
Pracowałem tam nie chcecie wiedzieć co tam się działo każdy robi co chce pozamykać wszystkie SKOKi
~mony
Coś mi mówi że to dopiero początek końca i bardziej to czuję niż wiem.
~55
jak to jest . W Polsce od lat nie podniesiono kwoty wolnej od podatku . Zasiłki rodzinne są na śmiesznym poziomie przy żebraczym progu dochodowości . Jednak w kraju w którym co najmniej połowo obywateli nie ma praktycznie żadnych oszczędności , a dla 90-97% Polaków 100000 euro to tylko marzenie nieosiągalne podniesiono kwotę jak to jest . W Polsce od lat nie podniesiono kwoty wolnej od podatku . Zasiłki rodzinne są na śmiesznym poziomie przy żebraczym progu dochodowości . Jednak w kraju w którym co najmniej połowo obywateli nie ma praktycznie żadnych oszczędności , a dla 90-97% Polaków 100000 euro to tylko marzenie nieosiągalne podniesiono kwotę gwarantowana przez BFG z 10000 euro do aż 100000 euro . Pytam dla kogo i czemu to ma służyć , bo jak na razie to dzięki temu ponad 90% polaków jest w plecy kilka miliardów . Cwaniacy górą a winnych nie ma.
~Mietek
Rozumiem iż Bierecki ma się dobrze i konto w Szwajcarii mu wzrosło . Ciekawe dlaczego PiS chroni przestępców - Biernacki Hofmann i spółka Piotrowicz .... można by tak wiele wyliczać a przecież PiS to Prawo i Sprawiedliwość tylko gdzie to prawo i gdzie ta sprawiedliwość
~cor
Dziwne, że te "złe" zagraniczne banki nie ogłaszają bankructwa tylko nasze krajowe instytucje. I to dwa SKOKi niemal na raz, a w zeszłym roku zarząd SKOK Wołomin został oskarżony o wyłudzanie wielomilionowych kredytów na słupy. Bierecki umie robić biznes, Kaczyński powinien mianować go ministrem finansów albo szefem NBP.
~Manager
Dla pseudo znawców tematu polecam dla przykladu bilans np Stefczyka

Na poczatku zgłębcie wiedze finansów i zarzadzania...przeanalizujcie bilans - szczególnie aktuwa i pozniej pieprz...cie farmazony ze wszystkiemu winien PIS

do szkoly!!!!
~Rydz66
Ni własnie Manager - do szkoły! Widzisz mikro a makro ucieka!
PiS to jest kierownictwo i ochrona która cofnięta przez mocodawców oznacza upadek a bilans to szczegóły na które nie bardzo mają wpływ zarządy SKOKów.
Dwa razy podjąłem próbę skorzystania z usług SKOK. Gdy mi powiedzieli ze aby założyć lokatę muszę stać się
Ni własnie Manager - do szkoły! Widzisz mikro a makro ucieka!
PiS to jest kierownictwo i ochrona która cofnięta przez mocodawców oznacza upadek a bilans to szczegóły na które nie bardzo mają wpływ zarządy SKOKów.
Dwa razy podjąłem próbę skorzystania z usług SKOK. Gdy mi powiedzieli ze aby założyć lokatę muszę stać się ich udziałowcem to od razu wiedziałem na czym polega fenomen wyższego niż innych podmiotów oprocentowania. Obrót 180 stopni i korzystam z tych złych zagranicznych banków. Tylko że to oni mi płaca za to że korzystam z ich usług.
~Manager odpowiada ~Rydz66
no jednak odsylam do lektury finansów przedsiebiorstwa, historii bankowosci i samego prawa finansowego
System rezerw cząstkowych? Mowi cuś? zrodla finansowania banków - porzyczki z NBP i w sektorze miedzybankowym - nie porównuj wiec pan kasy typu SKOK do banków komercyjnych bo to jak porównanie belzebuba z Jezusem :D

Po
no jednak odsylam do lektury finansów przedsiebiorstwa, historii bankowosci i samego prawa finansowego
System rezerw cząstkowych? Mowi cuś? zrodla finansowania banków - porzyczki z NBP i w sektorze miedzybankowym - nie porównuj wiec pan kasy typu SKOK do banków komercyjnych bo to jak porównanie belzebuba z Jezusem :D

Po drugie - radze doczytac kim był persona Stefczyk i gdzie i w jakich czasach rozwijal swoje flagowe Kasy

ja nie popieram SKOKÓW - nie mówie czy sa dobre czy złe.....ale oceniam problemy systemu!!!!!

A bilans i rachunek wyników to podstwa - widać dobrze pudrowanie trupa a znawca tematu zauwazy tez przyczyny problemów

A Makro jest takie chłopie - ze cały system bankowy w Polsce ledwo zipie wiec jak doswiadczysz BRRD na wlasnej skórze to sobie przypomnisz nasze dywagacje - ale wtedy pielucha nie wystarczy

Pozdro
~Jacek
http://skokkujawiak.pl/pliki/komunikat_bfg.pdf

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki