KNF czeka na banki zainteresowane SKOK-iem we Wrześni

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje na zgłoszenia krajowych banków zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni - poinformowała we wtorek po posiedzeniu KNF. Banki mogą zgłaszać się do 18 stycznia włącznie.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Komisja zdecydowała we wtorek o umorzeniu postępowania w sprawie przejęcia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni przez inną spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową.

"Jednocześnie Komisja postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego na podstawie art. 74c ust. 4 i następne ustawy o SKOK, w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego przez bank" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu.

KNF podkreśliła, że "kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności udziału w procesie restrukturyzacji SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego", w terminie 14 dni oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji tej kasy.

Prognozy Bankier.pl – sektor bankowy w 2016 r.

 Prognozy Bankier.pl – sektor bankowy w 2016 r.

Rok 2015 był dla banków ciężki, ale była to tylko przygrywka do tego, co czeka je w 2016 r. Pojawi się nowy podatek, wzrosną wymogi kapitałowe, banki zaczną dokładać do funduszu restrukturyzacji kredytów, wejdą nowe regulacje dotyczące sprzedaży produktów finansowych i niewykluczone, że RPP znów obniży stopy.

"Banki mogą zgłaszać zainteresowanie do KNF do dnia 18 stycznia 2016 r. włącznie" - zawiadamia KNF. Zaznaczyła też, że aby uzyskać informacje o sytuacji SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, zainteresowane banki mogą zwracać się do zarządcy komisarycznego.

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządcę komisarycznego w SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w lipcu ub.r. Jak podała wówczas KNF celem zarządcy były działania na rzecz wzmocnienia SKOK-u poprzez zwiększenie jego siły kapitałowej, wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem.

SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego ma 34 tys. członków, ponad 180 mln zł depozytów i dysponuje siecią 20 oddziałów.(PAP)

jzi/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~wsx

Niech kaczy pisuar założy tam konto - za nim gorszy sort (tzn. pisuarska sekta) dokapitalizuje ten ewenement bankowości.

! Odpowiedz
2 2 ~Echo

Zlikwidować KNF. Co robili dotychczas. Brak restrykcji wobec tych parabanków i BS, zarówno przy tworzeniu, jak i prowadzeniu działalności. My Polacy, klienci innych banków mamy znowu dopłacać do upadłości stworów. Przecież Fundusz gwarancyjny znikąd się nie bierze, tylko od klientów za pośrednictwem banków, którzy działają z rozmysłem i uwzględniają ryzyko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~yellow_submarine

Moze Kasa Branickiego przejmie..,?

! Odpowiedz
0 4 ~Ala

Haha dokładnie :D Iruśka poszuka Dziunia :) a Partia Ziemia i Wola Zwycięstwa skupi zastawione aktywa wielkich obszarników :D

Ile daje PKO? kto da wiecej? Kasa Branickiego :D
Pozdro

! Odpowiedz
0 1 ~Ma

Zatem wszystko w myśl i procedur BRRD :)

! Odpowiedz
8 6 ~knf

PKO BP powinien - polski kapitał niech przejmuje polski kapitał.

! Odpowiedz
0 20 ~mk

Gdyby był tylko kapitał do wzięcia, to by się kolejki ustawiały po SKOK...

! Odpowiedz
2 4 ~bankster

Jestem przeciwny. Bank PKO BP przejął już SKOK Wesoła. Ok. 70 tyś klientów za free. Dostał 100% z BFG - interes życia. SKOK Wesoła miał ok. 300 mln strat.

! Odpowiedz
0 0 ~abc odpowiada ~bankster

klienci za free, a 300 mln strat rozpoznanych?
czyli zapłacili ponad 4000zł za klienta marnej jakości

! Odpowiedz
0 0 ~bankster odpowiada ~abc

Portfel klienta detalicznego był dobry - nie odstawał znacząco od portfela banków w zakresie kredytów konsumpcyjnych (banki niskie PD mają dzięki kredytom hipotecznym) To co wygenerowało starty to spora grupa kredytów wysoko kredytowych powyżej 100tyś portfela wątpliwie zabezpieczonych - stanowiły znaczący udział z 300 mln strat Na starty miał również wpływ - zmiany KNF/MF w zakresie rezerw i oczywiście starty z lat ubiegłych. Generalnie SKOK Wesoła był do wyprowadzenia. KNF chciał plan naprawczy na 5 lat. Tylko realnie było na 10 lat. Wiele spraw w zakresie kredytów wysokowotowych podległa już egzekucji komorniczej lub przed sądem było zakończone. Spowodowała by zmniejszenie start w klika lat ok.60% Zabrakło generalnie dobrej woli ze wszystkich stron w tym również imperium Bireckiego.
Ważne.Sprawy te toczą się przed sądem w Mysłowicach przeciwko prezesom - i mam nadzieje, że będą siedzieć w więzieniu. Artykuł Puls Biznesu....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl