REKLAMA

Światowy gigant stawia na czterodniowy tydzień pracy. Kolejny kraj zaczyna testy - co z Polską?

2022-11-29 09:00
publikacja
2022-11-29 09:00

Czterodniowy tydzień pracy to temat, który od dłuższego czasu rozgrzewa do czerwoności. Decyduje się na niego coraz więcej państw i firm. Niedawno jeden ze światowych gigantów zdecydował się na przedłużenie rozwiązania po udanym pilotażu i wprowadzenie go w kolejnym kraju.

Światowy gigant stawia na czterodniowy tydzień pracy. Kolejny kraj zaczyna testy - co z Polską?
Światowy gigant stawia na czterodniowy tydzień pracy. Kolejny kraj zaczyna testy - co z Polską?
fot. Beliphotos / / Shutterstock

Badania pokazują, że czterodniowy tydzień pracy przynosi wiele korzyści. Zwiększa produktywność pracowników i ich zaangażowanie, zmniejsza poziom stresu, a także ogranicza ryzyko wypalenia zawodowego, a co za tym idzie - w przedsiębiorstwach jest więc dużo mniejsza rotacja pracowników.

Na krótszy czas pracy zdecydowały się m.in. Francja (35 godzin tygodniowo) czy Dania (37 godzin tygodniowo). Pilotażowe programy czterodniowego tygodnia pracy były przeprowadzane w Holandii, krajach skandynawskich, ale również w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Australii. W Wielkiej Brytanii na taki krok zdecydowało się blisko 70 firm jednocześnie. Wielkim sukcesem zakończył się pilotaż przeprowadzony na Islandii - wielu pracowników podało, że poprawiło się ich zdrowie i lepiej radzą sobie z zachowaniem równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

W 2020 roku na testowanie czterodniowego tygodnia pracy zdecydował się również Unilever w nowozelandzkiej siedzibie. "Zasadniczo chodzi o całościowe zrozumienie tego, jak praca i życie współgrają ze sobą oraz o poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego" - mówił wtedy Nick Bangs, dyrektor zarządzający Unilever w Nowej Zelandii.

Teraz, jak podały wiadomościhandlowe.pl, światowy gigant zdecydował się na przedłużanie rozwiązania o (co najmniej) kolejny rok. "Wysoko wydajna firma wymaga prężnych ludzi, a potrzeba przyciągnięcia i zatrzymania pełnych pasji talentów jest bardziej krytyczna niż kiedykolwiek. Konieczne jest, byśmy nadal osiągali doskonałe wyniki biznesowe, a jednocześnie reagowali na zmieniające się potrzeby i oczekiwania naszych dynamicznie rozwijających się pracowników" - powiedział Cameron Heath, dyrektor zarządzający Unilever New Zealand. Następna kontrola pilotażu została zaplanowana na przyszły rok.

Koncern po sukcesie w Nowej Zelandii rozpocznie pilotaż w Australii. Na tym etapie jednak nie ma planów na 4-dniowy tydzień pracy w Polsce ani w innych krajach, gdzie działa przedsiębiorstwo - wynika z komentarza udzielonego portalowi przez Macieja Lasonia, CEE head of communications & corporate affairs w Unileverze

DU

Źródło:
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (11)

dodaj komentarz
mirek6504
A jakie to firmy w USA zdecydowały się na taki krok,bo to chyba nie tajemnica mój znajomy z Berlina powiedział że takie których już nie ma liście
ik_spreek_gekke_dingen
Tu w Holandii w wielu firmach pracuje się realnie 4 dni w tygodniu.
Nawet na robolskich stanowiskach. Jak zaczynałem pracę w NL to pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez magazyn pracowali po 32 godziny tyogidniowo.
Ja pracując przez agencję pracowałem 6 dni w tygodniu w tym samym magazynie wybrabiając 46 godzin, 48 godzin,
Tu w Holandii w wielu firmach pracuje się realnie 4 dni w tygodniu.
Nawet na robolskich stanowiskach. Jak zaczynałem pracę w NL to pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez magazyn pracowali po 32 godziny tyogidniowo.
Ja pracując przez agencję pracowałem 6 dni w tygodniu w tym samym magazynie wybrabiając 46 godzin, 48 godzin, czasem 55.
Tyle, że oni dostawali za miesiąc tyle samo co my za 4,5 tygodnia.
Nie ma takiej technologii by zrobić to samo w 4 dni co się robi w 5. Nigdzie.
Albo jak w tym magazynie, agencyjni murzyni muszą robić 6 dni by ktoś mógł robić 4, albo pracę trzeba wyoutsorcingować do biednych krajów.
Chiny już nie chcą robić za półdarmo. Ciekawe gdzie zachód znajdzie kolejnych frajerów do dojenia.
bha
Cóż.....Dojenie kolejne ,dodatkowe pracownika w białych rękawiczkach obłudy i udawania jarząbka.Niestety
ravauw
spokojnie, spokojnie, oprocz belkotu HR i ogolnikow nic to nie znaczy. Mowienie o zwiekszeniu wydajnosci prac biurowych jest abberacja. Praca biurowa w wielu przypadkach nie jest policzalna, (tak jak praca kierownikow dzialow, dyrektorow) a wzrost wydajnosci mozna podniesc poprzez usuniecie spotkan i konferencji. Za chwile sie okaze,spokojnie, spokojnie, oprocz belkotu HR i ogolnikow nic to nie znaczy. Mowienie o zwiekszeniu wydajnosci prac biurowych jest abberacja. Praca biurowa w wielu przypadkach nie jest policzalna, (tak jak praca kierownikow dzialow, dyrektorow) a wzrost wydajnosci mozna podniesc poprzez usuniecie spotkan i konferencji. Za chwile sie okaze, ze ludzie pracuja tak samo wydajnie w 4 dni (czyli robia 4/5 poprzedniej roboty) i ktos przy excellu zada pytanie: Czy to sie nadal oplaca? Zreszta wielkie roszady w FB, tweeterze, Applu czy MS pokazuja, ze osobowo te firmy sa rozdmuchane i dopoki jest dobrze tj. mozna to utrzymac to jest OK, ale firmy musz patrzec na gielde, dlatego beda myslec excellem a nie sercem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chrumek123
No, a jak ma być dobrze jak nie potraficie nawet przeczytać ze zrozumieniem tak krótkiego artykułu?
chrumek123
Masz jasno napisane, we wszystkich takich badaniach w różnych krajach i branżach wzrosła wydajność pracowników, rozumiesz do tej pory? Ludzie pracując 4 dni robili więcej niż w 5, ale wąsacze z mentalnością handlarzy niewolników nigdy tego nie zrozumieją.. W Polsce niestety musimy poczekać aż jeszcze jedno pokolenie się wymieni.
piopoland odpowiada chrumek123
chrumek, a może umiesz czytać między wierszami? "Wysokowydajny" gigant i 4 dniowy dzień pracy? lepsze dla pracownika czy dla korpo? Po prostu nie ma już tyle pracy dla ludzi. Doczekamy się jeszcze za życia czasów, gdy będziemy na garnuszku AI i robotów, w końcu to dla naszego zdrowia. Wszystkie agendy o tym piszą, wystarczy chrumek, a może umiesz czytać między wierszami? "Wysokowydajny" gigant i 4 dniowy dzień pracy? lepsze dla pracownika czy dla korpo? Po prostu nie ma już tyle pracy dla ludzi. Doczekamy się jeszcze za życia czasów, gdy będziemy na garnuszku AI i robotów, w końcu to dla naszego zdrowia. Wszystkie agendy o tym piszą, wystarczy przeczytać ;)
nepot_synekurzasty odpowiada chrumek123
jakoś wraz z tą wymianą pokoleń nic na lepsze się nie zmienia, a wręcz przeciwnie - Seba syn wąsatego Janusza to jeszcze gorszy złodziej, leń, głąb i wyzyskiwacz niż jego stary, a że jeszcze połowa dziewuch z okolicy próbuje z nim zajść i wielu się udaje, to tym więcej siana mu potrzeba na alimenty, a przecież tylko na wyzysku zarabia jakoś wraz z tą wymianą pokoleń nic na lepsze się nie zmienia, a wręcz przeciwnie - Seba syn wąsatego Janusza to jeszcze gorszy złodziej, leń, głąb i wyzyskiwacz niż jego stary, a że jeszcze połowa dziewuch z okolicy próbuje z nim zajść i wielu się udaje, to tym więcej siana mu potrzeba na alimenty, a przecież tylko na wyzysku zarabia się w Polsce ...
sloneczkodzg
Masz rację . Tych zdrajców z PO trzeba rozliczyć póki jeszcze można .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki