REKLAMA

Unilever testuje czterodniowy tydzień pracy

2020-12-01 11:12
publikacja
2020-12-01 11:12
Unilever testuje czterodniowy tydzień pracy
Unilever testuje czterodniowy tydzień pracy
fot. Vincent Isore / / FORUM

Unilever zdecydował się dać nowozelandzkim pracownikom szansę przetestowania skróconego tygodnia pracy. 

Zatrudnieni w firmie Unilever będą mogli wybrać opcję skrócenia czasu pracy o 20 proc. bez wpływu na ich wynagrodzenie. W ten sposób firma chce zbadać, jak ten model przełoży się na wyniki i jakie może przynieść skutki w przyszłości. 

Szef firmy w Nowej Zelandii powiedział, że stare sposoby pracy są przestarzałe. Celem testu jest sprawdzenie wydajności pracowników bez uwzględniania czasu pracy. "Zasadniczo chodzi o całościowe zrozumienie tego, jak praca i życie współgrają ze sobą oraz o poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego", powiedział Nick Bangs, dyrektor zarządzający Unilever w Nowej Zelandii. 

Nowa Zelandia uchodzi za jeden z krajów, w których takie modele pracy przynoszą korzyści. Dwa lata temu firma Perpetual Guardian w ramach eksperymentu pozwoliła zatrudnionym pracować tylko 32 godziny, 4 dni w tygodniu. We wnioskach czytamy, że pracownicy byli bardziej kreatywni, nie wychodzili wcześniej z pracy, nie robił długich przerw, a jakość pracy nie zmieniła się mimo skrócenia czasu. 

W artykule "4-dniowy tydzień pracy jak Yeti" pytaliśmy ekspertów, jakie skutki miałoby wprowadzenie takiego systemu w Polsce. – W przypadku systemowego skrócenia tygodnia pracy do czterech dni konsekwencje mogą być trudne do przewidzenia. Przykładem może być wprowadzenie zakazu handlu w część niedziel. Dla wielu pracowników sklepów i marketów oznacza to ograniczenie czasu pracy i niższe zarobki. W innych branżach, jak IT, gdzie już dziś brakuje specjalistów, deficyt byłby odczuwalny jeszcze bardziej. Musimy pamiętać o aspekcie kulturowym. Podział tygodnia na czas pracy i czas odpoczynku jest u nas silnie zakorzeniony, mimo że przecież jeszcze nie tak dawno pracowaliśmy w soboty – wyjaśnia Dorota Gajewska z Adecco Polska.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
brat_ramzesa
W branży uruchomieniowej jest 7-dniowy tydzień pracy po 14 godzin dziennie. Oczywiście tylko przez lipiec/sierpień kiedy fabryki stoją i robi się modernizację. Ale wypłata jest wtedy bajeczna :D
marianpazdzioch
Jak ktoś tłucze jakiś detal na maszynie, to wiadomo że zrobi mniej w 4 dni niż przez 5. Ktoś sprzedaje hamburgery przez 4 dni zamiast 5, to wiadomo że będzie miał mniej klientów. Itd. itp. Takie "innowacje" to można sobie robić w biurze, gdzie równie ważne jak praca jest nierzadko jej Jak ktoś tłucze jakiś detal na maszynie, to wiadomo że zrobi mniej w 4 dni niż przez 5. Ktoś sprzedaje hamburgery przez 4 dni zamiast 5, to wiadomo że będzie miał mniej klientów. Itd. itp. Takie "innowacje" to można sobie robić w biurze, gdzie równie ważne jak praca jest nierzadko jej pozorowanie.
ravauw
u mnie testuje 6 dniowy tydzien pracy.
Pozdro dla kumatych
grzegorzkubik
Szacun i pozdro dla kumatych.
chlopek_roztropek
W Amazonie zapomnij.
grzegorzkubik odpowiada chlopek_roztropek
A co ty mi o Amazonie ciągle zwijasz? Mało wiesz. Tam jest od dawno 4 -dniowy tydzień pracy. I po co się nabijasz nie znając realiów. Nie znasz firmy ale czy wolno czy nie wolno wszędzie o tym piszesz. Nawet jak mowa jest o Bydgoszczy gdzie nie ma Amazona.
jes odpowiada grzegorzkubik
tak grzesiu, masz 4-dniowy tylko, że w te 4 dni zasuwasz po 16h.
grzegorzkubik odpowiada jes
Pani szanowny ja tam pracowałem i pamiętam 10 h,30 minut z przerwami i czasem były extra płatne nadgodziny. Pan panie Jes jak zwykle wypowiada się o czymś o czym nie ma pan pojęcia.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki