Ubezpieczyciele wypłacili w I kwartale ponad 10 mld zł

W I kwartale 2019 r. Polacy otrzymali 10,2 mld zł odszkodowań i świadczeń z tytułu ubezpieczeń - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Dodała, że co pół minuty naprawiana jest w Polsce jedna szkoda z OC komunikacyjnego.

(YAY Foto)

Jak wynika z danych PIU, w I kwartale 2019 r. poszkodowanym wypłacono 10,2 mld zł, w tym: o 5,1 mld zł z ubezpieczeń na życie, 3,7 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych i 1,4 mld zł z pozostałych ubezpieczeń.

"Tylko w pierwszym kwartale tego roku ubezpieczyciele zlikwidowali ponad 300 tys. szkód z OC komunikacyjnego. Poszkodowani otrzymali ponad 2,3 mld zł odszkodowań i świadczeń, czyli o ponad 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej" – wskazał, cytowany w środowym komunikacie, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Grzegorz Prądzyński.

Na ochronę pojazdów Polacy wydali w I kwartale 2019 r. prawie 6 mld zł, z czego ok. 3,7 mld zł stanowiły składki na OC, a ok. 2,2 mld zł – składki na autocasco - podała PIU. Z kolei za ponad 1 mld zł kupiliśmy ubezpieczenia chroniące przed skutkami żywiołów.

"Wyniki za I kwartał nie obejmują kosztów podtopień i wichur, które miały miejsce w maju tego roku. Wiadomo jednak, że zakłady ubezpieczeń są przygotowane na wszelkie zjawiska pogodowe, zarówno pod kątem organizacyjnym jak i finansowym" - wyjaśniono.

Jak wyjaśnił, cytowany w komunikacie, wiceprezes PIU Andrzej Maciążek, szkody są likwidowane w jeden dzień, a ubezpieczyciele powszechnie stosują uproszczone procedury likwidacyjne.

Na ubezpieczenia na życie Polacy wydali w I kwartale 2019 r. ponad 5,2 mld zł, o 7,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. - wyliczono. Dodano, że otrzymali z tego tytułu prawie 5,1 mld zł świadczeń.

Polscy ubezpieczyciele wypracowali w I kwartale 2019 r. ponad 1,1 mld zł zysku netto, to o 8,6 proc. więcej niż rok wcześniej. "To oznacza zasilenie budżetu państwa w 343 mln zł podatku dochodowego. Dodatkowo, firmy ubezpieczeniowe odprowadziły też ok. 120-130 mln zł tzw. podatku od aktywów" - wskazano.

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. Do podstawowych zadań PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi też działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne