REKLAMA

Ubezpieczenia na zimę - samochód

Malwina Wrotniak2011-12-22 08:55redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2011-12-22 08:55

Pozornie święta nie mają nic wspólnego z ubezpieczaniem samochodu. A przecież zarówno pojazd, jak i jego kierowca są w tym okresie narażeni na ryzyko. Jakich polis powinni szukać właściciele pojazdów z myślą o zimie?

Można powątpiewać, czy zima to najlepszy czas na ubezpieczenie samochodu. Z całą pewnością jednak jest to czas, w którym ubezpieczenie daje poczucie bezpieczeństwa większe niż o każdej innej porze roku.

Dla kogo ubezpieczenie auta na zimę?

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia OC i pora roku nie ma tu nic do rzeczy. Inna sprawa, że ta polisa jest szczególnie przydatna zimą, kiedy samochód z racji śliskiej nawierzchni lubi znaleźć się poza kontrolą kierowcy, nierzadko prowadząc do stłuczek. Pokrycie z własnej kieszeni szkód, które sprawca wypadku spowodował nieświadomie, bywa szczególnie irytujące. Dyskomfortu innego rodzaju dostarcza konieczność pokrycia zniszczeń własnego majątku lub kosztów powrotu do zdrowia po wypadku. W obliczu takiego ryzyka kierowcy mają do dyspozycji nieobowiązkowe ubezpieczenia autocasco i NNW, a do tego pakiet usług assistance komunikacyjnego.

Dlaczego ubezpieczenie samochodu zimą?

Ubezpieczenia na zimę:


Samochód

Mieszkanie

Sporty zimowe

Wyjazd w góry

Kolizja na drodze. To chyba pierwsza myśl przychodząca do głowy po skojarzeniu słów „zima” i „samochód”. Opady śniegu konsekwentnie zaskakują kierowców, niektórym z nich przypominając o wymianie opon albo zwolnieniu tempa nawet przy pokonywaniu znanej na pamięć trasy. Co gorsza, nawet zachowujący bezpieczeństwo na drodze nie mogą czuć się bezpiecznie, bo nieuwagą zawsze może się wykazać inny użytkownik drogi. W przypadku stłuczki szkody wyrządzone ofierze pokrywane są z polisy OC sprawcy wypadku. Rekompensatę strat we własnym pojeździe sprawca wypadku zapewni sobie dopiero posiadając ubezpieczenie AC (auto casco).

Ranni pasażerowie. Zniszczenia podczas wypadku dotyczą nie tylko pojazdu. Nierzadko kierowca lub pasażerowie doznają uszczerbku na zdrowiu. Nie potrzeba nawet do tego, zwłaszcza zimą, zderzenia pojazdów – przy oblodzonych chodnikach upadki podczas wsiadania czy wysiadania z pojazdu to chleb powszedni. Takie ryzyko zabezpiecza dodawane często do pakietu OC+AC ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW kierowców).

Kradzież z włamaniem. Mimo wielu niefortunnych sytuacji, w jakich znaleźć się może auto w ruchu, podczas postoju na parkingu grozi mu wcale nie mniej. Pomijając przypadki, w których w zaparkowany pojazd uderzy inny, przejeżdżający obok samochód, zupełnie realnym ryzykiem jest działalność złodziei. Kradzieże zdarzają się i w czasie wigilijnej kolacji, i na hotelowym parkingu gdzieś pod stokiem. Remedium na poniesione w ten sposób straty będzie ubezpieczenie AC z ochroną na wypadek kradzieży i włamania do pojazdu.

Kłopotliwe usterki na drodze. Nie każdy ma fach mechanika samochodowego w ręku. Tymczasem problemy z akumulatorem czy silnikiem nierzadko dopadają kierowców w najgorszych warunkach atmosferycznych, w najmniej odpowiednich momentach, kiedy nie mogą liczyć na wsparcie. Z myślą o takich zdarzeniach do pakietu ubezpieczeń samochodowych włącza się często usługi pomocowe (assistance). W sytuacji podbramkowej wystarczy telefon do operatora, a ten wysyła na miejsce specjalistę, który zmieni koło czy odholuje samochód. Typowe świadczenia gwarantowane w ramach assistance dla kierowców to: pomoc w uruchomieniu pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie, zorganizowanie parkingu i zakwaterowania w razie poważnej usterki, informacje serwisowe na telefon.

Pobierz, wydrukuj i woź ze sobą w samochodzie
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.


Wypadek za granicą. Przy zimowych wyjazdach ryzyko każdego wyżej wymienionego rodzaju zwielokrotnia się. Rozwiązaniem dla zmotoryzowanych turystów wyruszających o tej porze roku na narty na Słowację, w Alpy czy gdziekolwiek indziej za granicę są klasyczne ubezpieczenia komunikacyjne (OC, AC, NNW, assistance) z zakresem ochrony rozszerzonym poza teren RP. Niektórzy właściciele pojazdów zarejestrowanych i ubezpieczonych w Polsce powinni wyposażyć się przed zagranicznym wyjazdem w tzw. Zieloną Kartę. Jest to międzynarodowy certyfikat (wydawany przez ubezpieczyciela) potwierdzający ważność ubezpieczenia OC. Dzięki temu polisa zadziała w razie wypadku spowodowanego na drogach innego kraju. Zielona Karta nie będzie potrzebna podczas podróży po terenie Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych (tutaj wystarczy polisa OC), przyda się za to np. w Bośni i Hercegowinie, Albanii, Białorusi, Rosji, Serbii (Zielona Karta nie będzie tu konieczna po 01.01.2012 r.), Turcji, na Ukrainie, w Tunezji czy Maroko. Turyści podróżujący do krajów sąsiadujących z wyżej wymienionymi (np. do Chorwacji), powinni rozważyć posiadanie takiego certyfikatu, na wypadek gdyby spontanicznie podjęli decyzję o odwiedzeniu jednego z krajów spoza Systemu Zielonej Karty.

Na jaki okres?

Obowiązkowa polisa OC to umowa zawierana z towarzystwem ubezpieczeń na rok. Taki sam horyzont czasu mają też inne ubezpieczenia oferowane kierowcom pojazdów. Często sprzedawane są one w pakietach, w ramach jednego produktu. To rozwiązanie jest na pewno wygodne, a może być tańsze niż zawieranie dwóch czy trzech osobnych umów u różnych ubezpieczycieli.

Dokąd po ubezpieczenie?

Jak wszystkie inne ubezpieczenia majątkowe, również te skierowane dla kierowców można kupić przez internet. Najmniej wątpliwości przy wyborze polisy tą drogą budzi OC, które z natury jest takim samym produktem w ofercie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie ma tu zatem mowy o różnicach w zakresie ochrony, odmienna pośród ofert jest tylko cena. Więcej warunków do sprawdzenia pojawia się przy innych typach ubezpieczenia, ale i te względnie łatwo kupić w sieci. Internet sprawdzi się o tyle, że w krótkim czasie wygeneruje porównanie kilku – kilkunastu ofert.

Podobne porównanie przygotuje broker lub multiagent ubezpieczeniowy. Tradycjonalistom pozostają odwiedziny w placówkach wybranych zakładów ubezpieczeń. W przypadku zakupu nowego auta niektóre salony samochodowe oferują ubezpieczenie od towarzystwa, z którym współpracują.

GŁOS Z RYNKU UBEZPIECZENIOWEGO

Marek Baran, ekspert Link4

Jak zapewnić sobie tańsze ubezpieczenie samochodu?
Najwyższe zniżki możemy otrzymać za bezszkodową jazdę. Im dłużej jeździmy bezwypadkowo, tym będą one większe, po kilku latach może to być nawet 60%. Jednak na wysokość składki wpływ ma wiele innych czynników. W Link4 bierzemy pod uwagę ponad 20 rożnych parametrów, które wpływają na ocenę ryzyka, dzięki czemu cena ubezpieczenia jest dokładnie dopasowana do konkretnej osoby. Są to m.in. częstotliwość użytkowania samochodu, to, czy auto użytkowane jest prywatnie, czy zarobkowo. Ważna jest także jego marka, pojemność silnika, rok produkcji. Bierzemy pod uwagę dane dotyczące kierowcy, w tym np. miejsce zamieszkania, doświadczenie za kierownicą, wiek i stan cywilny. Tu ciekawostka. Przy tych samych parametrach ubezpieczenia zwykle starszy małżonek zapłaci mniej, niż młody kawaler.
Czego unikać, by uniknąć zwyżki składki?
Oczywiście w największym stopniu wypadków. Szkodowy kierowca zapłaci więcej. Ponieważ na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy wpływ może mieć stan techniczny samochodu – dbajmy o niego. Zalecamy także bezpieczną jazdę (nie tylko ze względu na potencjalną zwyżkę, ale przede wszystkim w trosce o życie i zdrowie). Na wysokość składki możemy także wpłynąć wybierając samochód. Zwykle za wyższą pojemność trzeba więcej zapłacić. Przed zakupem można też sprawdzić, które marki i modele są popularne wśród złodziei. Te obarczone największym ryzykiem zwykle generują wyższą cenę ubezpieczenia.


Wkrótce na Bankier.pl: Ubezpieczenia na zimę - samochód

Malwina Wrotniak, analityk Bankier.pl
m.wrotniak@bankier.pl

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Nabucco
Idzie zima, więc dobry ubezpieczyciel jest w cenie. Ja mam od lat Liberty i nie zmienię go na żadnego innego.
~cz
To się marzy ubezpieczycielom... wysokie skladki i bezszkodowi kierowcy :)
Dzialanośc ubezpieczneiowa powinna byc regulowana przez panstwo tak, by suma wplat = sumie wyplat 'minus' podstawowe koszty dzialalnosci.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki