REKLAMA

Ubezpieczenia na zimę - mieszkanie

Malwina Wrotniak2011-12-16 08:55redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2011-12-16 08:55
W większości domów na liście okołoświątecznych wydatków na próżno szukać pozycji „ubezpieczenie mieszkania”. A akurat ten okres, bardziej niż inne, uświadamia mnogość wypadków, jakie mogą przydarzyć się w domu.

Kto dotąd nie ubezpieczył swojej nieruchomości albo szuka nowej, tańszej polisy, niech potraktuje święta jako pretekst, żeby to zrobić. Niby ten okres specjalnie nie różni się w kontekście nieruchomości od innych pór roku, ale choinka, godziny spędzone w kuchni, opady śniegu i świąteczne wyjazdy przywodzą na myśl chyba najwięcej rodzajów ryzyka, na jakie można narazić nieruchomość i jej mieszkańców.Dla kogo ubezpieczenie mieszkania?


Ubezpieczenie nieruchomości z zasady jest dobrowolne. Z obowiązkiem zakupu polisy spotkają się ci, którzy własne M nabyli na kredyt. Wymogiem banku jest ubezpieczenie majątku zabezpieczającego spłatę pożyczonych pieniędzy przynajmniej na kwotę kredytu i przynajmniej na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych. Inne rodzaje ubezpieczenia są wynikiem dobrej woli i zapobiegliwości klienta.

Kiedy przyda się ubezpieczenie nieruchomości?


Płonąca choinka to raczej filmowy scenariusz niż rzeczywistość, bo na choinkach od dawna już nie palą się świeczki. Co innego w adwentowych wieńcach. I one, i choinkowe lampki zasilane prądem, i oświetlenie montowane na elewacji domu, i chwila nieuwagi w kuchni rodzą ryzyko pożaru. W tej sytuacji ratunkiem ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. To zarazem podstawa każdego ubezpieczenia mieszkania, w miarę potrzeb rozbudowywanego o szerszą ochronę.

Wybuch gazu. Każdej zimy media donoszą o przypadkach wybuchu gazu w mieszkaniach. Chodzi przede wszystkim o lokale w blokach, w których funkcjonuje gazowe ogrzewanie wody czy mieszkania. Mimo kampanii nakłaniających do wyposażenia się w czujniki czadu lub dymu (koszt: kilkadziesiąt złotych) wielu korzysta z niesprawnych, starych, nieszczelnych systemów, narażając się na ryzyko utraty zdrowia czy życia. Mieszkańcy lokali z taką infrastrukturą powinni upewnić się, czy polisa pokryje szkody powstałe w mieszkaniu po wybuchu gazu.

Zalanie sąsiada. Sezon grzewczy to również ponowne uruchomienie kaloryferów, z czym wiąże się niebezpieczeństwo zalania sąsiadów. Żeby nie finansować kosztów remontów po takim zdarzeniu z własnej kieszeni, w pakiet ubezpieczeń dla mieszkania trzeba włączyć tzw. OC w życiu prywatnym. Wydatki związane z odmalowaniem mieszkania zostaną pokryte z tytułu posiadanej przez winowajcę polisy.

Wypadek przed domem. Właściciele domów jednorodzinnych co prawda nie muszą przejmować się ryzykiem zalania sąsiada, za to powinni przejąć się losem przechodniów, którzy codziennie mijają ich posesję. Jeśli na terenie nieuporządkowanego, nieodśnieżonego, śliskiego przydomowego chodnika dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, a wskutek niego ktoś złamie nogę czy rękę i wystąpi o rekompensatę, właściciel zapłaci odszkodowanie. To samo tyczy się zwisających z poddasza czy balkonów sopli lodu. Roszczenia z tego tytułu mogą być pokryte z tytułu wykupionego przez właściciela posesji ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Włamanie. Z punktu widzenia właściciela mieszkanie narażone jest na ryzyko nawet wtedy, gdy stoi puste. Święta jako czas wyjazdów do rodziny to żniwa dla złodziei. Im większe braki w systemie zabezpieczeń (niesprawny domofon, zamki bez atestów) i im więcej przeoczeń (niedomknięte okna, wartościowe mienie na balkonie) po stronie mieszkańców, tym większa pokusa i łatwiejsze zadanie dla przestępców. Ubezpieczyciele oferują co prawda ochronę na wypadek włamania z kradzieżą, ale uwaga – każdy dowód nieostrożności i nieroztropności lokatorów będzie działał na ich niekorzyść w procesie likwidacji szkody, zmniejszając szansę na odszkodowanie w oczekiwanej kwocie.

Na jaki okres?


Ubezpieczenia na zimę:


Samochód

Mieszkanie

Sporty zimowe

Wyjazd w góry
Ubezpieczenie mieszkania, nawet jeśli mówić o nim w kontekście świąt, wybiega zakresem daleko poza okres zimowy. Standardowa umowa ubezpieczenia nieruchomości obowiązuje przez rok. W niektórych przypadkach można ją skrócić (na przykład do pół roku) lub wydłużyć (na dwa lata), ale takie warunki firma ubezpieczeniowa ustala indywidualnie.

Nie ma na rynku ofert „świątecznego ubezpieczenia mieszkania” – świąteczne mogłyby być co najwyżej promocje. Dlatego do ubezpieczyciela należy udać się po standardową polisę na mieszkanie, po wcześniejszym ustaleniu, które ryzyka (związane ze świętami i nie tylko) są powodem do obaw o nieruchomość w kontekście całego roku.

Dokąd po ubezpieczenie?


Mimo że wiele typów ubezpieczenia można dziś kupić w banku, polisę mieszkaniową znaleźć tam szczególnie łatwo – instytucje udzielające kredytów na zakup nieruchomości proponują skorzystanie z oferty ubezpieczeniowej zaprzyjaźnionych towarzystw. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że zaproponowane warunki nie będą gorsze od innych, konkurencyjnych na rynku. Czasami dodatkowa fatyga związana z samodzielnym porównaniem cen w kilku towarzystwach procentuje niższą roczną składką lub szerszą ochroną za tę samą cenę.

Dla wybrednych, ale leniwych złotym środkiem będzie internet. To bezkresne źródło wiadomości o produktach finansowych coraz częściej niesie kompleksową informację i o ubezpieczeniach. Stojąc przed wyborem konkretnej oferty, najbardziej przydatne okażą się porównywarki i wyszukiwarki, nie tylko zestawiające zakresy polis, ale i kalkulujące składkę, jaką zaproponują klientowi różne towarzystwa ubezpieczeń.

GŁOS Z RYNKU UBEZPIECZENIOWEGO

Barbara Hornik, ekspert TUiR WARTA

Jak zapewnić sobie tańsze ubezpieczenie mieszkania?
Dobre zabezpieczenia pozwalają unikać zbyt wysokich kosztów ubezpieczenia. Na przykład w WARCIE nawet 30 proc. zniżek przyznajemy, jeśli mieszkanie lub dom są wyposażone w system alarmowy z monitoringiem, gwarantujący pomoc załogi interwencyjnej czy całodobowy dozór budynku. Instalacja drzwi antywłamaniowych z certyfikatem daje 20 proc. zniżek. Od 5 do 10 proc. dają inne zabezpieczenia, np. blokady w drzwiach, kraty w oknach czy posiadanie mieszkania lub domu na osiedlu z całodobowym dozorem.
Czego unikać, by uniknąć zwyżki składki?
Zwyżka za szkody w poprzednim okresie ubezpieczenia może być odczuwalna dla domowego budżetu. Dlatego w szczególności warto dbać o stan wszelkich instalacji czy urządzeń, np. pralek czy zmywarek. Pęknięcie przysłowiowego wężyka w pralce czy rury instalacji wodno-kanalizacyjnej to najczęstsze przyczyny zalań mieszkania. Należy też dbać o stan instalacji elektrycznej, urządzeń elektrycznych czy sprzętu elektronicznego. Jeśli zauważamy, że żarówka w jakiejś lampie przepala się częściej niż inne czy też użycie jakiegoś urządzenia powoduje wyłączenie tzw. korków, to warto wezwać fachowca, który zdiagnozuje źródło problemu. Zwarcie to najczęstsza przyczyna pożarów w mieszkaniach. Co najważniejsze, jeśli klient nie zgłasza szkód, to dodatkowa zniżka w WARCIE może sięgnąć nawet do 20%.

Wkrótce na Bankier.pl: Ubezpieczenia na zimę - samochód

Malwina Wrotniak, analityk Bankier.pl
m.wrotniak@bankier.pl
Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Domino
na szczescie tegoroczna zilma jest dla nas łaskawa.... inaczej nie wiem, czy jakby jakas katastrofa mnie spotkala, czy mialabym kase.... nie dosc ze prezenty, swieta, to jeszcze ubezpeiczenie.... skad brac na to pieniadzE?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki