USA: rynek pracy znów rozczarował

Liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych wzrosła w sierpniu o 156 tysięcy – poinformowało amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (BLS). Mimo relatywnie niskiej stopy bezrobocia, blisko 95 milionów Amerykanów pozostaje poza rynkiem pracy.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu zatrudnienia o 182 tys. etatów, więc możemy mówić o negatywnej niespodziance. W lipcu informowano, że gospodarka Stanów Zjednoczonych utworzyła 209 tys. miejsc pracy poza rolnictwem, jednak w sierpniowym raporcie wynik za lipiec zrewidowano w dół, do 189 tys.

Równocześnie pewnym mankamentem sierpniowego raportu BLS pozostaje słaby wzrost wynagrodzeń. Przeciętna stawka godzinowa wyniosła 26,39 USD i była tylko o 0,1% wyższa niż w lipcu oraz o 2,5% wyższa niż w sierpniu 2016 roku.

Dość dobre dane urzędowe (które pokazują liczbę zatrudnionych) nie zostały potwierdzone przez badanie ankietowe, przy pomocy którego BLS szacuje stopę bezrobocia.  Badanie ankietowe pokazało spadek liczby pracujących o 74 tysięcy i wzrost liczby bezrobotnych (o 151 tys.) przy wzroście liczby biernych zawodowo o 128 tysięcy.

Sierpniowy wskaźnik zatrudnienia (czyli relacja pracujących do populacji w wieku produkcyjnym) spadł z 60,2% do 60,1%. Oznacza to, że blisko 95 mln Amerykanów w wieku produkcyjnym pozostaje poza rynkiem pracy. Jeśli doliczyć do tego ponad 7,1 mln bezrobotnych (czyli osoby poszukujące pracy), to okaże się, że ponad 100 milionów mieszkańców USA nie miało w sierpniu płatnego zajęcia. Z kolei stopa bezrobocia, która nie obejmuje ludzi pozostających poza rynkiem pracy, wzrosła z 4,3% do 4,4%.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy postrzegana jest przez inwestorów jako jeden z najważniejszych czynników, na podstawie których Rezerwa Federalna kształtuje swoją politykę monetarną. Najbliższe decyzyjne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC, amerykański odpowiednik RPP), zakończy się 20 września. Będzie to przedostatnie w tym roku posiedzenie, po którym przewodnicząca Janet Yellen pojawi się na konferencji prasowej, a członkowie FOMC przedstawią własne projekcje ekonomiczne.

W reakcji na gorsze od oczekiwań dane, kurs EUR/USD podskoczył z 1,1920 do powyżej 1,196 USD. Można to było interpretować jako wyrażane przez inwestorów oczekiwanie, że gorsze dane z gospodarki skłonią Fed do dłuższego zwlekania z kolejną podwyżką stóp procentowych. Sytuacja na eurodolarze nie utrzymała się jednak długo i przed 15.00 wróciliśmy do punktu wyjścia.

Michał Żuławiński

W reakcji na gorsze od oczekiwań dane, kurs EUR/USD podskoczył z 1,1920 do powyżej 1,196 USD.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 19 open_mind

W dniu 2017-08-30 15:27 pisałem pod artykułem „Mocne dane z USA. Wzrost PKB pozytywnie zaskoczył” - i dostałem mnóstwo czerwonych łapek, wygląda jak to „frajernia” mi klikała bo - wklejka z tamtego dnia.: ! W królestwie długu i propagandy w danych statystycznych wszystko jest możliwe nawet to że Dolar jest bardziej dolarem jak sam dolar. Jednym słowem kupuj-ta obligacje, mają silne podparcie w danych statystycznych i co rusz zaskakują pozytywnie że aż miło ! Dług to pieniądz, ćwierć etaty to praca a gospodarka przyspiesza jak ruska pepesza że aż trzeba hamować bo się przegrzewa. To taka nowa rzeczywistość. A zapasy aut, domów nie sprzedanych i spadek dochodów, danych statystycznych nie przerażają: Tak więc ludzie skąd w was tyle naiwności? Bo jesteście prości ludzie! i można was dymać, propagandą sterowana jak dymarką w Świętokrzyskiem. Piątkowy Humor! Jak media i propaganda kontrolują twój umysł! No jak ? Koncertowo to robią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 kimdzongtusk

"System" służy transferowi bogactwa od 99% do 1% uprzywilejowanych. Nie ma sensu, abyś o tym pisał, bo ludzie albo Ci dadzą czerwone łapki albo zhejtują. Wiadomo, ze te statystyki to jedna, wielka ściema tak ja ściemą były rachunki w Wells F. Twoje pisanie to głos wołającego na puszczy. Jak przyjdzie reset, to dopiero ludzie skumają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 10 open_mind odpowiada kimdzongtusk

Słuszna uwaga, ale nie mogę ogarnąć skąd w ludziach tyle frajerstwa i to pod każdym względem od finansowego do politycznego , i to jest mój problem. Ostatnio mało orgazmu nie dostają że US Army są w Polsce i plują na Rosję w myśl podpowiedzi us-manów jak opętani, ja twierdza że Syrię w Polsce się doczekają prędzej jak myślą. Bo z sąsiadem trzeba żyć dyplomatycznie a nie idiotycznie. A tak samo gdzie US wejdzie z pomocą to giną cale rządy pieniądze dobra i złoto, nie są nic lepsi od Rosji tylko że nam się wydaje że robią to bardziej zgrabnie, bo w białych rękawiczkach. Poklepią po plecach a drugą ręką wyciągną z twojej kieszeni a w razie czego to „majcher w plecy” znaczy zbombardują dronem ośrodki terroryzmu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl